واکنش پنتاگون به برنامه آمریکا برای توقیف نفت کش های ایران

به گزارش دور زمین، یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته اطلاعی از برنامه های این کشور برای توقیف نفت کش های ایران در راستا حرکت به سمت ونزوئلا ندارد.

واکنش پنتاگون به برنامه آمریکا برای توقیف نفت کش های ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، یک سخنگوی سازمان تروریستی پنتاگون گفته اطلاعی از وجود برنامه هایی توسط آمریکا برای توقیف یا بازرسی نفت کش های ایران در راستا حرکت به سمت ونزوئلا ندارد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته صادرات نفت توسط ایران به ونزوئلا آشکارا نقض تحریم های بین المللی علیه هر دو کشور است اما او در حال حاضر اطلاعی از هیچ برنامه یا عملیات نظامی برای جلوگیری از این صادرات ندارد.

حجت الله سلطانی سفیر ایران در ونزوئلا روز گذشته (چهارشنبه) با دفاع از محموله پنج تانکر حامل بنزین ایران به مقصد ونزوئلا تأکید کرد که دو کشور حق دارند که به صورت آزادانه با یکدیگر تجارت کنند.

پایگاه خبری تله مترو گزارش کرد، در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر تهدید مقام های دولت آمریکا به ایجاد مزاحمت برای تانکرهای حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا، سلطانی تأکید کرد که کنوانسیون های بین المللی از روابط رو به رشد دو کشور ونزوئلا و ایران که هم اکنون تحت تحریم های آمریکا قرار دارند، محافظت می کند.

وی در جمع خبرنگاران در سفارت ایران در کاراکاس گفت: روابط میان ایران و ونزوئلا تهدیدی برای هیچ کس محسوب نمی شود و برای هیچ کس خطری به همراه ندارد.

اظهارات سلطانی در شرایطی مطرح شده است که شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه هفته جاری با انتشار پیامی در صفحه توییتر بر ادامه سیاست فشار حداکثری به دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا تأکید کرد و نوشت: کمپین فشار حداکثری ما که شامل تحریم های اقتصادی و اقتصادی می شود، تا زمان پایان رژیم ظالمانه مادورو ادامه دارد.

از طرف دیگر، کننده ونزوئلا در سازمان ملل گفت که واشنگتن تهدید کرده که علیه پنج تانکر حامل بنزین در راستا خود به ونزوئلا از زور استفاده خواهد کرد.

وی در ادامه گفت که تهدید آمریکا علیه تانکرهای ایرانی نقض آزادی تجارت و دریانوردی است.

سفیر ایران بار دیگر اتهامات مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا علیه شرکت هواپیمایی ماهان ایر مبنی بر انتقال طلای ونزوئلا به ایران را رد کرد.

سلطانی شرح داد که مایک پامپئو با جعل اخبار تلاش می کند توافقات تجاری دوجانبه میان ونزوئلا و ایران را تضعیف کند.

وی با بی اهمیت شمردن تحریم های آمریکا گفت: آنها می توانند هر آنکس را که می خواهند تحریم کنند، ایران اقدامات خود را پیش خواهد برد.

پیش از این مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با متهم کردن هواپیمایی ماهان به تروریسم و اشاعه سلاح های کشتار جمعی مدعی شده بود که هواپیمایی ماهان عامل گسترش بیماری کروناست و از کشورهای دیگر خواسته بود از ورود هواپیمایی ماهان به کشورهایشان خودداری کنند. مقامات آمریکا تا به امروز بارها در خصوص کرونا، به چین هم اتهام زنی کرده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2664

به "واکنش پنتاگون به برنامه آمریکا برای توقیف نفت کش های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پنتاگون به برنامه آمریکا برای توقیف نفت کش های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید