واکنش های مغز در هنگام تغییر نظر از زبان محققان ایرانی دانشگاه آکسفورد و مونیخ

به گزارش دور زمین، دکتر بهادر بهرامی از دانشگاه مونیخ و علی محمودی از دانشگاه آکسفورد نشان دادند وقتی تحت تأثیر دیگران قرار می گیریم، چه اتفاقی در مغز می افتد.

واکنش های مغز در هنگام تغییر نظر از زبان محققان ایرانی دانشگاه آکسفورد و مونیخ

برخی اوقات افراد پس از کسب اطلاعاتی بیشتر از کسی یا چیزی، نظر خود را تغییر می دهند. این، نمونه ای از نفوذ اجتماعی است؛ اما زمانی که افراد بخاطر آنکه می خواهند از لحاظ اجتماعی پذیرفته شوند، نظر خود را مورد بازبینی قرار می دهند، محققان از این مسئله با عنوان تأثیرات اجتماعی هنجاری یاد می کنند. پیش از این تعیین نبود کدام مکانیسم عصبی در مفز سبب این مسئله می شود؛ اما حال محققان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در پژوهشی تلاش کردند به این مسئله پاسخ دهند.

دکتر بهادر بهرامی از گروه روانشناسی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU) می گوید: این پرسش، در دنیای امروز [حضور]رسانه های اجتماعی [که اقدام به] دستکاری نظرات می کنند، مسأله ای مرتبط و به جاست؛ چرا که بسیاری از مردم برای ایجاد دیدگاه خود به نظرات دیگران اعتماد می کنند.

بهرامی به همراه دکتر علی محمودی از دانشگاه آکسفورد و شماری دیگر از محققان، به تحقیق در زمینه فعالیت های مغزی در زمانی که افراد تحت شرایطی قرار می گیرند و نظر خود را تغییر می دهند، پرداخت.

دکتر بهرامی می گوید: ما توانستیم نشان دهیم که مغز ما درگیری های اجتماعی و اختلاف نظر را از طریق همان ماشین عصبی که برای حل تعارض های درونی و ذهنی خودش استفاده می کند، حل می کند.

او می گوید: یک ناحیه خاص از مغز دو عامل را در نظر می گیرد: نخست اینکه چقدر به عقیده خود اعتماد داریم و دوم آنکه چقدر موظف هستیم با دیگران مؤدب باشیم.

وی همچنین می گوید: ما نشان دادیم مغز انسان زمانی احساس نیاز به رعایت ادب را می کند که با یک عامل انسانی و نه یک عامل مصنوعی (مانند هوش مصنوعی) در تعامل باشد.

گفتنی است نتایج این پژوهش در ماهنامه علمی PLOS Biology منتشر شده است.

منبع: پایگاه technology networks

خبرنگاران علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5165

به "واکنش های مغز در هنگام تغییر نظر از زبان محققان ایرانی دانشگاه آکسفورد و مونیخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش های مغز در هنگام تغییر نظر از زبان محققان ایرانی دانشگاه آکسفورد و مونیخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید