هیچ رسانه ای، دیگری را محو نمی کند

به گزارش دور زمین، عبدالله گیویان - استاد ارتباطات:هیچ کدام از رسانه های جدید، رسانه های قدیم را از بین نمی برند و محو و نابود نمی نمایند.

هیچ رسانه ای، دیگری را محو نمی کند

به قول معروف دود از کنده بلند می گردد؛ از آن جایی که رسانه ها در بیشتر موارد بر مبنای نوشتن و کتابت کار می نمایند، ارائه اطلاعات هم فرقی نمی کند که به شکل مطبوعات باشد یا در فضای مجازی وجود داشته باشد، آنچه که مهم است شکل ارائه مطالب است و این امر نکته مهمی است. نکته بعدی این است که کم کاری مطبوعات را نباید به گردن رقیب انداخت.

روزنامه ها باید به شیوه های مختلف از جمله استفاده از اجتماعات به معنای کامیونیتی هایی (Community) که نهاد هویت آن روزنامه است ادامه حیات دهند. حتی در جامعه ای مانند ژاپن که فضای مجازی رشد بیشتری از ما دارد هنوز نشریاتی با تیراژ میلیونی وجود دارد که همیشه در حال رشد و شکوفایی هستند.

یکی از کارهایی که ژاپنی ها کردند اجتماعات نمادینی است که روزنامه ها شکل داده اند و داشتن ارتباط مستقیم با مسائل و سرعت عمل در انتشار رویدادها از جمله رموز موفقیت این نشریات پرفروش به شمار می روند. از دیگر مسائلی که امروزه روزنامه ها با آن دست و پنجه نرم می نمایند مسائل مالی است به عنوان مثال معضلاتی که در حوزه کاغذ و هزینه های چاپ وجود دارد از جمله عواملی هستند که کارایی روزنامه ها را کم نموده اند. البته شاید بتوان به وسیله سیاست های ویژه ای مانند پیوند روزنامه با فضای مجازی از شدت مسائل کم کرد. به عنوان نمونه انتشار خبر رویدادی بلافاصله پس از وقوع در نسخه دیجیتال و فضای مجازی و تفسیر و پیگیری آن در روزنامه در سریعترین زمان ممکن می تواند روشی کاربردی و مؤثر باشد.

در مواقع اضطراری حتی می توان از چاپ دوم برای عقب نماندن از انتشار اخبار استفاده کرد. آنچه نباید فراموش کنیم این است که نمی توانیم با رشد تکنولوژی مخالفت کنیم و باور کنیم که روزنامه نگاری اشکال و صورت های متعددی دارد که به جای نقد می توانیم از آنها استقبال کنیم و زمینه رشد و شکوفایی مطبوعات را در کشور ایجاد کنیم.

  • درباره نویسنده: عبدالله گیویان منبع: روزنامه ایران
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1615

به "هیچ رسانه ای، دیگری را محو نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ رسانه ای، دیگری را محو نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید