هوای سرد فشارخونتان را بالا می برد

به گزارش دور زمین، اصلی ترین علت فشارخون بالا، غذاست. مصرف غذاهایی که سدیم زیاد دارند می توانند فشارخون را بالا ببرند. سایر عادات ناسالم سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل هم می توانند فشارخون را بالا ببرند؛ اما فشارخون بالا یک علت دیگر هم می تواند داشته باشد که اغلب نادیده گرفته می گردد: هوای سرد!

هوای سرد فشارخونتان را بالا می برد

فشارخون مشکل شایعی است که تقریباً 50 درصد افراد با آن درگیرند. بیشتر مسائل فشارخون، مربوط به بالا بودن آن است. فشارخون بالا می تواند موجب مسائل جدی از بیماری قلبی و نارسایی کلیوی گرفته تا آسیب به عروق و چشم ها گردد. اصلی ترین علت فشارخون بالا، غذاست. مصرف غذاهایی که سدیم زیاد دارند می توانند فشارخون را بالا ببرند. سایر عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل هم می توانند فشارخون را بالا ببرند. اما فشارخون بالا یک علت دیگر هم می تواند داشته باشد که اغلب نادیده گرفته می گردد: هوای سرد!

زمستان نه تنها ذهن را تحریک می نماید بلکه روی بدن هم اثر می گذارد، مخصوصاً روی فشارخون. تحقیقات نشان می دهد پایین بودن دمای هوا نه تنها می تواند فشار خونتان را بالا ببرد، بلکه می تواند مشکل را برای افرادی که دچار فشارخون بالا هستند بدتر هم بکند و منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی گردد. حتی افرادی که فشارخونشان نرمال است هم ممکن است در فصل زمستان مشکل پرفشاری خون پیدا نمایند. نه تنها تغییر دما بر فشارخون اثر می گذارد بلکه میزان سرعت تغییر دما نیز بر آن مؤثر است. هر چه تغییرات دما سریع تر باشد، ریسک بالا رفتن فشارخون بیشتر خواهد بود. اگر هوا ناگهان سرد گردد، رگ های ما تنگ می شوند. رگ های تنگ و باریک یعنی اینکه به فشار بیشتری برای حرکت دادن خون احتیاج است. در نتیجه فشار وارد بر قلب و رگ ها بیشتر می گردد و آسیب جدی به بدن وارد می نماید. از این رو باید طی ماه های زمستان فشارخون را کنترل کنید. در ادامه چند نکته برای اطمینان از این که فشار خونتان در محدوده طبیعی باقی بماند، ذکر شده است:

  • فشارخونتان را مرتباً چک کنید: البته باید فشارخون نرمالتان را بدانید تا بهتر بتوانید در صورت بروز مشکل، آن را تشخیص دهید.
  • مصرف نمک را کنترل کنید: مخصوصاً اگر بیماری فشارخون دارید مصرف نمک را به حداقل برسانید. رژیم غذایی تان باید مغذی و طبیعی باشد تا فشارخونتان را پایین بیاورد، در ضمنً از مصرف چربی های و شیرینی ها نیز پرهیز کنید و میوه و سبزی بیشتری مصرف کنید.
  • بدن خود را با پوشیدن لباس های بیشتر و ضخیم تر گرم نگه دارید: این کار رگ ها و عروق را در حالت طبیعی و راحت تری نگه می دارد. روسری، کلاه، دستکش و ... به شما یاری می نمایند تا از سرمای زیاد دور باشید.
  • سیگار نکشید: اگر سیگاری هستید حداقل در روزهای سرد سال سیگار نکشید.
  • فعالیت فیزیکی کنترل شده داشته باشید: ادامه دادن به ورزش و فعالیت طی روزهای فصل زمستان اهمیت دارد زیرا یاریتان می نماید وزن ایده آلتان را حفظ کنید و قلبتان را سالم نگه دارید؛ اما صبح زود برای ورزش بیرون نروید و صبر کنید هوا کمی گرم تر و آفتابی گردد.

منبع: تبیان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1576

به "هوای سرد فشارخونتان را بالا می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای سرد فشارخونتان را بالا می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید