ده نکته در مورد مرکز خرید ام بی کی بانکوک

به گزارش دور زمین، مرکز خرید ام بی کی (MBK Center)، یک مال فوق‌العاده بزرگ در بانکوک است. این مال هر روز بیش از 100 هزار خریدار را به خود جذب می‌کند. برای کسانی که در تور تایلند می‌خواهند به صورت جدی خرید کنند و تنها تماشاگر نیستند، سر زدن به مرکز خرید MBK از واجبات سفرشان است.

ده نکته در مورد مرکز خرید ام بی کی بانکوک

وقتی مرکز خرید ام بی کی در سال 1985 افتتاح شد، بزرگترین مال آسیا بود. از آن زمان تا حالا، مال‌های بسیاری حتی در خود تایلند از نظر ابعاد از MBK پیشی گرفته‌اند. برای مثال مرکز خرید CentralWorld، دهمین مال بزرگ جهان، در نزدیک همین مجتمع ساخته شد. با این وجود، شهرت و افسانه MBK همچنان وجود دارد. مردم محلی بانکوک هر روز هفته را به MBK می‌آیند. یکی از دلایل مهم این استقبال این است که قیمت‌های این مجتمع از دیگر مال‌های بانکوک که روی برندهای لوکس تمرکز کرده‌اند پایین‌تر است.

در مرکز خرید MBK کالاها را با قیمت‌های خوبی پیدا می‌کنید، تنها اگر آن قدر صبور باشید که در میان دنیای پر آشوب اجناس قلابی و قیمت بالا (پخش شده در هزارتوی حدود 2000 فروشگاه) بگردید و کالای مورد نظرتان را با قیمت دلخواهتان پیدا کنید. پاشنه کفش‌های خرید خود را بالا بکشید، این جا اورست خریدتان خواهد بود.

MBK مخفف Mah Boon Krong است

MBK حروف اختصاری نام کامل مال یعنی Mah Boon Krong است. این نام به افتخار والدین سازنده ارشد مجتمع یعنی Mah و Boon Krong انتخاب شده است. مجسمه‌هایی که در زیرزمین این مرکز می‌بینید این اشخاص هستند.

بهترین راه برای رفتن به مرکز خرید MBK در تور تایلند

مرکز خرید ام بی کی در تقاطع جاده Rama I و جاده Phaya Thai قرار گرفته است. این مجتمع نزدیک به میدان سیام، محل قرارگیری مجتمع‌های خرید Siam Paragon و Siam Center است. اگر پیاده از میدان سیام به سمت MBK بیایید، یک پیاده‌راه غیر همسطح شما را به طبقه دوم مرکز خرید می‌رساند. رسیدن به MBK با تاکسی از منطقه Banglamphu (جاده خائو سان و Soi Rambuttri) بسته به میزان ترافیک و حال و هوای راننده بین 60 تا 100 بات هزینه دارد. راننده‌های تاکسی و توک توک به خصوص آن‌هایی که در انتهای خیابان پارک می‌کنند عاشق سرکیسه‌کردن مسافرانی هستند که از جاده Khao San به MBK می‌روند. بنابراین خود را برای بحث در مورد روشن کردن تاکسی‌متر یا چانه زدن بر سر کرایه آماده کنید.

اگر در مدت تور تایلند در منطقه سوخومویت بانکوک اقامت داشتید، درصد زیادی از مسیر را رفته‌اید. تنها کافی است پیاده یا با تاکسی خود را به نزدیک‌ترین ایستگاه قطار هوایی (BTS) برسانید، سپس قطاری که به سمت ایستگاه استادیوم ملی می‌رود را سوار شوید. همان‌طور که از ایستگاه خارج می‌شوید تابلوهایی که مرکز خرید MBK را نشان می‌دهند را دنبال کنید. شما هر باری که وارد مرکز خرید MBK می‌شوید باید از بازرسی امنیتی که کیف‌ها را بررسی می‌کنند عبور کنید. بازرسی‌ها خیلی بی‌حس و حال و سرسری انجام می‌شوند، ولی محض احتیاط چاقوی سوئیسی خود را همراه نداشته باشید.

MBK

مرکز خرید MBK همیشه ارزان نیست

MBK شهرت فراوانی دارد به این عنوان که یکی از ارزان‌ترین مجتمع‌های خرید تور بانکوک است، اما این گزاره همیشه صحیح نیست، مخصوصا وقتی صحبت از سوغات‌های محلی باشد. البته خوشبختانه، داخل MBK برای کالاهای مشابه آن قدر رقابت وجود دارد که می‌توانید با کمی گشتن و چانه زدن بر سر قیمت، بهای مورد نظر خود را برای کالایی که دوست دارید بپردازید. چانه زدن بر سر قیمت در یک مال کاری عجیب است اما در MBK تنها راه برای پرداخت قیمت‌های معقول و به صرفه است.

تمام اجناس قابل چانه‌زنی نیستند اما برای خرید بسیاری از آن‌ها می‌توانید این کار را انجام دهید. باید به غریزه خریدتان تکیه کنید؛ و توجه داشته باشید که پرسیدن این که می‌توانید برای خریدتان تخفیف بگیرید یا نه هیچ موقع ضرری ندارد. به برچسب‌هایی که قیمت‌های ثابت را نشان می‌دهند توجهی نکنید. بسیاری از فروشنده‌ها مخصوصا در طبقات بالایی اجناسشان را قیمت گذاشته‌اند تا فضایی برای چانه زدن به وجود آید. واضح است که چانه زدن بر سر قیمت‌ها در فروشگاه چند بخشی Tokyu که صندوق پرداخت دارند تاثیری جز مضحکه شدن ندارد.

مانند هر جای دیگری در دنیا، تمامی مراودات خود را با یک سلام دوستانه به زبان تایلندی شروع کنید و تا جایی که به یاد می‌آورید قانون‌های رفتار خوب را عملی کنید. در اولین جایی که کالای مورد نظر خود را دیدید خرید نکنید. اجاره برای فروشگاه‌های طبقات پایینی و مخصوصا آن‌هایی که نزدیک ورودی هستند خیلی بیشتر است. شما ممکن است کالای مورد نظرتان را با قیمت پایین‌تر در طبقات بالایی پیدا کنید. اگر هم که پیدا نشد، همیشه می‌توانید در زمان خارج شدن از MBK آن را بخرید.

نیاز است که در مرکز خرید MBK خیلی با حوصله و صبور باشید

مرکز خرید MBK را در آخر هفته‌ها تنها می‌توان با یک لغت توصیف کرد: محشر، در هشت طبقه با بیشتر از 2000 مغازه برای خرید کردن. بیشتر از 100 هزار خریدار هر روز از مرکز خرید ام بی کی دیدن می‌کنند، کسانی که مسئول این هرج و مرج معمول این مجتمع هستند. از نظر ذهنی خود را آماده کنید، دل به دریا بزنید و از میان این هیاهو راه خود را پیدا کنید؛ این بخشی از تفریح خرید کردن در MBK است. اگر به دنبال فضای خلوت‌تر و راحت‌تری هستید به جای MBK به Siam Paragon یا ترمینال 21 بروید. اما اگر در یک ماموریت جدی برای خرید در تور تایلند هستید، صبح زود و در روزهای میانی هفته راهی MBK شوید تا با شلوغی کمتری مواجه شوید. درهای مجتمع ساعت 10 صبح باز می‌شوند اما در این زمان تمامی فروشگاه‌ها باز نیستند. این مال همیشه بعد از ظهرها شلوغ‌تر است.

MBK

مرکز خرید MBK تنها برای خرید کردن نیست

تجربه تایلند واقعی همیشه به معنی عکس گرفتن از یک بوفالوی آبی در یک روستای دور افتاده نیست. با این که مرکز خرید ام بی کی همیشه تعداد زیادی از گردشگران تور تایلند را به خود جذب می‌کند اما مشتری اصلی این مجتمع همچنان مردم محلی هستند. سری به محوطه بازی‌های کامپیوتری در طبقه بالایی بزنید و نوجوانانی را تماشا کنید که خیلی جدی در حال بازی کردن هستند؛ اگر به اندازه کافی شجاعت داشتید با آن‌ها رقابت کنید. در ام بی کی تجار شیک پوشی را می‌بینید که در فود کورت مجتمع در حال بحث‌های کاری هستند، زوج‌هایی که بیرون سینما به قرارشان آمده‌اند و تعداد زیادی دانش‌آموز کف‌چای به دست که در حال "مال‌گردی" هستند.

اگر توانستید همسرتان را راضی کنید که استراحتی به پاهایش و البته به پاهای شما بدهد، می‌توانید به سینمای بزرگی که در طبقه‌ی بالایی قرار دارد بروید. این مجتمع سینمایی فیلم‌های انگلیسی با زیرنویس تایلندی پخش می‌کند و بلیت‌ها برای جدیدترین فیلم‌ها در بهترین صندلی‌ها تنها 5 دلار قیمت دارند. اگر شانس داشته باشید و وقت خاصی در مجتمع باشید، می‌توانید از دیدن مبارزات موی تای و نمایش‌های فرهنگی رایگان که گاه به گاه در MBK برگزار می‌شوند لذت ببرید.

در MBK بانکوک، کالاهای قلابی از کالاهای اصلی بیشترند

این پیش‌فرض را فراموش کنید که هر چیزی می‌خرید کالای اصلی است، چرا که شما در یک مال هستید و از یک بازار روباز خیابانی خرید نمی‌کنید. از کفش‌ها و عطرها گرفته تا گوشی‌های آیفون، مرکز خرید MBK پر است از اجناس تقلبی که گاهی اوقات تنها مبلغ کمتری از قیمت اصلی آن کالا ارزان‌ترند. تشخیص اصلی یا قلابی بودن یک کالا همیشه ساده نیست. هر چیزی که می‌خرید را به دقت وارسی کنید تا اگر عیب و ایرادی داشت آن را ببینید. می‌توانید این را پیش‌فرض در نظر بگیرید که لباس‌ها، کمربندها، ساعت‌های مچی، کفش‌ها، کیف‌های دستی و چمدان‌ها با برندهای معروف و نامدار همگی قلابی هستند، مگر این که در فروشگاه همان برند فروخته شوند. کاپشن‌های The North Face را در فروشگاه خودش بخرید نه در فروشگاهی که همه چیز می‌فروشد. در MBK فکر خریدن طلا را هم نکنید مگر این که یک جواهرشناس خیلی خوب باشید. در خرید وسایل الکترونیک مانند دوربین DSLR، تلفن هوشمند و لپ‌تاپ نیز خیلی دقت کنید. آن‌ها را به خوبی تست کنید و توجه کنید که وقتی این محصول را در تایلند می‌خرید، به احتمال زیاد در کشور خودتان نمی‌توانید گارانتی آن محصول را داشته باشید.

MBK

مرکز خرید MBK تنها گزینه‌تان در تور تایلند نیست

قبل از این که خسته و پریشان شوید، به یاد داشته باشید که مرکز خرید MBK تنها یکی از بی‌شمار گزینه‌های خرید در بانکوک است. اگر برای یک خرید خیلی راغب نیستید یا حس می‌کنید قرار نیست قیمت عادلانه‌ای را برای یک کالا بپردازید، خرید نکنید. با این که دیگر مال‌ها شیک‌تر و لوکس‌تر هستند اما همیشه این احتمال وجود دارد که شما سوغات‌هایی عالی را با قیمت‌های خوب در آن‌ها پیدا کنید. مرکز خرید MBK به معنای واقعی کلمه با فرصت‌های خرید احاطه شده است. اگر در تور تایلند قرار است از چند شهر دیدن کنید می‌توانید کمی دست نگه دارید. بسیاری از مسافران تایلند اذعان کرده‌اند که خرید در چیانگ مای ساده‌تر است و کالاها ارزان‌تر هستند. 

اگر خرید در مجتمع‌های بزرگ شما را سردرگم و خسته می‌کند، خرید در خانه جیم تامپسون تجربه‌ای تاریخی و فرهنگی در اختیارتان قرار می‌دهد. این موزه تنها به اندازه یک پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای با مرکز خرید ام بی کی فاصله دارد.

گم شدن در مرکز خرید MBK بانکوک واقعا ممکن است

مرکز خرید MBK هشت طبقه دارد. دو طبقه بالایی بیشتر مربوط به سرگرمی هستند و فروشگاه‌های کمی در آن‌ها وجود دارد. طبقات مجتمع با کدهای رنگی و الفبایی‌عددی تقسیم‌بندی شده‌اند. شاید در ابتدا گیج‌کننده باشد اما خیلی زود به آن عادت می‌کنید. اگر زمان محدودی داشتید و می‌خواستید به طور حتمی یک چیز خاص را پیدا کنید از باجه‌های اطلاعات تقاضای کمک کنید. اندازه مرکز خرید MBK، خرید کردن را کمی چالش‌برانگیز می‌کند. پیدا کردن مغازه‌ای که چند ساعت قبل پسندیده بودید، همیشه کار آسانی نیست. اگر فکر می‌کنید قرار است به یک فروشگاه برگردید یا لباستان را برای خیاطی به آن‌ها سپرده‌اید، کارتی که نشانی دارد را از فروشنده بخواهید. با تعداد زیادی مغازه شبیه به هم که در طبقات مختلف پخش شده‌اند، پیدا کردن لباسی که دو ساعت پیش پولش را پرداخت کرده‌اید، کار ساده‌ای نخواهد بود.

حواستان به این سناریوی کلاسیک داخل مرکز خرید ام بی کی باشد: کالایی چشمتان را می‌گیرد، ولی تصمیم می‌گیرید بیشتر بگردید و قیمت بهتری پیدا کنید. در نهایت آن کالا را هیچ جای دیگری پیدا نمی‌کنید و در ادامه تلاش‌های مذبوحانه‌تان در هزارتوی MBK، آن مغازه اولی را هم پیدا نمی‌کنید.

MBK

غذا خوردن در مرکز خرید MBK گران تمام نمی‌شود

مانند بسیاری از مال‌ها، تعداد زیادی از رستوران‌های زنجیره‌ای از جمله فست فودهای معمول آمریکایی نیز در مرکز خرید MBK بانکوک شعبه دارند. اما برای غذاهای ارزان‌تر و اصیل‌تر به فود کورت طبقه ششم بروید. در این طبقه غذاها خوشمزه، قیمت‌ها معقول و پرداخت از طریق یک سیستم کوپنی است. فود کورت مرکز خرید ام بی کی تر و تمیز است، اما فود کورت مرکز خرید ترمینال 21 در همین نزدیکی جدیدتر و به شکل قابل ملاحظه‌ای بهتر است در حالی که قیمت‌ها یکسان هستند.

بیرون آمدن از MBK می‌تواند به یک چالش تبدیل شود

مرکز خرید MBK ساعت 10 شب بسته می‌شود اما مغازه‌های کوچک داخل مال ممکن است خیلی زودتر تعطیل شوند. اگر برای دردسر سر و کله زدن با راننده‌های توک‌توک‌ها آماده‌اید که هیچی، اگر نه مجبور می‌شوید در صف تاکسی بایستید. سوخومویت را یکی از بلندترین بلوارهای دنیا می‌دانند و بدون شک یکی از شلوغ‌ترین آن‌ها نیز هست. بعد از ظهرها این بلوار عملا به یک پارکینگ تبدیل می‌شود. بد نیست قبل از گرفتن تاکسی در ساعات شلوغی، چند صد متری را پیاده رفته و از MBK دور شوید یا سوار قطار هوایی بانکوک (BTS) شده و چند ایستگاه آن طرف‌تر پیاده شوید. اگر به محدوده جاده خائو سان بر می‌گردید باید به سمت غرب بروید. متاسفانه قطار هوایی، غرب ایستگاه استادیوم ملی ایستگاه دیگری ندارد.

انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2807

به "ده نکته در مورد مرکز خرید ام بی کی بانکوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده نکته در مورد مرکز خرید ام بی کی بانکوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید