نقشه ماهواره ای حداکثر دمای زمین

به گزارش دور زمین، نقشه حداکثر دمای سطح زمین در کشور که بر مبنای پردازش تصاویر ماهواره سنجش از دور به دست آمده، گویای این است که 7 استان دارای بالاترین سطح گرمایی با 55 درجه سانتیگراد در خرداد بودند.

نقشه ماهواره ای حداکثر دمای زمین

به گزارش خبرگزاری مالی ایران، برآورد و فراوری روزانه دمای سطح زمین در پهنه وسیع به وسیله سنجش از دور، نقصان پایش آن را در ایستگاه هایمحدود هواشناسی برطرف نموده و در بسیاری از مطالعات علمی از قبیل اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، معماری، خطوط انتقال نیرو، زمین شناسی و باستان شناسی کاربرد دارد .

با استفاده از دمای روزانه سطح زمین می توان نقشه حداکثر دمای ماهیانه را برآورد نموده و توزیع جغرافیایی الگوهای حرارتی در سطح کشور را شناسایی و آنالیز کرد.

همچنین می توان نقشه های حداکثر دمای ماهیانه را نسبت به تاریخ مشابه در سال های گذشته مورد آنالیز قرار داد. بنابراین فراوری و مقایسه این نقشه هابرای متخصصان در حوزه های کاربردی فوق، بسیار مهم و با اهمیت است.

از این رو اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران نقشه مقایسه ای حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور در خردادماه امسال و سال گذشته را بر مبنای تصاویر ماهواره های سنجشی منتشر کرد.

با توجه به اهمیت نقشه حداکثر دمای ماهیانه سطح زمین برای دستیابی به الگوهای حرارتی در سطح کشور و همچنین به منظور آنالیز و مقایسه دقیق این نوع از دما در امسال و سال های گذشته، با استفاده از تصاویر ماهواره ایمادیسنقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور در خرداد ماه سال های 1398 و 1399 مورد پایش و مقایسه نهاده شد.

آنالیز نتایج حاصل از پردازش تصاویر و مقایسه نقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور در خرداد ماه سال های 1398 و 1399 نشان می دهد که بیشترین سطح تمرکز این نوع از دما در استان های ایلام، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی است.

اما با این تفاوت که در خرداد ماه 1399 به دلیل گرمی هوا سطح بیشتری از استان های مذکور نسبت به سال 1398 دمای بالای 55 درجه سانتیگراد را داشتهاند . همچنین آنالیز و مقایسه نتایج نشان می دهد استان های شمالی و شمالغربیکشور در بازه زمانی مورد مطالعه از شرایط دمایی مناسبی برخوردار بودند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3102

به "نقشه ماهواره ای حداکثر دمای زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه ماهواره ای حداکثر دمای زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید