پاسخ به 9 پرسش رایج درباره سالک

به گزارش دور زمین، سالک یا لیشمانیوز پوستی یک بیماری انگلی است که از نیش یک پشه کوچک به نام پشه خاکی به انسان منتقل می گردد و در صورتی که پشه آلوده باشد هنگام خون خواری این انگل را به بدن انسان انتقال می دهد.

پاسخ به 9 پرسش رایج درباره سالک

به گزارش ایسنا، مخزن این انگل در شیوع سالکِ مرطوب یا روستایی، جوندگان یا موش های صحرایی هستند که این انگل از بدن آن ها به این پشه های ماده انتقال پیدا نموده است. پشه خاکی در لانه جوندگان وارد شده و از خون آن ها تغذیه می نماید.

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت، لیشمانیا ها انگل هایی تک سلولی هستند که به وسیله پشه های خاکی به انسان منتقل می شوند. شایع ترین شکل آن نوع پوستی است که به نام سالک شناخته می گردد و سالانه حدود 15000 مورد ابتلا به سالک در کشور اتفاق می افتد. از طرفی بیماری نادر دیگری نیز در ایران اتفاق می افتد که کالاآزار یا لیشمانیوز احشایی است که اصولا در بچه ها زیر 10 سال بروز می نماید و سالانه حدود 50 مورد در کشور اتفاق می افتد. این شکل بیماری در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان بیماران می تواند موجب مرگ افراد گردد.

چند نوع بیماری سالک در ایران وجود دارد؟

دو نوع بیماری سالک در ایران وجود دارد یک نوع آن تحت عنوان نوع روستایی و به نوع دیگر آن نوع شهری گفته می گردد. در سالک نوع روستایی پشه خاکی پس از گزش و خون خواری از موش های صحرایی آلوده شده و در خون خواریِ مجدد از انسان باعث انتقال انگل به انسان می گردد. در نوع شهری پشه خاکی پس از خون خواری از اطراف زخم بیمار مبتلا به نوع شهری، آلوده شده و در خون خواری مجدد انگل را به فرد سالم دیگری منتقل می نماید.

علائم بیماری سالک چیست؟

محل ضایعات سالک معمولا در نواحی باز بدن شامل صورت و گردن و دست و پا است. در نوع روستایی معمولا 2 هفته تا 2 ماه پس از گزش پشه خاکی آلوده ضایعه به صورت یک جوش آغاز شده و از اطراف توسعه می یابد و مرکز آن زخمی می گردد. در نوع شهری مدت زمان بروز علائم پس از گزش پشه خاکی طولانی تر بوده و حتی ممکن است تا یک سال هم طول بکشد. شدت زخم در افراد مختلف فرق دارد، ولی در نوع روستایی شدیدتر و دارای ترشحات خواهد بود، ولی معمولا در مدت 6 ماه بهبود پیدا می نماید. در نوع شهری ضایعه بدون ترشح و بسیار طولانی و ممکن است بیش از یک سال نیز طول بکشد. جوشگاه محل بهبودی زخم تا آخر عمر باقی می ماند.

چه افرادی مشکوک به ابتلا به سالک هستند؟

به منظور پیشگیری از بزرگ شدن زخم سالک بخصوص در روی صورت، بروز هر ضایعه جلدی که بیش از 10 روز طول کشیده باشد مشکوک به بیماری سالک بوده و برای تشخیص بایستی به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کرد تا به طور رایگان اقدامات تشخیصی انجام گردد.

آیا بیماری سالک قابل درمان است؟

این بیماری قابل درمان است و با توجه به اقداماتی که در سطح شهرستان ها و با حمایت های دانشگاه های علوم پزشکی اجرا شده است، در مراکز خدمات جامع سلامت انتخابی روش های درمانی مورد تایید در دسترس است که به طور رایگان بیماران تحت درمان قرار می گیرند.

در کدام استان های کشور بیماری سالک وجود دارد؟

بیشتر از 80 درصد موارد سالک نوع روستایی است. نوع روستایی در منطقه ها روستایی 17 استان کشور وجود دارد. این استان ها شامل خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، گلستان، سمنان، تهران، قم، اصفهان، فارس، یزد، هرمزگان، ایلام، خوزستان، کرمانشاه، لرستان و بوشهر است. سالک نوع شهری در بعضی منطقه ها شهری شامل مشهد، بم، کرمان، نیشابور، سبزوار، شیراز، اصفهان، یزد و ... وجود دارد؛ که عمدتا در حاشیه این شهر ها و منطقه ها روستایی بروز می نماید.

چه زمانی بیماری سالک منتقل می گردد؟

پس از فصل سرما و با گرم شدن تدریجی هوا پشه های خاکی که ناقل بیماری هستند، فعال می شوند و خطر گزش و انتقال بیماری وجود دارد و فعالیت آن ها تا فصول سرد ادامه دارد، بیشترین زمان خطر انتقال بیماری در اواخر تابستان و اوایل پاییز است. گزش پشه خاکی ها در بعد از ظهر آغاز شده و طی شب ادامه دارد، ولی بیشترین زمان گزش در هنگام غروب آفتاب است.

چه عواملی باعث توسعه بیماری سالک می گردد؟

در منطقه های که تماس انسان با موش های صحرایی زیاد می گردد، بعلاوه مستعد افزایش جمعیت موش های صحرایی و افزایش جمعیت پشه های خاکی باشد انتقال سالک اتفاق می افتد؛ لذا این شرایط شامل موارد زیر هستند:

- تغییرات آب و هوایی به خصوص گرم شدن هوا (موجب مهاجرت موش های صحرایی به اطراف منطقه ها کشاورزی و اماکن مسکونی می گردد)

- توسعه کشاورزی، سد سازی، توسعه خانه سازی در حاشیه شهرها، وجود ساختمان های مخروبه و تجمع نخاله های ساختمانی، تجمع زباله ها، تجمع فاضلاب ها، جابجایی جمعیت و مسافرت یا اقامت در منطقه های که موش های صحرایی وجود دارند.

- نگهداری دام و طیور در نزدیکی اماکن مسکونی (موجب محیط مناسب برای تکثیر پشه خاکی ها می گردد).

- تجمع فضولات دام و طیور در نزدیکی اماکن مسکونی (موجب محیط مناسب برای تکثیر پشه خاکی ها می گردد).

- بلایای طبیعی یکی از مهم ترین عوامل توسعه و افزایش بیماری سالک است. به خصوص زلزله و سیل که همگی محیط را برای تماس نزیک افراد با پشه های خاکی و موش های صحرایی مساعد می نماید.

برای اینکه به سالک مبتلا نشویم باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

- جمع آوری و عدم تجمع نخاله های ساختمانی و زباله ها در اطراف محل سکونت و پاکسازی اطراف محل سکونت.

- در صورت مشاهده لانه موش های صحرایی در اطراف محل سکونت سریعا به مرکز خدمات جامع سلامت یا خانه بهداشت اطلاع دهید.

- استفاده از پرده و توری های مناسب در پشت در ها و پنجره ها.

- استفاده از پشه بند به خصوص از انتهای فصل زمستان تا اواخر پاییز. ترجیحا توری، پرده و پشه بند آغشته به حشره کش مناسب بهره ببرید.

- از دورنماینده های حشرات که به صورت لوسیون یا اسپری وجود دارد به خصوص در فصول انتقال بیماری و در طی بعدازظهر و در طول شب در روی پوست بهره ببرید.

- در صورت وجود شکاف و ترک در روی دیوار ها آن ها را با گچ یا سیمان پر کنید.

- محل نگهداری دام و طیور بایستی حداقل با فاصله مناسب از اماکن مسکونی باشند (بیش از 5 کیلومتر)

- از اسپری های حشره کش در داخل منزل به خصوص در فصول انتقال بیماری و در طی بعدازظهر و در طول شب استفاده گردد.

آیا افرادی که در منطقه های که بیماری وجود ندارد، زندگی می نمایند می توانند به بیماری سالک مبتلا شوند؟

بله، در صورتی که این افراد به منطقه ها آلوده بیماری مسافرت داشته باشند می توانند به این بیماری مبتلا شوند؛ به خصوص اگر به حاشیه شهر ها و منطقه ها روستایی مسافرت داشته باشند. وجود لانه موش ها در منطقه های که مسافرت داشته اند، خطر احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5084

به "پاسخ به 9 پرسش رایج درباره سالک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به 9 پرسش رایج درباره سالک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید