نسخه ای برای داشتن عمری طولانی

به گزارش دور زمین، توصیه های پیرترین فرد دنیا برای داشتن عمر زیاد در جشن تولد 117 سالگی اش بهانه ای شد تا از راز های رسیدن به سن بالا بگوییم.

نسخه ای برای داشتن عمری طولانی

به گزارش، کانه تاناکا ژاپنی، 117 ساله شد و شمع جشن تولدش را در حضور نماینده ای از گینس فوت کرد تا گواهی پیرترین فرد جهان را دریافت کند. او در این مراسم که با حضور تعدادی از اعضای خانواده و دوستانش برگزار گردید، در پاسخ به سوال یکی از حضار درباره راز داشتن عمر زیاد از نظر او به سه نکته اشاره نمود: غذای خوشمزه بخورید، مطالعه کنید و اتللو بازی کنید.

در حاشیه این جشن، یکی از اعضای خانواده اش درباره کانه و شیوه زندگی اش گفت: او هر روز صبح ساعت 6 بیدار می گردد، عاشق ریاضی و تفریح در طبیعت است. سال 1922 ازدواج نموده و 63 ساله بوده که شوهرش فوت نموده است. این پیرزن ژاپنی، چهار فرزند، پنج نوه و هشت نتیجه دارد. به همین بهانه و در پرونده امروز زندگی سلام، بعد از مروری بر توصیه های پیرترین افراد جهان برای داشتن عمر زیاد، به نتایج جدیدترین تحقیقات پزشکان و روان شناس ها در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

پیرترین انسان های جهان از دلایل این که عمر زیادی داشته اند، پرده برداشته اند این که چطور عمر زیادی داشته باشیم؟، یکی از کلیشه ای ترین سوال هایی است که انسان ها با آن روبه رو شده و به پاسخی قطعی درباره آن دست نیافته اند. یک منبع جالب برای دستیابی به پاسخ این سوال، افرادی هستند که رکورد دار طول عمر در قرون 19، 20 و 21 محسوب می شوند. در ادامه، مروری بر پاسخ این افراد که همه شان بیشتر از 110 سال عمر و همه فوت نموده اند تا رکورد به زن 117 ساله ژاپنی برسد، به این سوال که راز طول عمر شما در چیست؟، خواهیم داشت. شرح: رکورد همه این افراد در گینس ثبت نشده است.

سن: 145 سال

هرچند رکورد او رسمی نیست، اما ادعای 145 سالگی داشت. این مرد اندونزیایی از همه 10 خواهر و برادر خود بیشتر عمر نموده و حتی شاهد مرگ چهار همسرش بوده است. یکی از نوه های پسری اش چند سال قبل از فوت پدربزرگ درباره او گفته است: پدر بزرگم از 122 سالگی خود را برای مرگ آماده نموده، اما همچنان زنده است. ضمناً و زمانی که از او در مورد راز طول عمرش پرسش شد، وی گفت: راز طول عمر، فقط شکیبایی است و بس. نکته ای که خیلی ها آن را جدی نمی گیرند!

سن: 122 سال

او یک زن فرانسوی بود که استفاده از مقدار زیادی روغن زیتون در رژیم غذایی اش را در طول عمر خود موثر می دانست و گفته بود: هیچ چیز به جز روغن زیتون، دلیل درستی برای 122 ساله شدن من نیست. نکته جالب درباره او این بود که ون گوگ (ونسان ون گوگ: نقاش معروف هلندی) را دیده بود و او را این گونه تشریح می کرد: مردی کثیف، بدلباس و غیرقابل پذیرش.

سن: 119 سال

سارا در آمریکا می زیست و اگرچه خودش هرگز حرفی از اسرار طول عمرش نزد، اما به گفته اطرافیانش، کار های مورد علاقه و عادات او شامل سوزن دوزی، تماشای گلف در تلویزیون، جویدن شکلات شیری، علاقه زیاد به چیپس سیب زمینی خانگی بوده است.

سن: 118 سال

پیرترین ژاپنی تاریخ و یکی از 10 انسان رکورددار عمر در جهان، راز عمر خود را در این جمله جالب گفته است: خوردن چیز های دلچسب و خوشمزه، برای من کلیدی به سوی طول عمر بود. در میان فهرست غذا های مورد علاقه او نودل، تاس کباب گوشت گاو و سوشی ماهی خالدار دیده می گردد که توسط یکی از فرزندانش گفته شده است.

سن: 123 سال

سال 2010 ماموران فرودگاه دبی، هنگام کنترل گذرنامه مسافران پرواز کلکته به لندن متوجه حضور پیرمردی شدند که احتمالا مسن ترین مرد جهان بود. طبق اطلاعات مندرج در گذرنامه آقای سوامی سیوانادا، متولد سال 1896 میلادی و یعنی این مرد هندی 123 ساله بود. سیوانادا راز عمر طولانی خود را به یکی از کارکنان فرودگاه، این چنین اعلام کرد: ورزش یوگا، تغذیه سالم و پرهیز از خوردن غذا های پر ادویه.

سن: 113 سال

یکی از پیرترین مرد های جهان گفته که فکر نمی نموده است روزی به این تنهایی زندگی کند و از نزدیکانش کسی جز برادرزاده

84 ساله اش را در کنارش نداشته باشد و به همین علت، این روز ها بیشتر زمانش را با رایانه می گذراند. الکساندر می گوید: راز طول عمر من در ژن های مناسب و سبک زندگی خوب است. من هرگز الکل مصرف ننموده ام، سال هاست که سیگار را کنار گذاشته ام و در جوانی، تمرین شنا و ژیمناستیک می کردم.

سن: 116 سال

از نظر او داشتن بینش مثبت و آدمی احساسی بودن، بیش از تغذیه در طول عمرش اثر خواهد داشت و خودش اهمیت خاصی برای عادات غذایی قائل نبوده است. این زن آمریکایی رمزهایش را این گونه تشریح نموده است: اعتماد به خدا، سخت کوشی و دوست داشتن همگان. درباره آخرین بخش این جمله اش هم این گونه شرح داده است: مهربانی! این که با مردم خوب باشی و با دیگران همان گونه رفتار کنی که دوست داری با تو رفتار نمایند.

جین مک، یکی از بهترین برنامه نویس های بازی های رایانه ای در یکی از تدتاک هایش به نکاتی جالب برای داشتن عمر زیاد بر اساس نتایج یک سری تحقیقات بین المللی اشاره می نماید که در ادامه، قسمت هایی از آن را خواهید خواند: افرادی که به طور دایم، چهار نوع انعطاف پذیری را در خودشان تقویت می نمایند که عبارت اند از روحی، جسمی، احساسی و اجتماعی، نسبت به بقیه انسان ها 10 سال بیشتر عمر می نمایند بنابراین باید این حقیقت را پذیرفت که اگر شما به طور منظم به میزان سه به یک دست یابید یعنی اگر به طریقی بتوانید برای تجربه هر حس منفی، سه حس مثبت را در طول یک ساعت، یک روز یا یک هفته تجربه کنید (روحی)، اگر هیچ وقت برای بیش از یک ساعت به طور ساکن ننشینید (جسمی)، اگر هر روز با فردی که دوستش دارید (همسر، والدین و ...) تماس گرفته و ابراز علاقه کنید (احساسی) و اگر حواس تان به معین اهداف کوچکی برای تقویت اراده تان در زمینه انجام فعالیت های روزمره باشد (اجتماعی)، شما 10 سال بیشتر از دیگران عمر خواهید کرد.

نرگس عزیزی | کارشناس ارشد مشاوره

اجماع نظر کاملی درباره تاثیر عوامل روان شناختی در افزایش طول عمر افراد بین متخصصان وجود دارد. در این مطالب نگاهی به بعضی پژوهش ها در این حوزه انداخته ایم.

اگر بخواهیم تعریفی بسیار ساده از مفهوم خوش بینی در روان شناسی داشته باشیم می توانیم آن را به داشتن امید به تغییر در خود و محیط افراد تعبیر کنیم. در یکی از آخرین مطالعات در این زمینه که نتایج آن تابستان سال جاری منتشر شده است، محققان دانشگاه پزشکی بوستون دریافتند که احتمال زنده ماندن افراد خوش بین تا سنین بالای 85 سال بیش از افرادی است که با بدبینی به حوادث زندگی نگاه می نمایند.

مطالعه محققان در دانشگاه بازل سال 2016 نشان می دهد که افراد نیکوکار طول عمر بیشتری دارند. اما چرا این گونه است؟ این محققان در پژوهش خود از احتمال تاثیر دو عامل در این زمینه سخن گفته اند. اول این که افراد نیکوکار معمولا روابط اجتماعی خوبی با دیگران دارند و همین باعث می گردد خودشان نیز حمایت عاطفی بیشتری از محیط اطراف دریافت نمایند. موضوع دوم، اما به تاثیر یاری کردن بر روحیه خود فرد است. مطالعات متعددی نشان می دهد که با یاری به دیگران، احساس شادی بیشتری می کنیم و اضطراب مان کاهش می یابد. کاهش اضطراب و افزایش شادمانی از عوامل موثر در افزایش طول عمر هستند.

در مطالعه جدیدی که نتایج آن بهار سال جاری منتشر شده، تعیین شده است افزون بر افزایش طول عمر ازدواج، همسر شاد می تواند باعث افزایش طول عمر خود شما نیز گردد. این مطالعه که نتایج آن در نشریه Psychological Science منتشر شده است، نشان می دهد جدای از شرایط اجتماعی و مالی افراد، همین که آن ها از نعمت داشتن همسری شاد برخوردار باشند، طولانی تر عمر خواهند کرد.

بنابر مطالعه ای که در استرالیا اجرا شده است، بیش از این که تعداد افرادی که با آن ها رابطه داریم اهمیت داشته باشد، کیفیت رابطه با اطرافیان مان در این زمینه اهمیت دارد. در این مطالعه افرادی که دوستانی معدود، اما صمیمی داشتند، طول عمر بیشتری نسبت به افرادی داشتند که با افراد متعددی در ارتباط بودند، اما خبری از صمیمیت در این روابط نبود.

منبع: خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2354

به "نسخه ای برای داشتن عمری طولانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه ای برای داشتن عمری طولانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید