مشکل چندانی در بحث کیفیت کالاها نداریم

به گزارش دور زمین، رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به وجود تقلب در بسیاری حوزه ها در کشور، گفت: در حال حاضر کشور از تقلب در بسیاری زمینه ها رنج می برد، نه بی کیفیتی کالاها.

مشکل چندانی در بحث کیفیت کالاها نداریم

به گزارش دور زمین، نیره پیروزبخت امروز (10 بهمن) در جلسه شورای استاندارد استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم جاری شدن نظام استاندارد در همه جای کشور گفت: همه دستگاه های دولتی و خصوصی موظفند استاندارد را در تمامی حوزه های کاری خود پیاده نمایند.

پیروزبخت با تاکید بر نقش نظارتی سازمان ملی استاندارد گفت: ما وظیفه ای برای اجرای استاندارد نداریم و تنها استانداردها را تدوین نموده و بر اجرای آن توسط دستگاه ها نظارت داریم. به همین دلیل اگر بطور مثال حادثه ای در بحث آسانسورها در دستگاه دولتی یا بیمارستانی یا ساختمان دیگری رخ دهد، دستگاه قضا سهم قصور هر یک از دستگاه های دخیل را تعیین می نماید و ما تنها وظیفه نظارت داریم.

وی با اشاره به تغییر رویکرد استانداردهای بین المللی گفت: در حال حاضر استاندارد در سطح بین المللی از بحث کالا و خدمات عبور نموده و تمرکز خود را بر حوزه هایی مانند حقوق بشر، مسئولیت اجتماعی و حتی در مواردی در بحث مدیریت مشاخصه با رشوه قرار داده است.

پیروزبخت اضافه کرد: این رویکرد در کشور ما هم در حال پیگیری است و آمادگی داریم در هر حوزه ای استانداردها را ارائه دهیم و از دستگاه ها می خواهیم هر چه در حوزه استاندارد احتیاج دارند اعلام کند و ما آماده همکاری هستیم.

پیروزبخت با بیان اینکه رویکرد کشورهای پیشرفته به سمت و سوی استاندارد اختیاری و تشویقی است گفت: باید به این سمت برویم که استاندارد بصورت اختیاری توسط خود تولیدنمایندگان رعایت گردد و استاندارد اجباری کاهش یابد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه با اشاره به پیشنهاد طرح شده در مورد تجدید نظر در آئین نامه 2800 مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله گفت: در این زمینه باید هماهنگی های لازم با سازمان نظام مهندسی صورت گیرد و باید دقت بیشتری روی مصالح ساختمانی و کیفیت آن صورت گیرد.

وی اضافه کرد: اینکه گزارش می گردد به جای بتن از یونولیت یا خاک در بعضی بخش های ساختمان های مناطق زلزله زده استان کرمانشاه استفاده شده بود، اینجا بحث کیفیت مصالح مطرح نیست و این نمونه شاخص تقلب است.

رئیس سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: متأسفانه این شرایط در سایر حوزه ها از جمله بحث مواد غذایی هم وجود دارد و معتقدیم کشور از تقلب رنج می برد، نه بی کیفیتی کالاها که تقلب هم با بحث استاندارد فاصله بسیار دارد.

وی اعلام کرد: اگر بحث تقلب نباشد، مشکل چندانی در بحث کیفیت کالاها نداریم.

پیروزبخت تاکید نمود: به همین دلیل باید همه دستگاه ها و در زمینه ساخت و ساز از نظام مهندسی بخواهیم جلوی تقلبات را بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت موقعیت استان کرمانشاه گفت: ما معتقدیم باید از ظرفیت های این استان در تمامی حوزه ها استفاده گردد و به همین دلیل و بویژه بعد از زلزله سال گذشته تمام سعی مان این است که استان را ویژه ببینیم و از هیچ یاری اعتباری و نیروی انسانی دریغ نمی کنیم و امیدواریم مسئولین استان هم همکاری لازم را برای گسترش استاندارد در تمامی حوزه های استان داشته باشد.

رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین بر ضرورت ایجاد نمایندگی استاندارد در مرز سومار استان کرمانشاه تاکید نمود و اضافه کرد: با آنالیز های اجرا شده ما هم معتقدیم مرز سومار یکی از مرزهای مهم کشور است، اما آنطور که تعیین است تاکنون گمرک رسمی در این مرز مستقر نشده و فعالیت در این منطقه بصورت بازارچه مرزی است

وی اضافه کرد: بر اساس قانون ایجاد نمایندگی استاندارد برای بازارچه های مرزی الزامی نیست و راه چاره قانونی این است که گمرک مرزی با تاکید بر وجود استاندارد در این مرز دایر گردد تا سازمان برنامه و بودجه به ما اجازه راه اندازی یک نمایندگی جدید بدهد.

پیروزبخت توضیح داد: در حال حاضر با توجه به اهمیت این مرز تنها اقدام فوری که می توان انجام داد این است که یک شرکت معتبر بازرسی را در این بازارچه مستقر کنیم که به عنوان نماینده سازمان ملی استاندارد فعالیت های لازم را برای بحث صادرات در این بازارچه انجام دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 خرداد 1398 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1555

به "مشکل چندانی در بحث کیفیت کالاها نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل چندانی در بحث کیفیت کالاها نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید