مسکو:دلیل وخامت اوضاع ادلب عدم پایبندی ترکیه به توافقات پیشین است

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه ادعاهای مطرح شده از سوی رئیس جمهوری ترکیه در خصوص هدف قرار دریافت غیرنظامیان از سوی ارتش سوریه را رد کرد.

مسکو:دلیل وخامت اوضاع ادلب عدم پایبندی ترکیه به توافقات پیشین است

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این خصوص بیان نمود: مسکو معتقد است که دلیل وخیم شدن اوضاع در ادلب عدم موفقیت مداوم ترکیه در تحقق توافقات قبلی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری هفتگی خود با بیان این مطلب افزود: دلایل تخریب فعلی اوضاع در شمال سوریه به عدم تحقق توافقات ما با ترکیه و عدم انجام تعهدات آنان در خصوص تفاهمنامه سال گذشته سران دو کشور (پوتین و اردوغان) باز می گردد؛ چرا که ترکیه وعده داده بود گروه های تروریستی و مخالفان مسلح دولت سوریه را از این شهر خارج کند.

وی در ادامه کنفرانس خبری هفتگی خود تاکید کرد که روسیه همچنان به توافقات قبلی خود با آنکارا پایبند است و ما مصمم به همکاری مشترک با دیگر طرف ها در سوریه هستیم.

زاخاروا ادامه داد: وظیفه اصلی طرفین دراین شرایط، تضمین امنیت نیروهای نظامی کشورهای ضامن صلح مستقر در داخل و خارج از منطقه مورد مناقشه است همچنین تقاضا داریم طرفین از برخورد مسلحانه در نتیجه اقدامات نادرست میان نظامیان یکدیگر جلوگیری کنند.

رئیس جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه در اظهاراتی مدعی شده بود: در ادلب نیروهای سوری تحت حمایت روسیه و ایران به صورت مرتب به غیرنظامیان حمله می کنند و خون آنها را به زمین می ریزند!

این اظهارات اردوغان در حالی است که ارتش ترکیه بدون داشتن مجوز وارد خاک سوریه شده و به بهانه مبارزه با تروریسم بخش هایی از خاک این کشور را به اشغال خود درآورده است.

شایان ذکر است، براساس توافق سال 2017 میلادی میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح موسوم به توافق آستانه (نام پیشین پایتخت قزاقستان که اکنون نورسلطان شده است)، 4 منطقه امن در سوریه ایجاد شد.

3 منطقه در سال 2018 میلادی به کنترل ارتش سوریه درآمد؛ اما منطقه چهارم که ادلب استانی در شمال غربی سوریه و مناطقی همچون لاذقیه، حماه و حلب را در بر می گیرد، هنوز در دست گروهک های تروریستی ازقبیل گروه تروریستی جبهه النصره واقع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مسکو:دلیل وخامت اوضاع ادلب عدم پایبندی ترکیه به توافقات پیشین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو:دلیل وخامت اوضاع ادلب عدم پایبندی ترکیه به توافقات پیشین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
ثبت آگهی مسافرتی رایگان