مسئولان بهشت زهرا: هنوز وارد مرحله بحرانی نشده ایم

به گزارش دور زمین، هفته پیش رسانه ها خبر از بازگشت بهشت زهرا به روز های سیاه دادند؛ خبری که برآمده از بالا رفتن آمار ابتلا و مرگ و میر بر اثر سویه تازه کرونا بود. گرچه این خبر تازهی نیست؛ اردیبهشت ماه همین امسال بود که رکورد کفن و دفن میت در 50 سال اخیر در بهشت زهرای تهران شکسته شد و تصاویری که در مرداد و شهریور ماه از این گورستان مخابره می شد نشان از وقوع فاجعه داشت. با قرار گرفتن بهشت زهرا در روز های بحرانی، پرسنل بهشت زهرا در دو شیفت خدمت رسانی می کردند و مسئولان این سازمان در پی رفع و رجوع کار های متوفیان بودند.

مسئولان بهشت زهرا: هنوز وارد مرحله بحرانی نشده ایم

به گزارش خبرآنلاین، اما سعید غضنفری، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا می گوید شرایط این گورستان هنوز وارد مرحله بحرانی نشده است: ما حدود 150 تا 170 متوفی در روز داریم و از این تعداد حدود 15 الی 20 متوفی کرونایی هستند. روح الله محسنی، سرپرست معاونت عروجیان سازمان بهشت زهرا هم می گوید در حال حاضر از 50 درصد نیرو های تطهیر و کفن و دفن استفاده می شود و اگر وارد مرحله بحرانی کرونا شویم شیفت ها کامل خواهند شد.

فعلا در نقطه مطلوبی هستیم

از ابتدای اسفند 1398 که کرونا پایش را به ایران گذاشت تا الان که به دومین سال شیوع این ویروس در کشور نزدیک می شویم، پرسنل بهشت زهرا روز های شلوغ و عجیب و غریبی را پشت سر گذاشتند. کسانی که از همان ساعات اولیه در کنار مردم داغدار حضور داشتند و در شرایطی که در بسکمک از سازمان ها و دستگاه ها دور کار و یا تعطیل شدند، آن ها چند شیفته به سر کار می رفتند. سعید غضنفری، که چهار ماه است بر جایگاه مدیرعامل سازمان بهشت زهرا تکیه زده، از اقدامات این سازمان در روز های کرونایی می گوید: الحمدلله سازمان بهشت حضرت زهرا (س) در چند مرحله پیک کرونا با مدیریت همکاران در ادوار مختلف، ایثار پرسنل و کارکنان زحمتکش، پیروز و سربلند عمل کرد تا جایی که روزانه در دوشیفت انجام وظیفه می کردند و حتی نیاز به شیفت سوم نشد.

او می گوید در چهار ماهی که به این سازمان آمده، در قدم اول ترمیم، استراحت و آرامش پرسنل را در دستور کار قرار داده است: شیفتی شدن در حالت 24 ساعت کار و 24 ساعت استراحت پرسنل به بازسازی جسمی و روانی آن ها کمک کرد و الحمدلله الان در نقطه مطلوبی قرار گرفتیم و همگی آمادگی خدمت موثر را دارند. البته دعا می کنیم این بلا و گرفتاری مثل قبل تکرار نشود.

غضنفری ادامه می دهد: در حوزه امکانات هم تدابیر لازم برای پشتیبانی دیده شده و هیچ مسئله ای وجود ندارد. ما خدمت بی منت به مردم داغدار و صاحبان متوفی را اصل قراردادیم و کم کردن هزینه های مترتب بر امور متوفی در دستور کار قرار گرفت که مهمترینش رایگان شدن فضای پارکینگ عروجیان این سازمان بود که روزانه حدود 1500 خودور از آن بهره می برند. همچنین در حال نوسازی ناوگان حمل و نقل متوفی هستیم و طبق دستور شهردار محترم و تصویب هیات مدیره، 40 درصد از ناوگان حمل پیکر متوفی ها ان شاالله به زودی و در یک بازه زمانی 6 ماهه نوسازی و تملک خواهد شد. مقدمات این مهم در حال انجام و پیشرفت است.

حدود 15 الی 20 متوفی کرونایی در تهران

درحالیکه شیوع سویه امیکرون در کشور اوج گرفته و وارد پیک ششم شده ایم، نگرانی ها از افزایش مرگ و میر ها و دیدن تصاویری از روز های بحرانی در گورستان ها هم زیادتر شده است. اما سعید غضنفری می گوید شرایط بهشت زهرای تهران ابدا با شرایط پیک پنجم قابل مقایسه نیست و حالتی نرمال دارد: حدود 150 تا 170 متوفی در روز داریم. از این تعداد حدود 15 الی 20 متوفی کرونایی هستند. مابقی بر اثر مرگ طبیعی مثل بیماری، سکته، تصادف، حادثه و ... فوت می کنند. تعدادی هم که نوزاد و جنین هستند. بخشی از این تعداد لزوما در تهران مدفون نمی شوند و به شهرستان ها اعزام می شوند. یعنی چیزی حدود 50 تا 70 متوفی در روز.

او می گوید امسال در کل آمار فوتی ها نسبت به سال 99 افزایش داشته که پیک های کرونا در این افزایش بی تاثیر نبوده است. غضنفری از مردم می خواهد در بهشت زهرا زیاد حضور پیدا نکنند: واقعا این حجم رفت و آمد تبعات زیادی دارد. از جمله اینکه ممکن است باعث افزایش آمار و ابتلا به کرونا شود. مردم به حداقل ها اکتفا کنند و باعث به زحمت افتادن کادر درمان، معالج و همکاران ما نشوند. ما قدم هایشان را رو روی چشم می گذاریم، اما اجازه بدهند از این دوره های سخت پیش رو عبور کنیم.

نیرو های بهشت زهرا خسته اند، از آن ها به درستی تقدیر نشد

ما وارد پیک ششم شده ایم، اما هنوز مثل دوران پیک چهارم و پنجم نشده و امیدوارم نشویم؛ این بخشی از اظهارات روح الله محسنی، سرپرست معاونت عروجیان سازمان بهشت زهرا در مصاحبه با خبرآنلاین است. او می گوید اگر آمار واکسیناسیون بالا نبود الان با قدرت شیوع امیکرون فاجعه اتفاق افتاده بود: از 10 روز پیش آمار ابتلا به کرونا در حال صعودی شدن است و به همان میزان در سازمان بهشت زهرا هم آمار فوتی های کرونا در حال بالا رفتن است. اما این آمار را هنوز به عنوان خطر در سازمان احساس نمی کنیم. چون سازمان شرایط اوج پیک چهارم و پنجم را گذرانده و از آن شرایط هم سربلند بیرون آمده است.

او می گوید در حال حاضر میانگین آمار فوتی های تهران 170 تا 200 نفر است و تعداد فوتی های کرونا بین عدد 20 تا 30 در حال جابجایی است: درصورتیکه در دو هفته پیش، تعداد فوتی های کرونایی بهشت زهرا به 4 نفر در روز رسیده بود. یعنی دقیقا متناسب با آمار کشوری، آمار بهشت زهرا هم صعود و نزول دارد.

محسنی ادامه می دهد: از زمان شروع کرونا سازمان بهشت زهرا شرایط عملیاتی تازه به خودش گرفت. میانگین اموات تا پیش از کرونا حدود روزی 170 نفر بود، اما در اردیبهشت امسال تعداد مجموع اموات کرونایی و غیرکرونایی به 440 نفر هم رسید. اما در همان شرایط بهشت زهرا با تدابیری که داشت توانست از این برهه به خوبی بیرون بیاید. اگر هم مجددا به آن شرایط یا سخت تر از آن برگردیم، ما هیچ خطری احساس نمی کنیم. یعنی ما الان آمادگی به کارگیری نیروهایمان در یک یا دو شیفت را داریم، ظرفیت پذیرش و انجام عملیات تطهیر و... را داریم که ظرف کمترین زمان به کار ببندیم.

او می گوید در قسمت تطهیر و خاکسپاری بهشت زهرا حدود 320 نفر در حال خدمات رسانی هستند: الان نیرو های ما به صورت یک شیفت در حال انجام وظیفه هستند، اما در زمان کرونا دو شیفت شده بود. در سالن تطهیر ما از یک ماه پیش نیرو های ما به صورت یک روز کار یک روز استراحت هستند، یعنی 50 درصد نیرو های ما با توجه به سختی کار در هر روز در حال کار هستند. اگر آمار فوتی های بالا برود، اولین کارمان این خواهد بود که نیروهایمان را به صورت هر روز کار درآوریم.

طبق گفته های محسنی، کانون تطهیرکنندگان داوطلب در سازمان بهشت زهرا پذیرای تعداد قابل توجهی از افراد داوطلب است که ثبت نام شده و آموزش دیده اند که در مواقع بحران به کار گرفته شوند در حال حاضر هم به خاطر پایین آمدن کرونا به صورت معدود از این افراد استفاده می کنند.

او هم می گوید بسکمک از ملاحظات بهداشتی در مراسم هایی که در بهشت زهرا برگزار می شود از سوی مردم رعایت نمی شود و از مردم می خواهد در بهشت زهرا حضور زیادی نداشته باشند: سازمان بهشت زهرا با استفاده از امکانات موجودش شرایط کرونا را پشت سر گذاشت. یعنی با به کارگیری بهینه از نیروی انسانی و ادواتی که در اختیار دارد. در واقع پرسنل سازمان بهشت زهرا به نوعی جهاد کردند. سرزیر فوتی های همه بیمارستان های تهران به یک آرامستان ختم می شود. الان پرسنل سازمان بهشت زهرا دچار خستگی شده اند و این خستگی هنوز با یک خدمت ویژه و درخورد پاسخ داده نشود. تقدیر های کلامی و ریالی اجرا شده، اما این تقدیر ها در خورد خدمات پرسنل سازمان بهشت زهرا نبوده است. این نیرو ها باید دلگرم شوند و برای ادامه کارشان انگیزه داشته باشند.

محسنی از مسئولان مربوطه یک خواسته هم دارد: یک خواسته مهم کارد بهشت زهرا بحث مسکنشان است. آن ها انتظار داشتند از رهگذر خدماتی که در دو سال گذشته و شیوع کرونا داشتند و نگذاشتند که هیچ دغدغه ای در بین جامعه ایجاد شود، از بابت مسکنشان خیالشان راحت شود. مسئولان شهرداری، بنیاد مسکن، هیات دولت و ... باید همت کنند و برای برطرف کردن بخشی از خستگی ای که به نیرو ها وارد شده، کار عملی انجام دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5235

به "مسئولان بهشت زهرا: هنوز وارد مرحله بحرانی نشده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولان بهشت زهرا: هنوز وارد مرحله بحرانی نشده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید