مرگ انتها هنرمند نیست

به گزارش دور زمین، یک مجسمه ساز و مدرس دانشگاه درباره سبک زنده یاد محسن وزیری مقدم در فراوری آثار تجسمی اظهار کرد که برخی از مجموعه آثار ایشان ارتباطی عاشقانه با طبیعت بود که این سبک پیش از این در ایران وجود نداشت.

مرگ انتها هنرمند نیست

حمید شانس در گفت وگو با خبرنگاران درباره سبک زنده یادمحسن وزیری مقدم در هنرهای تجسمی، اظهار کرد: از وقتی نوجوان بودم به نقاشی علاقه مند بودم و درباره ایشان می شنیدم. آقای وزیری مقدم در عرصه هنرهای تجسمی بسیار تاثیرگذار بودند؛ بخشی از این تاثیرگذاری به واسطه کار ایشان، بخشی به واسطه تدریس و بخشی هم به واسطه کارهای پژوهشی ایشان بود.

او ادامه داد: حدود سه یا چهار نسل از هنرمندان تجسمی به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر آثار و رفتار ایشان قرار گرفته بودند. زنده یاد وزیری مقدم وقتی در رم حضور داشتند، در مجموعه ای با شن و ماسه آثار تجسمی خلق می کردند که به نوعی زورآزمایی با طبیعت و ارتباط مستقیم با مواد طبیعی بود؛ ارتباطی عاشقانه که در زمان خودش کار به روزی به حساب می آمد. این سبک از آثار آقای وزیری پیش از این در ایران وجود نداشت.

این مدرس دانشگاه درباره تاثیرگذاری زنده یاد وزیری مقدم بر آثار هنرمندان نسل های بعد، گفت: طبیعی است که نسل های بعدی تحت تاثیر سبک و آثار ایشان بودند. نسل به نسل برخی از هنرمندان مجموعه هنرهای تجسمی هرکدام به نوعی از سبک زنده یاد وزیری مقدم تاثیر گرفتند.

شانس اعلام کرد: همه ما از بیماری ایشان آگاهی داشتیم و می دانستیم چنین روزی فرا می رسد که دیگر او را در کنارمان نداشته باشیم. مرگ به لحاظ فیزیکی امری اجتناب ناپذیر است، اما عمر یک هنرمند با مرگ فیزیکی به خاتمه نمی رسد و این موضوع برای آقای وزیری مقدم نیز صدق می نماید.

این مجسمه ساز همچنین درباره فعالیت های هنری زنده یاد وزیری مقدم تا آخرین لحظات عمر او، گفت: هنرمند واقعی برای زمان فعالیت های هنری خود حد و مرزی قائل نیست. زندگی آقای وزیری مقدم هم در تمام لحظات با هنر آمیخته گردیده بود و این موضوع تا خاتمه عمر او همچنان ادامه داشت.

انتشار: 15 دی 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 755

به "مرگ انتها هنرمند نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ انتها هنرمند نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید