قطار ملی مترو آماده مسافرگیری می گردد

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاددانشگاهی و تعدادی از معاونان و مدیران ارشد این نهاد با همراهی مهندس سیدکاظم طاهرزاده مدیر کارگروه پروژه طراحی و راه اندازی قطار ملی، امروز یکشنبه (22 اسفندماه) با حضور در شرکت واگن سازی تهران از آخرین شرایط پروژه فراوری قطار ملی بازدید و آزمون سرعت این قطار با حضور آنان انجام شد.

قطار ملی مترو آماده مسافرگیری می گردد

دکتر طیبی در این بازدید با بیان اینکه به عنوان مهندسان و کارشناسان ایرانی بر این باوریم که اقتصاد ما باید متکی بر فراوری ملی باشد ادامه داد: فراوری ملی هم باید متکی بر علم و فناوری پیشرفته داخلی باشد تا بتواند رقابت پذیری خود را از جنبه فناوری و روزآمدی حفظ نموده و در کنار تأمین نیازهای داخل کشور بتوانیم وارد بازارهای جهانی و منطقه ای شویم.

وی در ادامه با اشاره به سابقه فراوری قطار ملی و اقدامات جهاددانشگاهی در این رابطه گفت: از انتهای دهه 70 با توجه به توانایی ها در حوزه های برق قدرت و مکانیک، دو حوزه تخصصی حمل ونقل ریلی و سیستم رانش و ساخت دکل های حفاری را که هر دو ترکیب برق و مکانیک و زیرشاخه های آن هستند را در دستور کار قراردادیم.

رییس جهاددانشگاهی در این زمینه به مسائل تحریم برای انتقال تکنولوژی اشاره نمود و گفت: در زمینه سیستم رانش با یاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه ای تعریف شد که به علت گرانی ها از حد پایلوت فراتر نرفت.

وی با بیان اینکه در سال 1395 به این نتیجه رسیدیم کل ساخت یک رام قطار مترو را شروع کنیم اضافه کرد: در همین رابطه با پیشنهاد جهاددانشگاهی در برنامه ششم توسعه در دو ماده 54 و 36 فراوری قطار ملی با 85 درصد فراوری داخل و آب شیرین کن ها با 75 درصد داخلی سازی به تصویب رسید.

دکتر طیبی ادامه داد: با استناد به همین مصوبه و پیگیری ما، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وارد میدان شد و با همکاری و حمایت شهرداری تهران، شرکت مترو و واگن سازی تهران قرار شد یک رام کامل قطار ملی بومی سازی گردد و در نتیجه قرارداد فراوری یک رام قطار ملی مترو در شهریور 1398 به امضا رسید.

رییس جهاددانشگاهی با بیان اینکه خیلی ها باور نداشتند که این پروژه به سرانجام می رسد گفت: استعداد در تمام افراد و جوامع وجود دارد، مهم باور و حمایت درست است که در این پروژه به نحو احسن انجام شد و همه مسئولان مربوطه خوب پایه پروژه ایستادند و اثبات کردیم کار شدنی است.

وی با اشاره به اینکه امیدوارم عقد قرارداد ساخت 113قطاری که شهرداری تهران نیازمند آن است و 105 دستگاهی که معاونت علم و فناوری و همه ما در پی آن هستیم زودتر بسته گردد تا این تابو به طور کامل از بین رود و نشان دهیم می توان یک کار خوب ایرانی را به طور کامل و با تکنولوژی روز و کیفیت بالا به سرانجام برسانیم گفت: همان گونه که در بحث ساخت دکل های حفاری توانستیم به پیروزیت دست یابیم امیدواریم این قطار در آینده نزدیک، پس از کسب استانداردهای لازم به ریل حرکت افتد و مسافرگیری کند.

قطار ملی مترو در حال کسب استانداردهای بین المللی

مدیر کارگروه پروژه طراحی و راه اندازی قطار ملی نیز در این بازدید با بیان اینکه بسیاری بر این باور بودند که پروژه قطار ملی به سرانجام نمی رسد گفت: اما نه تنها قطار ملی حرکت کرد، بلکه بسیار هم پیروز بود.

وی با بیان اینکه این پروژه برای اولین بار در کشور انجام شد و به مرحله عملیاتی رسید ادامه داد: در حال حاضر آزمون های حرکتی و اخذ تأییدیه فنی و استانداردهای بین المللی این قطار وارد مرحله اجرایی شده است.

مهندس طاهرزاده با بیان اینکه امیدواریم تا خردادماه مجوزهای لازم صادر گردد تا بتوانیم مسافرگیری قطار را انجام دهیم گفت: از رییس و تیم جهاددانشگاهی در فراوری قطار ملی مترو کمال تشکر را دارم، زیرا هر جا در این پروژه با مسئله ای روبرو شدیم و حتی خارج از مسئولیت و حیطه فعالیت آنها بود یاری حال ما بودند و امیدواریم این نهاد انقلابی را همیشه در راه پیشرفت و توسعه کشور ببینیم.

امیدوارم در آینده ای نزدیک قطار ملی را در حال مسافرگیری ببینیم

مهندس کمالی نژاد معاون فراوری واگن سازی تهران نیز با بیان اینکه، کاری که در پروژه قطار ملی انجام شد بسیار بزرگ بود گفت: کسی که کوچک ترین اطلاعات و دانش فنی در این حوزه داشته باشد بزرگی کار را به خوبی درک می نماید.

وی یکی از آفت های پروژه علمی را گره زدن کارهای علمی به کارهای سیاسی دانست و اضافه کرد: بعضی انتظار دارند یک کار علمی که برای اولین بار در کشورمان انجام می گردد در یک بازه زمانی کوچک به بالاترین حد تکنولوژی خود دست یابد و به نتیجه برسد که این تفکر برای پروژه های اینچنینی آفت است.

معاون فراوری واگن سازی تهران نیز از تمام فعالان پروژه قطار ملی قدردانی کرد و گفت: امیدوارم در آینده ای نزدیک قطار ملی را بر روی سکو و در حال مسافرگیری ببینیم.

مراحل انجام آزمون های سرعت قطار متروی ملی

در این بازدید مهندس حمید آب روشن رییس واحد علم و صنعت جهاددانشگاهی به تشریح فعالیت ها در این پروژه پرداخت و مهندس محمد فرضی مدیر پروژه طراحی سیستم رانش نیز گفت: در پروژه قطار ملی تمام تجهیزات به وسیله جهاددانشگاهی علم و صنعت تحویل و نصب شده است .

وی با بیان اینکه تا به امروز آزمایش های کارگاهی قطار به سرانجام رسیده است گفت: پروژه قطار ملی بیش از 90 درصد به سرانجام رسیده است و در حال حاضر به وسیله شرکت خارجی آزمون های حرکت و دینامیک قطار در حال اجرا است که این آزمون ها به صورت مرحله به مرحله انجام می گردد و معمولاً سه ماه زمان می برد و حتی در قطارهایی که بارها ساخته شده اند نیز انجام می گردد تا به یک ایمنی خیلی خوب دست یابند.

مهندس فرضی با بیان اینکه آزمون سرعت در چندین مرحله انجام می گردد گفت: آزمون سرعت تا 80 کیلومتر در ساعت که حداکثر سرعت مجاز قطار مترو است انجام می گردد که ابتدا به جای مسافر از کیسه شن استفاده شده و امیدوارم بااراده فعلی که وجود دارد تا خردادماه این قطار آماده مسافرگیری گردد .

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، نخستین قطار متروی ملی به عنوان یکی از ثمرات اتکا به دانش و توانمندی جوانان ایرانی با طراحی و ساخت سیستم رانش آن به وسیله محققان جهاددانشگاهی پنجشنبه 19 فروردین 1400 به بهره برداری رسید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5273

به "قطار ملی مترو آماده مسافرگیری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطار ملی مترو آماده مسافرگیری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید