قاچاق سالانه 12.5 میلیارد دلار کالا در کشور

به گزارش دور زمین، علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: هر ساله 12 میلیارد و 500 میلیون دلار قاچاق کالا در کشور انجام می شود.

قاچاق سالانه 12.5 میلیارد دلار کالا در کشور

مویدی خرم آبادی گفت: در سال های اخیر و در اوج درگیری اقتصادی، این ستاد دیوار محکمی برای جلوگیری از قاچاق کالا به کشورهای دیگر به دلیل اختلاف قیمت بود که با اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای توفیقات بزرگی به دست آورد.

مویدی بابیان اینکه پیش از این نظارتی بر سوخت یارانه ای از تولید تا مصرف نبود، گفت: در حال حاضر این فرآیند در چرخه سامانه ای قرار داده شد تا کمتر شاهد قاچاق این کالا باشیم و از سال 97 تا به امروز 14 میلیارد دلار صرفه جویی شده است.

او شرح داد: در طرح رزاق می توان از خروج سوخت جلوگیری کرد؛ زیرا به دلیل قیمت آن در کشور میل این کالا به قاچاق بسیار زیاد است. در حال حاضر اقدامات چشمگیری جهت ایجاد موانع اجرا شده است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اعمال طرح رجیستری تلفن همراه، افزود: بازار تلفن همراه 12 میلیون عدد در سال است که با طرح رجیستری حتی یک دستگاه موبایل قاچاق در کشور دیده نمی شود و 6 میلیارد دلار تا به امروز در این زمینه به نفع کشور صرفه جویی شده است.

وی بابیان اینکه این فرایند در بازار لوازم خانگی، پوشاک، دخانیات و موبایل واره ها هم اعمال شده است، گفت: در حوزه مقابله با قاچاق کالا ضربات محکمی به قاچاقچیان وارد کردیم که در این میان 164 پفراینده مهم و جدی در دستور قضایی کشور قرار گرفته است.

مویدی همچنین درخصوص بازار لوازم خانگی شرح داد: از سال 97 با ممنوعیت واردات این محصولات، تولید داخل رونق گرفت و سهم آن را از بازار به 60 درصد رساند.

او بابیان اینکه بخش دیگر نیاز جامعه باید دیده شود، گفت: معافیت هایی مرزنشینان برای معاش که فرصتی برای تجارت آن ها محسوب می شود موجب ورود برخی کالاهای خارجی می شود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بابیان اینکه بخشی از کالاها از معافیت مرزنشین تأمین می شود، شرح داد: با راه اندازی شناسه لوازم خانگی کالاهای خارجی به حاشیه خواهند رفت تولید باکیفیت و کمیت رشد پیدا می کند.

او بابیان اینکه 6 میلیارد دلار واردات مرزنشینی در کشور وجود دارد، تأکید کرد: تنها یک میلیارد دلار از این مقدار واردات به لوازم خانگی تعلق دارد که نیاز به ساماندهی دارد.

مویدی بابیان اینکه طرح ساماندهی تجارت مرزنشینان به دولت ارائه شده است، اظهار داشت: با تصویب و اجرای این طرح پدیده کولبری از بین خواهد رفت و تأمین معیشت با نگاه توسعه یافتگی خواهد بود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: روز گذشته 12 میلیارد نخ سیگار که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده بود امحا شد تا سلامت جامعه درخطر قرار نگیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4510

به "قاچاق سالانه 12.5 میلیارد دلار کالا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قاچاق سالانه 12.5 میلیارد دلار کالا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید