غذای سگ خانگی چیست؟

به گزارش دور زمین، غذای سگ با توجه به شرایط حیوان متغیر است. اما به طور معمول باید یک بیستم وزن سگ به او غذا داد. غذای سگ باید ترکیبی از گوشت و سبزیجات باشد.

غذای سگ خانگی چیست؟

اگر به نگهداری حیوانات به خصوص سگ های خانگی علاقه مند هستید باید قبل از اینکه آن را به خانه خودتان بیاورید فکری برای تغذیه اش داشته باشید. بدون اطلاع کافی از نوع و میزان غذای حیوان نمی توان به خوبی از آن مراقبت کرد. سگ و گربه از حیواناتی هستند که بیشتر در منازل نگهداری می شوند. اگر نگهداری یک توله سگ برایتان جذاب است بهتر است ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با تغذیه مناسب برای آن آشنا شوید.

سگ ها جهت رشد ، فعالیت و حفظ شرایط بدنی خود نیاز به تغذیه مناسب دارند. تغذیه مناسب باعث سرحالی، شادابی و سلامتی حیوان می گردد؛ بطوریکه می توان از شرایط پوشش خارجی بدن و انعطاف پذیری پوست و حالت درخشندگی چشم شرایط سلامتی حیوان را تشخیص داد. قبل از انتخاب هر نوع غذا برای حیوان، باید از پاکیزه بودن آن اطمینان کافی حاصل کنید. چون آب و غذای آلوده می تواند منشا بسیاری از بیماری های مهلک بوده و حیات حیوان را در مخاطره قرار دهد.

غذایی که برای سگتان انتخاب می کنید ، باید دارای یک ترکیب متعادل حاوی کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی باشد. نسبت و مقدار هر یک از اجزای ذکر شده به شرایط جسمی و شرایط محیطی که سگ در آن زندگی می نماید، سن و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. یک وعده غذایی نامناسب و نامتعادل می تواند تأثیر نامطلوبی در رشد جسمی و حتی جنسی سگ داشته باشد. علاوه بر این ممکن است باعث افزایش حساسیت حیوان نسبت به بیماری های مختلف گردد.

میزان غذای سگ چه مقدار باید باشد؟میزان غذای سگ هم به شرایط سگ ارتباط دارد. آیا سگ، پیر است یا جوان؟ آیا از لحاظ فعالیت های بدنی در شرایط خوبی است یا مجبور است که دائما در گوشه ای بخوابد؟ آیا در شرایط آب و هوای سرد زندگی می نماید یا گرم؟ در داخل خانه نگهداری می گردد یا خارج از خانه؟ آیا به منظور خاصی مثلا انجام کار و شکار نگهداری می گردد یا یک سگ آپارتمانی اس؟ آیا سگ آبستن است یا نه؟ آیا در دوران شیردهی است یا نه؟! در هر یک از این موارد نیازهای تغذیه ای متفاوت خواهد بود. اما به عنوان یک قاعده کلی می توان به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 28 گرم غذای خشک در نظر گرفت. سگ های کوچک به غذای بیشتری نسبت به سگ های عظیم تر نیاز دارند. زیرا نیازهای غذایی بیشتر در ارتباط با سطح بدن است تا وزن بدن. یک سگ کار به غذای بیشتری نسبت به یک سگ خانگی نیاز دارد. سگ های پیر به غذای کمتری نیاز دارند. اشتهای سگ های آبستن در اواخر آبستنی و شیردهی نیز بیشتر می گردد.

بهترین غذای سگ چیست؟

امکان تهیه جیره غذایی متعادل و مناسب در خانه میسر است. هرگز برای سگ بالغ گوشت چرخ نموده نخرید زیرا اغلب میزان چربی آن ها بالاست. بنابراین تکه هایی از گوشت که چربی کمتری دارند مناسب تر می باشد. متعادل بودن جیره غذایی سگ از نظر چربی، پروتئین، ویتامین و فیبر اهمیت زیادی دارد. از دادن قطعات استخوانی کوچک که احیانا تیز می باشند به سگ خودداری کنید. برای تهیه غذا در خانه از جگر سفید گوسفند استفاده نکنید زیرا جگر سفید علاوه بر اینکه ارزش غذایی چندانی ندارد اغلب حاوی کیست های انگلی بوده که می توانند موجب آلودگی انگلی سگ شوند. در ضمن از پای مرغ استفاده نکنید زیرا مصرف زیاد آن می تواند منجر به یبوست گردد. در تغذیه سگ می توانید از سنگدان پاک شده مرغ، اسکلت مرغ و کله مرغ بهره ببرید اما برای جلوگیری از بوی نامطبوعی که در موقع پخت ایجاد می گردد می توانید از پیاز، سیر، ادویه و یا سبزیجاتی نظیر اسفناج بهره ببرید.

آیا می توان به سگ ها برنج و سبزیجات داد؟

اگرچه سگ ها حیواناتی گوشت خوار هستند اما برنج پخته غذایی سهل الهضم بوده و به همراه مرغ غذایی مناسب می باشد. مصرف کته با ماست به عنوان غذایی سبک به سگ های دچار مشکل گوارشی مناسب است. همچنین سبزیجات و میوه ها منابع مناسب ویتامینی هستند. سگ ها قادرند پروتئین و چربی موجود در سبزیجات را به مواد غذایی مورد نیاز خود تبدیل نمایند. هویج، کلم و سیب زمینی پخته برای جیره غذایی سگ مناسب است.

آیا غذای سگ ها باید پخته گردد؟

سعی کنید حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد و باعث سهل الهضم شدن آن می گردد. پخته شدن غذا باعث می گردد خطرات بعضی از بیماری ها کاهش یابد. بعضی از انگل ها از جمله توکسوپلاسما می توانند به وسیله خوردن گوشت خام منتقل گردند. همچنین بعضی از میکروب ها مثل سالمونلا در ضایعات خام طیور دیده می شوند. پخته شدن باعث لذیذتر شدن غذا نیز می گردد. غذاهای منجمد را نیز باید گرم نمود و سپس به مصرف حیوان رساند. زیرا می توانند باعث اختلالات گوارشی گردند.

غذاهای پروتئینی که غذای اصلی محسوب می شوند باید حتما به صورت پخته مصرف شوند.

به سگ ها چند بار در روز باید غذا داد؟توله ها نسبت به سگ های بالغ به دفعات غذایی بیشتری نیاز دارند. از حدود 9 ماهگی بیشتر سگ ها باید یک وعده غذایی عظیم و ترجیحا عصر و یا دو وعده غذایی کمتر در صبح و عصر بخورند. زمان تغذیه هم باید ثابت بوده و در حد امکان این زمان دچار تغییر ناگهانی نگردد. برخلاف عقییده بعضی از مردم حذف نمودن غذای یک روز در هفته هیچ فایده ای ندارد. این عمل باعث گرسنه ماندن حیوان گشنه و علاوه بر تمایل به آشغال خوری ممکن است باعث حمله و پرخاشگری به اعضای خانواده نیز بگردد.

نکاتی در ارتباط با غذا دادن به سگ ها

  • غذای سگ بهتر است هنگام غزوب داده گردد.
  • با کاهش تعداد وعده ها میزان غذا در یک وعده باید افزایش یابد.
  • آب تازه باید همواره در دسترس سگ باشد.
  • غذا باید سر یک ساعت مقرر جلوی سگ گذاشته گردد و 20-15 دقیقه بعد برداشته گردد تا سگ عادت کند.
  • به سگ بالغ حدود یک بیستم وزنش در روز غذا بدهید.
  • ظرف غذا و آب باید از جنس استیل باشد و هر روز شسته گردد.
  • از مکمل های ویتامینه و مواد معدنی در جیره غذایی سگ خود استفاده نمائید.
  • در مواقع بیماری، جیره غذای سگ بر اساس نظر دامپزشک تهیه گردد.
مجله خبرنگارانمنبع: setare.com
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3405

به "غذای سگ خانگی چیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "غذای سگ خانگی چیست؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذای سگ خانگی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید