آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان

به گزارش دور زمین، غذاهای سنتی کشور آذربایجان | Azerbaijani traditional dishes

غذاها و دست پخت آذری ها در همه جای دنیا زبانزد است و کسی نیست که به استان های آذری خودمان و یا کشور آذربایجان نرود و غذاهای سنتی و محلی آن ها را مزه نکند و راضی نباشد! باور کنید که اگر شما از غذاهای آذربایجانی تا به حال نخورده باشید گویی نصف عمرتان بر فنا رفته است. از آن جایی که این کشور با استان های شمال غربی ایران اشتراکات فرهنگی بسیاری دارد، این غذاها را در این مناطق هم می توانید ببینید. به همین خاطر ما امروز می خواهیم تا به شما لیستی از محبوب ترین غذاهای سنتی آذربایجان را بدهیم تا با آن ها آشنا شوید.

آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان

شیشلیک از غذاهای سنتی کشور آذربایجان| Shashlik

شیشلیک این روزها دارد به غذایی بدون مرز و ملیت در دنیا تبدیل می شود و دیگر می توان آن را به نقطه ای خاص اطلاق کرد. با این حال، بهترین شیشلیکی که در تمامی دوران های زندگیتان می توانید بخورید؛ شیشلیکی است که در زمره غذاهای سنتی کشور آذربایجان قرار می گیرد. در کشور آذربایجان چندین نوع مختلف شیشلیک وجود دارد که از انواع مختلف گوشت چرخ کرده و یا حتی گوشت خرد شده گاو، مرغ، ماهی و سبزیجاتی مثل فلفل، پیاز، قارچ و گوجه فرنگی پخته می شوند. این انواع گوشت و مخلفات آن را به سیخ می زنند و روی آتش به صورت مستقیم کباب می نمایند. در کنار شیشلیک، نان فطیر هم عرضه می شود که طعم بسیار خوشمزه ای دارد.

آش دوغ | Dovga

آش دوغ اصیل ترک های آذربایجانی را چه در داخل ایران و چه در مرزهای این کشور همسایه که روزی روزگاری جزئی از ایران بوده را خورده اید؟ این غذاهای سنتی کشور آذربایجان به شما طعمی جادویی از ترکیب دوغ و حبوباتی مثل نخود و سیر چنان غذای خوشمزه و اصیلی را تحویل می دهد که انگشت های دستتان را هم به همراهش خواهید خورد. بعضی در این آش از برنج نیم دانه پخته شده و کوفته قلقلی های ریز هم استفاده می نمایند که آن ها هم طعم خوب این آش را دو برابر می نمایند. توجه داشته باشید که بسته به آب و هوا، این آش را هم گرم و هم سرد سرو می نمایند.

ختاب | Khotab

ختاب که به آن قوتاب هم می گویند، نوعی نان پهن است که داخل آن را با موادی مختلف همچون: گوشت، اسفناج، پنیر و کدو تنبل پر می نمایند و اتفاقا غذایی بسیار پرطرفدار نیز هست. این دسر یا غذاهای سنتی کشور آذربایجان که با ما ایرانی ها مشترک است، در هر دو کشور به یک صورت طبخ می شود. نان قوتاب از خمیری به دست می آید که با آرد، آب، تخم مرغ و نمک درست می شود. این خمیر شکم پر را به شکل هلالی تا کرده و سپس هر دو طرف آن را سرخ می نمایند. ختاب را معمولا با ماست محلی، سبزی و سماق سرو می نمایند. اگر تا به حال ختاب نخورده اید پیشنهاد می کنیم که اگر به کشور آذربایجان و یا شهرها و استان های آذری زبان سفر کردید، حتما این غذا را پیش محلی ها و یا رستوران هایتان مزه کنید تا ببینید که ختاب چه طعمی دارد.

باقلوا | Baklava

باقلوا هم مانند بادام بورا یک دسر است که با این که ما تا به حال حتی با این که به آذربایجان هم سفر نکرده باشیم اما زیاد از آن خورده ایم. اما بگذارید تا حقیقتی را در این معرفی به شما بگوییم، اصل باقلو را باید در کشور آذربایجان مزه کرد! باقلوا را از لایه های بسیار نازک خمیر و آجیل خرد شده و عسل تهیه می نمایند. از قدیم الایام، باقلواهای کشور آذربایجان هم بسیار معروف بوده اند و هم آن ها را به صورت لوزی لوزی برش می داده اند و در میانش آجیل می گذاشته اند. از جمله رسوم مردم آذربایجان این است که مردم آذربایجان بیشتر در ایام عید نوروز باقلوا درست می نمایند.

شکر بورا | sekerbura

ما در این لیست قرار نیست که تنها به معرفی غذاهای سنتی کشور آذربایجان بپردازیم بلکه، معروف ترین و پر طرفدارترین دسرهای آذربایجانی را هم به شما معرفی خواهیم کرد. این دسر در واقع یکی از پای های شیرینی هستند که داخل آن ها را بادام، فندق، گردو و مخلوطی از شکر و عسل پر کرده اند.

پلو | Plov

منظور از پلو، برنج سفید آبکش شده نیست بلکه این غذاهای سنتی کشور آذربایجان پُلُو است و غذایی متفاوت تر از پلوهایی است که ما تا به حال خورده ایم. پلوی آذربایجانی غذایی سنتی است که با برنج و گوشت پخته شده است و با گیاهان و ادویه های مختلف و فلفل طعم دار می شود. البته ضروری است در این معرفی بگوییم که غذاهای مشابهی در آسیا، اروپا و حتی آفریقا هم پخته می شود اما، پلوی آذربایجان متفاوت است. 4 جزو اصلی این پلو برنج، زعفران، دارچین و گیاهان معطر است و روی آن گوشت سرخ شده گوسفند، مرغ، بره یا گاو می گذارند و مخلوطی از سبزیجات و میوه های تازه و گاهی میوه های خشک و آجیل را در کنارش سرو می نمایند. به یاد داشته باشید که ممکن است که رستوران های مختلف این غذا را به شکل های مختلف تهیه نمایند. همچنین این غذا را می توانید در تمامی نقاط این کشور پیدا کنید که از مشهورترین غذاهای آن است.

AZERBAIJAN WEATHER

لاوانگی | Lavangi

این غذای سنتی در آذربایجان همان مرغ شکم پر است که البته به روش آذری ها پخته می شود. این غذا که بسیار در باکو، پایتخت کشور آذربایجان پختش مرسوم است، با گردو و سبزی های محلی تازه و معطر پخته می شود.

حلوا | Halva

یکی از خوشمزه ترین حلواهای دنیا که در شهر شکی پخته می شود، یکی از دسرهای سنتی و معروف کشور آذربایجان است. این حلوای بسیار خوشمزه از؛ خمیر سرخ شده ویفر نازک، آجیل خرد شده و عسل تهیه می شود.

دلمه | Dolma

دلمه هم که مطمئنا زیاد خورده اید زیرا یکی از غذاهای مشترک سنتی بین دو کشور ایران و کشور آذربایجان است. در آذربایجان هم این غذا را مثل ایران با انواع و اقسام دلمه ها مثل دلمه برگ مو، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و بادمجان درست می نمایند. داخل این ها را هم با ترکیبی از گوشت، نعنا، رازیانه و دیگر گیاهان محلی پر می نمایند. گاهی اوقات آن ها دلمه را در ظروف سفالی می پزند که طعم و عطر مضاعفی به غذا می بخشد. دلمه هم از جمله غذاهای ملی و ثبت شده کشور آذربایجان است و در تمامی نقاط آن پخته می شود.

دوشبارا | Dyushbara

دوشبارا از جمله غذاهای سنتی کشور آذربایجان است که طعم و مزه ای بسیار خوشمزه دارد. این غذا را با خمیرهایی پر از گوشت چرخ کرده و ادویه تهیه می نمایند. البته گفتنی است که در کشورهای مختلف دنیا، انواع مختلفی از دوشبارا را می پزند و ممکن است شما در سفرهایتان به دیگر مناطق دنیا و شکم گردی هایتان این غذا را با اسامی دیگری ببینید. معمولا دوشبارا را در آب گوشت می پزند.

بادام بورا | Badam bura

بادام بورا غذا نیست بلکه یک شیرینی اصیل آذربایجانی است که بسیار خوشمزه است. این شیرینی را که بیشتر در شهر باکو می پزند، در شکل و قیافه های مختلف می پزند و با شکر، دارچین و تکه های آجیل خرده شده پخته و یا تزئین می شود.

ماهی دریای خزر به همراه پنیر دودی | Caspian Sea fish with smoked cheese

این غذای خاص، در شهر قبله آذربایجان معمولا طبخ می شود و شیوه خاص و متفاوتی هم برای پخته شدن دارد. در این ترکیب که معمولا برای وعده صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد از نوعی پنیر استفاده می نمایند که طعم بسیار شور، خاص و خوشمزه ای دارد. ماهی های کوچک دریای خزر هم سرخ می شوند و در کنار این پنیرهای دودی شده، طعم بسیار خوبی را در کنار هم می سازند.

کوفته بزباش | vegetable balls

کوفته بزباش از جمله غذاهای محلی و سنتی کشور آذربایجان است که خودِ آذری ها آن را به عنوان غذای ملی خود معرفی می نمایند. کوفته این غذا در کنار خود سیب زمینی و نخود نیز دارد که در مایع و سس مخصوص با زعفران و زردچوبه پخته می شود. این کوفته ها از گوشت چرخ کرده و برنج تهیه می شوند و گاهی حتی در داخل آن نیز یک آلوی خشک هم می گذارند. معمولا کوفته بزباش را با گوجه فرنگی و سبزی سرو می نمایند.

آب گوشت | piti food

آبگوشت هم یکی از غذاهای سنتی کشور آذربایجان است که همانند کوفته برباش در زمره غذاهای ملی آذری ها قرار می گیرد اما، اصل این غذا را باید در شهر شکی خورد و مزه کرد. شکی ها در واقع با حفظ سنن و رسوم ایرانی خود آبگوشت ها را در ظروف سفالی به اصطلاح بار می گذارند و پس از پخت و در هنگام خوردن آن، نان را در غذای خود می ریزند که به اصطلاح می گوییم که تیلیت هم درست می نمایند. آن ها در آبگوشت های خود از گوشت تازه گوسفند، نخود و سیب زمینی استفاده می نمایند و در نهایت ترکیبی که به دست می آید، آبگوشتی بسیار خوشمزه و لذیذ است.

از شکم گردی خود لذت ببرید!منبع: الی گشت

انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1763

به "آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید