عضو هیئت رئیسه مجلس: تصمیم برای حذف ارز ترجیحی هنوز قطعی نیست

به گزارش دور زمین، عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در خصوص ارز ترجیحی تصمیم گیری می نماید، البته تصمیم برای حذف هنوز قطعی نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس: تصمیم برای حذف ارز ترجیحی هنوز قطعی نیست

به گزارش خانه ملت، سیدمحسن دهنوی گفت: اصلی ترین بحث در حوزه خنثی سازی تحریم ها این است که ما به نحوی در کشور برنامه ریزی کنیم که برای همه شرایط آمادگی داشته باشیم، یعنی فرض را بر باقی ماندن ساختار تحریم قرار دهیم و آماده شرایط سخت باشیم.

وی اضافه نمود: در این صورت اگر تحریم ها برداشته شد، کشور استحکام لازم برای مقابله با تکانه های مختلف و شرایط متعدد را دارد و اگر تحریم ها باقی ماند، برنامه ریزی ها به شکلی انجام شده است که می توانیم از آن ها عبور کنیم و سال جاری در آنالیز لایحه بودجه نیز همین جهت طی شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس توضیح داد: عایدی های نفتی در بودجه واقعی دیده شده و یک میلیون و 200 هزار بشکه پیش بینی شده است و به فرض ادامه شرایط موجود برای عایدی نفتی تدبیر شده است و ما در مجلس هم این مبنا را تقویت می کنیم و اگر هم تحریم ها رفع، شد امکانات مالی کشور افزایش پیدا خواهد نمود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه درباره آخرین شرایط حذف ارز دولتی، گفت: اصل این کار مورد توافق مجلس و دولت است و من معتقدم این ارز باید حذف گردد، اما باید راه چاره های جبران و جایگزین مطمئن برای مردم پیدا گردد، لذا در پی یافتن جهت های مختلفی هستیم و سناریو های متعددی با دولت در حال آنالیز است.

وی ادامه داد: هفته آینده در خصوص این موضوع تصمیم گیری می گردد تا مدل جبرانی و جایگزینی که برای مردم در نظر گرفته می گردد در صورت حذف ارز ترجیحی چیست، البته تصمیم برای حذف هنوز قطعی نیست، اما در لایحه دولت این موضوع آمده است، اما باید تاکید کنم تصمیم کمیسیون تلفیق به برنامه جایگزین دولت در این خصوص ارتباط دارد.

دهنوی توضیح داد: ما باید اطمینان خاطر داشته باشیم که قیمت کالا های اساسی با قیمتی که در سالجاری به مردم ارائه می گردد، تفاوت زیادی نداشته باشد و اگر تدابیر پیش بینی شده دقیق و کامل نباشد، تبعات اجتماعی و مالی آن نگران کننده خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5265

به "عضو هیئت رئیسه مجلس: تصمیم برای حذف ارز ترجیحی هنوز قطعی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو هیئت رئیسه مجلس: تصمیم برای حذف ارز ترجیحی هنوز قطعی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید