شریفی مقدم در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ بیکاری 30 هزار پرستار به دلیل صادر نشدن مجوز استخدام، 80 هزار پرستار در بیمارستان ها کم داریم

به گزارش دور زمین، دبیر کل خانه پرستاری ایران گفت: به دلیل محدودیت مالی و ندادن مجوز استخدام 30 نیروی پرستار بیکار در ایران داریم.

شریفی مقدم در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ بیکاری 30 هزار پرستار به دلیل صادر نشدن مجوز استخدام، 80 هزار پرستار در بیمارستان ها کم داریم

محمد شریفی مقدم دبیر کل خانه پرستاری ایران در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران؛ در خصوص مسائل پرستاری اظهار کرد: تعداد پرستار مشغول به کار در ایران از متوسط جهان و کشورهای در حال توسعه پایین تر است و همین مسئله می تواند سلامت جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی ادامه داد: کمبود تعداد پرستار نسبت به جمعیت نشان دهنده این موضوع است که بیماران و مراجعان به مراکز درمانی خدمات پرستاری مناسبی دریافت نمی نمایند، البته پرستاران نیز از بیمه این شغل رضایت ندارند به همین دلیل به خاطر نبود هیچ انگیزه ای به مشاغل دیگری روی می آورند.

دبیر کل خانه پرستاری ایران تأکید کرد: وظیفه حاکمیتی دولت است که با صدور ابلاغیه هایی برای حفظ و ارتقاء سلامت مردم جامعه، وضعیت پرستاری را سامان دهد.

پرستاری در جهان جزو نیروهای اولویت دار است

وی افزود: در تمام جهان پرستاری جزو نیروهای اولویت دار در حوزه سلامت محسوب می گردد و پرستاران توانایی انجام کارها در قسمت های مختلف را دارند؛ در کشورهایی که سلامت مردم اهمیت دارد طرح های تشویقی و انگیزشی را برای پرستاران ایجاد می نمایند و این افراد در بخش های دولتی و حتی خصوصی به ارائه خدمات بهداشتی درمانی بپردازند.

کشور نیازمند خدمات پرستاری است

دبیر کل خانه پرستاری ایران ادامه داد: ایران به شدت نیازمند خدمات پرستاری است و دولت باید با سرمایه گذاری، فارغ التحصیلان این رشته را در بخش های خصوصی و دولتی جذب نمایند.

وی افزود: وقتی حقوق و مزایای پرستاران و همچنین ساعت کاری آنها مطابق با استانداردهای جهان باشد، پرستاران کشورمان هیچوقت مجبور به ترک وطن و کار در کشورهایی مانند آلمان، استرالیا، کانادا، آمریکا و حتی حوزه خلیج فارس نمی شوند.

شریفی مقدم ادامه داد: برای دریافت خدمات پرستاری مناسب باید نسبت جمعیت به پرستار 4 باشد که متوسط جهان به ازای هر هزار نفر 6 پرستار است؛ اگر بخواهیم حداقل نیروی پرستار به ازای جمعیت 80 میلیونی داشته باشیم، باید 240 هزار پرستار در سراسر ایران مشغول به فعالیت باشند این در حالی است که تنها در حدود 160 هزار پرستار مشغول به ارائه خدمات بهداشتی درمانی هستند.

دبیر کل خانه پرستاری ایران با اشاره به اینکه ضریب جمعیت به پرستار در ایران در حال حاضر 1.6 است، ادامه داد: نسبت پرستار به ازاء هر هزار نفر جمعیت در کشورهای آمریکا، فرانسه و بلژیک بالای 10 و در کشورهای اروپایی این رقم بین 6 تا 10 نفر است.

وی گفت: در حال حاضر در حدود 30 هزار پرستار بیکار در کشور داریم که علت آن عدم صدور مجوز جذب از سوی دولت به دلیل مسائل مالی و نبود پول است و به همین دلیل مردم در مراکز دولتی و حتی خصوصی خدمات سالم و ایمن را دریافت نمی نمایند و در نتیجه دچار خسارت می شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1114

به "شریفی مقدم در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ بیکاری 30 هزار پرستار به دلیل صادر نشدن مجوز استخدام، 80 هزار پرستار در بیمارستان ها کم داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریفی مقدم در مصاحبه با خبرنگاران اطلاع داد؛ بیکاری 30 هزار پرستار به دلیل صادر نشدن مجوز استخدام، 80 هزار پرستار در بیمارستان ها کم داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید