شاید کد مرگ سلول جایگزین شیمی درمانی گردد

به گزارش دور زمین، محققان دانشگاه نورث وسترن با کشف یک کد باستانی در سلول ها دریافتند که این مکانیزم در آینده می تواند برای ایجاد یک روش جدید برای کشتن سلول های سرطانی استفاده گردد.

شاید کد مرگ سلول جایگزین شیمی درمانی گردد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، تحقیقات جدید و هیجان انگیز محققان دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن(Northwestern) کشف نموده است که در داخل هر سلول بدن انسان یک کد مرگ سمی وجود دارد که اگر حس کند سلول در حال تبدیل به سلول سرطانی است، آن را نابود می نماید.

دانشمندان به طور قابل ملاحظه ای روی این کد نوکلئوتیدی که زیربنای این مکانیزم است، تمرکز نموده اند و معتقدند که ممکن است منجر به ایجاد یک نوع کاملا جدید از درمان سرطان گردد.

این تحقیق توسط مارکوس پیتر و تیمش در این دانشگاه انجام شد تا دریابند که مکانیزم های طبیعی، قبل از اینکه سیستم ایمنی دست به کار گردد، چگونه برای محافظت از اندام در مقابل سرطان عمل می نمایند.

تحقیقات در سال گذشته نشان داد که یک عامل قوی نابودی باستانی در ژنوم انسان وجود دارد که می تواند مولکول های کوچک RNA موسوم به siRNA را تحریک کند. این مولکول های کوچک مرگبار که توسط شیمی درمانی هم تحریک می شوند، در هدف گیری و از بین بردن سلول های سرطانی بسیار مؤثر هستند، اما مکانیزم دقیق آنها که چگونه سلول های سرطانی را از بین می برند، نامشخص است.

تحقیقات جدید نیز با این دانش شروع شد که چه چیزی باعث می گردد که siRNAها سلول های سرطانی را از بین ببرند و دریافتند که یک دنباله شش نوکلئوتیدی موسوم به 6mers به این کار یاری می نماید.

4096 ترکیب مختلف نوکلئوتید در 6mers وجود دارد و محققان هر یک از آنها را آزمایش کردند تا ترکیباتی را که برای سلول های سرطانی سمی باشد، کشف نمایند. سمی ترین ترکیب، G-rich نامیده شد و هیجان انگیز است که محققان دریافتند این ترکیب دقیقا همان ترکیبی است که بدن به طور طبیعی برای مبارزه با سلول های سرطانی آزاد می نماید.

پیتر می گوید که سلول های سرطانی هرگز نمی توانند نسبت به این مکانیزم مخرب مقاومت ایجاد نمایند، زیرا این مکانیزم به طور همزمان و متناوب از زوایای متعدد به سلول های سرطانی حمله می نماید.

وی گفت: این روند مثل خودکشی است. مثل اینکه همزمان رگتان را بزنید، به خودتان شلیک کنید و از یک ساختمان بلند پایین بپرید. قطعا جان سالم به در نخواهید برد. این مکانیزم دقیقا چنین کاری با سرطان می نماید.

پیامدهای این تحقیق بدون شک بزرگ خواهد بود. هرچند در این مرحله، تا توسعه درمان واقعی راهی طولانی باقی مانده است.

برنامه آینده محققان این است که مکانیزم دقیقی که می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد، رمزگشایی نمایند و یک میکرو آر.ان .ای مصنوعی طراحی نمایند که حتی از مولکول های طبیعی نیز موثرتر باشد.

پیتر می گوید: اکنون که ما کد مرگ را شناخته ایم، می توانیم این مکانیزم را بدون استفاده از شیمی درمانی و بدون از بین بردن ژنوم تحریک کنیم. ما می توانیم این آر.ان .ای های کوچک را به طور مستقیم استفاده کنیم، آنها را به سلول ها معرفی کنیم و کلید مرگ را فعال کنیم.

شاید هیجان انگیزترین جنبه این تحقیق این است که از مکانیزم های باستانی استفاده می نماید که در طول بیش از میلیون ها سال در تکامل یافته اند.

برآورد شده است که این مکانیزم siRNAهای نابودگر سرطان، بیش از 800 میلیون سال پیش ایجاد شده باشند و اکنون انسان آن را کشف نموده است. خوشبختانه ما می توانیم آن را برای توسعه درمان های موثر سرطان بهبود بخشیم.

این مطالعات در مجله های eLife و Communications of Nature منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1127

به "شاید کد مرگ سلول جایگزین شیمی درمانی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید کد مرگ سلول جایگزین شیمی درمانی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید