افزایش شیوع سرطان در جهان

به گزارش دور زمین، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز آخرین وضعیت شیوع سرطان های مختلف در آذربایجان شرقی را تشریح کرد.

افزایش شیوع سرطان در جهان

دکتر عباسعلی درستی در گفت وگو با خبرنگاران، در این باره اظهار کرد: با توجه به مستندات موجود، پنج سرطان نخست در مردان در آذربایجان شرقی را سرطان های معده، پوست، مثانه، مری و روده بزرگ تشکیل داده و سرطان های پستان، پوست، مری، معده و روده بزرگ نیز جزو پنج سرطان نخست در زنان استان بوده و میزان شیوع سرطان در استان ما 141 نفر در هر 100 هزار نفر است.

وی با بیان این که میزان شیوع سرطان در جهان، 205 نفر در هر 100 هزار نفر در مردان و 165 نفر در هر 100 هزار نفر در زنان است، اضافه کرد: در مقایسه با آمارهای جهانی، میزان شیوع سرطان در ایران، کم تر بوده و متوسط شیوع آن در هر دو جنس، 158 نفر در هر 100 هزار نفر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: با وجود کم بودن آمار ابتلا به سرطان در ایران، آمار شیوع آن در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان، رو به افزایش است، با نگاهی به آمارهای جهانی، خواهیم دید که آمار ابتلا به سرطان در جهان، روزبه روز در حال افزایش بوده و سازمان بهداشت جهانی در سال 2007، این اخطار را داده بود که پس از گذشت چندین سال، میزان شیوع سرطان افزایش یافته و از هر 10 نفر، یک نفر، به سرطان، مبتلا خواهد بود.

درستی در پاسخ به این پرسش که علل زمینه ساز برای ابتلا به سرطان، کدام ها هستند، اضافه کرد: متأسفانه در کشور ما مطالعات و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است و آمارها و یا برخی علل احتمالی، قابل استناد و اعتماد نیستند، برای اظهار نظر در این زمینه و رسیدن به یک نتیجه درست و قطعی، احتیاج به انجام تحقیقات طولانی مدت است.

وی اظهار داشت: در استان ما نیز یک طرح تحقیقاتی تحت عنوان کوهورت در شهر خامنه شهرستان شبستر با جمعیتی بالغ بر 150 هزار نفر، تحت مطالعه بوده و پس از تمام شدن این طرح، شاید بتوان در این زمینه، نظر داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به برخی اقدامات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص تغییر سبک زندگی و روش های تغذیه ای برای پیشگیری از سرطان، یادآور شد: بحث تغذیه، یکی از 15 برنامه مهم وزارت بهداشت و از جمله مواردی است که پس از طرح تحول سلامت، مورد توجه قرار گرفته است و شبکه بهداشت استان ما نیز با برگزاری کمپین های مختلف همچون نه به نمک و شکر و حذف روغن اضافی و تشویق به مصرف لبنیات و سبزیجات، کوشش دارد تا الگوهای تغذیه ای مردم را اصلاح کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 997

به "افزایش شیوع سرطان در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش شیوع سرطان در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید