سریال ها از جنس مردمند؟

به گزارش دور زمین، از صداوسیما به عنوان رسانه ملی انتظار می رود بتواند سریال هایی فراوری کند که بیانگر واقعیت های جامعه و دغدغه های مردم باشد و مخاطب به نوعی خودش را به عنوان آیینه ای تمام قد در آن ها ببیند. اینها بخشی از خواسته های مردمی است که از آنها انتظار داریم غیر از شبکه های تلویزیونی خودمان، پای برنامه های شبکه ای دیگر ننشینند و مدام نسبت به اثرات مخرب تماشای سریال های شبکه های خارجی فارسی زبان به آنها هشدار می دهیم.

سریال ها از جنس مردمند؟

خبرنگار خبرنگاران در گفت وگویی با چهار برنامه ساز باتجربه تلویزیون، این پرسش را با آنان در میان گذاشته است:

تا چه اندازه در محتوای سریال ها، به دغدغه مردم توجه می گردد؟

جسارت داشته باشید و با دغدغه مردم پیش بروید

در همین راستا ایرج محمدی ـ تهیه نماینده سریال دلدادگان ـ معتقد است که گروه فراورینماینده از نظر فرم و محتوا باید جسارت هایی داشته باشند که با دغدغه و حرف مردم جلو بروند. همچنین تلویزیون هم باید جسارت داشته باشد تا این سریال ها و حرف های مردم را پخش کند؛ البته تا به امروز مانعی را از تلویزیون ندیده ام. حتی تلویزیون از صاحبان اثر می خواهد که به روز باشند و جسارت داشته باشند. اما هر دو باید کنار هم باشد تا برآیند و تأثیرگذاری آن را ببینیم.

همچنین او حضور فکر نو و نیروی جدید را به دلیل اینکه با خود، آورده های تازه همراه دارد، خوب می داند و می گوید، می توان از نیروهای جوان در کنار تجربه پیشکسوتان بهره برد.

موضوعاتی به مردم ارائه می گردد که احتیاج ندارند

اماحسین فردرو از کارگردانان قدیمی تلویزیون می گوید که بینندگان ما برخی از مسائل را به صورت واضح می خواهند و برخی مسائل دیگر را که احساس می گردد احتیاج است، از لحاظ فرهنگی به آن ها تزریق خواهد شد که ممکن است تقاضای خودشان نباشد. تلویزیون ما به بخش دوم بسنده نموده است؛ یعنی چیزهایی به مردم داده می گردد بدون آنکه خودشان احتیاج آن را احساس نمایند.

او معتقد است که مسائلی دغدغه مدیران شده که اگر به دنبالش برویم متوجه خواهیم شد که دغدغه مردم و مدیریت کلان نیست. بیشتر مدیران از لحاظ فرهنگ پذیری به یک سلسله تفکراتی رسیده اند. تلویزیون سوژه هایی که مردم دوست دارند و با آن درگیر هستند را یا به آن ها ارائه نمی دهد یا دیر اقدام می نماید.

موضوعاتی که تلویزیون با آن ها مساله کمتری دارد

در همین راستااسماعیل عفیفه ـ تهیه نماینده تلویزیون، تکراری شدن موضوعات تلویزیون را به دلیل محافظه کاری نویسندگان، کارگردانان و تهیه نمایندگان می داند که سراغ موضوعاتی می روند که تلویزیون به دلیل تجربیات گذشته با آن ها مساله کمتری دارد.

عفیفه معتقد است که شاید فراورینمایندگان این ریسک را نپذیرند که سوژه های جدیدی پیشنهاد دهند چون نمی خواهند فیلمنامه شان پذیرفته نگردد یا در فراوری و یا پخش دچار مشکل گردد؛ بنابراین از مدل های امتحان پس داده استفاده می نمایند. همچنین تلویزیون در این سال ها، چارچوب هایی را به صورت ضوابط گفته و ناگفته مشخص نموده که خودآگاه و ناخودآگاه ملکه ذهن عوامل فراوری شده و باعث شده که کارها در درون دایره ای بسته حرکت نمایند و شخصیت ها و داستان ها تکراری شوند.

تهیه نماینده سریال های آنام، زمانه، میوه ممنوعه و پس از باران، تاکید می نماید که حتی اقبال مخاطبان از برخی کارها باعث می گردد که فراورینمایندگان بخواهند همان نمونه موفق را تکرار نمایند.

اسماعیل عفیفه می گوید که ابتدا باید مسؤولان تلویزیون بپذیرند موضوعات سریال ها به سمت تکراری شدن رفته است؛ اگر این موضوع را نپذیرند و از وضعیت موجود رضایت داشته باشند طبیعتا تصمیمی برای برطرف مشکل گرفته نمی گردد. سپس باید برای تشخیص آسیب های احتمالی موجود فراخوان بدهند و با برگزاری سمینار و همایش، موقعیتی فراهم آورند تا تهیه نمایندگان، کارگردانان، نویسندگان، جامعه شناسان، روان شناسان و متخصصان رسانه راهکار هایی برای برطرف مسائل فعلی و طراحی و پیشنهاد راه کارهایی برای بالا بردن و افزایش ضریب اعتماد مخاطب پیشنهاد دهند.

تلویزیون حرف کدام طبقه از جامعه را منعکس کند؟

سعید ابوطالب ـ کارگردان تلویزیون و مستندساز ـدرباره اینکه سریال های تلویزیون به دغدغه های مردم توجه می نماید، می گوید که تلویزیون دامنه وسیعی از مخاطبان و مجموعه ای از اهداف و وظایف فرهنگی و اجتماعی را دارد؛ بنابراین نباید از تلویزیون انتظار داشته باشیم که در هر برنامه و سریالی، موضوعات روز کشور را ارزیابی کند و آن را به تصویر بکشد.

او معتقد است که تلویزیون به دلیل وظایف متعدد خود و سلایق مختلف مخاطب، فراوریات مختلفی دارد؛ بنابراین سریال های تاریخی، سیاسی، اجتماعی، سرگرمی و ... در تلویزیون مشاهده می گردد. همچنین جامعه هم دارای احتیاجهای کوتاه و بلندمدت مختلف است. در واقع اگر جامعه در حال حاضر درگیر یک موضوع خاص اجتماعی و اقتصادی است نباید انتظار داشته باشیم که همه همت تلویزیون یا فراوریات سریال ها روی آن موضوع متمرکز گردد؛ البته منظور من این نیست که تلویزیون مستقل از شرایط اجتماعی باشد اما این توقع که موضوعات روز اجتماعی محوریت سریال های ما بگردد، اشتباه است.

این مستندساز تصریح می نماید: این نکته که حرف مردم در تلویزیون شنیده گردد و آن ها خودشان را در تلویزیون ببینند، درست است اما اینکه تلویزیون حرف مردم را بزند یعنی حرف کدام طبقه از جامعه را منعکس کند؟ در واقع جامعه خواسته ها و صداهای متفاوتی دارد و تلویزیون باید همه این حرف ها را بشنود و منعکس کند. اما به دلیل اینکه حرف ها زیاد است، اگر حرف تعدادی از افراد شنیده نگردد نمی توان گفت که تلویزیون حرف همه مردم را نمی شنود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1155

به "سریال ها از جنس مردمند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال ها از جنس مردمند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید