زیان 50 میلیارد تومانی جایگاهداران از اختلال سامانه سوخت

به گزارش دور زمین، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده های نفتی کشور گفت: در نتیجه بحرانی که ناشی از اختلال در سامانه هوشمند سوخت به وجود آمد، جایگاه های سوخت حدود 50 میلیارد تومان هزینه و زیان متحمل شدند.

زیان 50 میلیارد تومانی جایگاهداران از اختلال سامانه سوخت

به گزارش ایسنا، اسدالله قلیزاده، با بیان اینکه با بررسی گزارش ها از سراسر کشور و بررسی ساعات تعطیلی جایگاه ها در طول روز هایی که با بحران روبرو بودیم، می توانیم برآوردی از مقدار هزینه ها و زیان جایگاهداران ارائه کنیم، اظهار کرد: بعضی جایگاه ها در چند ساعت اول به مدار توزیع به نرخ آزاد بازگشتند، ولی بعضی ها چند روز با مشکل روبرو شدند که برای بررسی دقیق هزینه ها به آمار فروش بنزین و گازوئیل در طی روز های بحران و تعداد جایگاه های بازگشته به مدار نرخ آزاد و هر دو نرخ به تفکیک روز و ساعت پرداختیم و برآورد ما حدود 50 میلیارد تومان زیان و هزینه را نشان می دهد و در بخش هایی نظیر عدم النفع، هزینه های پرسنلی، تغییرات سخت افزاری و... قابل بررسی است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده های نفتی کشور درباره مقدار صدمه های وارده به تجهیزات و هزینه های مربوطه گفت: فعلا به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری مشکل جدی برای دو سطح موجود سامانه هوشمند در جایگاه ها یعنی کارتخوان های منصوبه روی نازل ها و تجهیزات سرور و شبکه ای در داخل جایگاه صدمات جدی به اکثریت جایگاه ها وارد نشده، ولی در 50 درصد نازل های موجود در سطح جایگاه های کشور برای بازگشت دیسپنسر به ارایه سوخت آزاد جایگاهداران مجبور شدند هزینه های متقبل شوند و تغییراتی در برنامه ها و سخت افزار موجود روی تلمبه ها داده گردد.

قلیزاده با بیان اینکه البته در بعضی جایگاه ها هم این تغییرات تا زمان برقراری دوباره سیستم سامانه هوشمند داده نشد و عملا جایگاه ها تعطیل بودند، گفت: به عبارتی فرایند بازگشت جایگاه ها به مدار توزیع با توجه به موقعیت جغرافیایی، تجهیزات آن جایگاه و مواردی دیگر متغیر بود، ولی میتوان گفت همه جایگاه ها در این خصوص متحمل زیان و هزینه شدند و این آمار با شرایط فعلی اعلام می گردد و اگر تغییرات دیگری انجام گردد طبیعتا مساله تغییر می نماید.

وی ادامه داد: بیش از 4000 مالک جایگاه و حدود 70000 نفر پرسنل در مدیریت بحران ایثارگرانه کوشیدند و در کنار متخصصان قرار گرفتند که اگر یاری آن ها نبود مدیریت شرایط امکانپذیر نمی شد و واقعا این اقدام همانند کوشش های بی وقفه شبانه روزی آن ها جای تشکر و قدردانی دارد. ضمن اینکه باید عرض کنم در چند سال گذشته چنین همدلی در سطح مدیران نفتی و مدیران صنفی نداشتیم و این همدلی کار را سریعتر و سهل تر پیش برد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده های نفتی کشور با اشاره به دستور رئیس جمهوری مبنی بر جبران زیان همه ذینفعان گفت: همانطور که رییس جمهور اعلام کردند، وزیر نفت و مدیران عامل شرکت ملی پالایش و پخش دقت نظر دارند درخواست جایگاهداران نیز جبران زیان های وارده است و ما طی مکاتبه ای گزارش کاملی را به مسئولین ارسال کردیم و پیشنهاد الگویی مناسب در جهت جبران زیان مطرح شده است که مرتبط با تعداد نازل ها، مقدار فروش روزانه، مقدار ساعات تعطیلی در دو بخش شهری و بین شهری قابل بحث و نتیجه گیری است.

به گفته قلیزاده همانطور که قبلا هم هشدار های رسمی داده بودیم، باید جبران هشت سال بی توجهی به سامانه هوشمند سوخت گردد چرا که بازهم ممکن است حمله سایبری یا اختلال های دیگر اتفاق بیفتند و هم اکنون نیز در حوزه سخت افزاری و کارتخوان های هوشمند سوخت نیز با مشکل روبرویم و عمر مفید این دستگاه ها به اتمام رسیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4678

به "زیان 50 میلیارد تومانی جایگاهداران از اختلال سامانه سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیان 50 میلیارد تومانی جایگاهداران از اختلال سامانه سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید