روایت مذاکره کننده آمریکایی از چانه زنی فابیوس برای ورود رنو به ایران

به گزارش دور زمین، ویلیام برنز عضو ارشد تیم مذاکره کننده دولت سابق آمریکا با ایران، در کتابی که به تازگی منتشر نموده، نوشته است در جریان مذاکرات هسته ای، وزیر وقت خارجه فرانسه به برطرف تحریم های صنعت خودروسازی اصرار داشته است.

روایت مذاکره کننده آمریکایی از چانه زنی فابیوس برای ورود رنو به ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ویلیام برنز، دیپلمات کهنه کار و عضو ارشد تیم مذاکره کننده دولت سابق آمریکا با ایران، اخیرا با انتشار کتابی به شرح تجربیات دیپلماتیک خود، از جمله سیر مذاکرات هسته ای با ایران پرداخته است.

او در این کتاب که ماه گذشته تحت عنوان کانال پشت پرده؛ تاریخچه دیپلماسی آمریکا و استدلالی برای احیای آن منتشر شد، یک فصل را به گفت وگوهایی که دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا با ایران داشت اختصاص داده و جزئیاتی کمتر شنیده شده از روند شکل گیری گفت وگوها در عمان و پس از آن توافق موقت هسته ای را عنوان نموده است.

در بخشی از فصل مرتبط با ایران، وی به شرح روند شکل گیری توافق موقتی که در نوامبر سال 2013 میلادی در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، پرداخته و نوشته است که این توافق توانست ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران را به صفر برساند و در مقابل تخفیف های مختصر تحریمی و مبلغی معادل 4.2 میلیارد دلار را به صورت چند مرحله ای در اختیار ایران قرار دهد.

او در این مورد نوشته است: هسته اصلی این [توافق]، مبلغ 4.2 میلیارد دلار از درآمدهای آزادشده نفتی ایران بود که در شش قسط ماهانه تقسیم بندی شد. چند بند دیگر هم وجود داشت، که مهمترین آن کاهش تحریم های صنعت خودرو بود، که بیش از همه شرکت خودروسازی فرانسوی رنو از آن نفع می برد.

برنز سپس به نقل از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشته است که لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه بخش اعظم جلسات دوجانبه با ایران در ژنو را به بحث در خصوص رنو و تحریم خودروسازی گذرانده، نه اراک و مباحث هسته ای.

این در حالی است که در ساعات پایانی مذاکرات ژنو، در حالی که تصور می شد توافق نهایی حاصل شده، فابیوس ناگهان در برابر دوربین ها ظاهر شد و گفت مفاد این توافق در خصوص تأسیسات آب سنگین اراک ضعیف است و پاریس به همین دلیل با امضای آن مخالف است. نهایتا بعد از چند ساعت و با اعمال تغییراتی در مفاد توافق، آن سند نهایی و با عنوان برنامه اقدام مشترک اعلام شد.

این دیپلمات باسابقه آمریکا در بخش های دیگری از این فصل که در گزارش های بعدی به آن ها اشاره خواهد شد، به ارائه تصویری پیروز از طرف آمریکایی در مذاکرات پرداخته و نهایتا تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای را به ضرر واشنگتن توصیف می نماید.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1747

به "روایت مذاکره کننده آمریکایی از چانه زنی فابیوس برای ورود رنو به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت مذاکره کننده آمریکایی از چانه زنی فابیوس برای ورود رنو به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید