رایزنی ولیعهد سعودی با نماینده وِیژه نخست وزیر انگلیس

به گزارش دور زمین، چند روز بعد از انتشار گزارشی درباره فروش 18 میلیارد پوندی سلاح های ساخت انگلیس به عربستان ، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ریاض با ادوارد لیستر نماینده ویژه نخست وزیر انگلیس در منطقه خلیج فارس دیدار و گفت و گو کرد.

رایزنی ولیعهد سعودی با نماینده وِیژه نخست وزیر انگلیس

به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، ولیعهد سعودی و نماینده ویژه نخست وزیر انگلیس در این دیدار روابط و فرصت های تقویت مناسبات دو کشور را بررسی کردند.

بر پایه این گزارش، بن سلمان و لیستر همچنین در باره تحولات منطقه و بین المللی بحث و مصاحبه کردند.

به نوشته تارنمای روزنامه الشرق الاوسط ، در این دیدار فیصل بن فرحان بن عبدالله، وزیر امور خارجه، خالد بن بندر بن سلطان سفیرعربستان در انگلیس، وزیران بازرگانی سعودی و نیل کرومپتون سفیر انگلیس در ریاض نیز حضور داشتد.

دیدار بن سلمان و نماینده ویژه نخست وزیر انگلیس در خلیج فارس در حالی اجرا شده که به تازگی پویش مخالف تجارت سلاح انگلیس (CAAT) با صدور بیانیه ای به مناسبت ششمین سالگرد تجاوز نظامی ائتلاف سعودی علیه یمن، تخمین زد که دولت لندن تا به امروز بالغ بر 18 میلیارد پوند به ریاض سلاح فروخته است.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای پویش مخالف تجارت سلاح انگلیس منتشر شد، آمده است که در شش سال گذشته نیروهای به رهبری عربستان سعودی حملات بی رحمانه ای را در یمن به راه انداخته اند. پیش بینی می شود که این حملات حدود 8 هزار و 759 تلفات به جا گذاشته و یکی از وخیم ترین بحران های انسانی جهان را ایجاد کرده است.

در این بیانیه می خوانیم: دولت انگلیس در ایجاد این شرایط شریک است زیرا جنگنده ها، موشک ها و تسلیحات ساخت انگلیس زیرساخت های یمن را ویران و نقش مرکزی در حملات ائتلاف سعودی ایفا کرده است. دولت انگلیس در حالی به فروش سلاح به عربستان ادامه می دهد که شواهد از نقض مکرر قوانین بین الملل حکایت دارد.

پویش مخالف تجارت سلاح انگلیس با بیان اینکه فاجعه انسانی در یمن نتیجه مستقیم جنگ در این کشور است یادآور می شود که دولت لندن، هنگامی که سازمان ملل متحد درباره خطر سوء تغذیه در یمن هشدار می دهد، بودجه مربوط به کمک های بشر محبت آمیز به این کشور را کاهش می دهد. لندن حتی تقاضاها برای دنباله روی از آمریکا برای توقف فروش سلاح به عربستان را رد کرده است.

این پویش انگلیسی قصد دارد تا باردیگر دولت لندن را به دلیل حمایت تسلیحاتی از رژیم سعودی در جنگ یمن به چالش کشیده و پرونده جدیدی را در دادگاه باز کند.

دادگاه عالی انگلیس دو سال پیش در پی شکایت پویش مخالف تجارت سلاح انگلیس از دولت لندن، با صدور حکمی خواستار توقف و بازنگری مجوزهای فروش سلاح به عربستان شد. دادگاه اعلام کرد که فرایند تصمیم گیری دولت برای فروش سلاح به عربستان اشتباه بوده است.

دولت انگلیس درست یک سال بعد با بیان این ادعا که خطری متوجه فروش تسلیحات نظامی به عربستان نیست و احتمال استفاده از آن در موارد نقض جدی حقوق بشر وجود ندارد، فروش تسلیحات به عربستان را از سر گرفت.

کنشگران و فعالان حقوق بشری تخمین می زنند که انگلیس در این مدت، مجوز فروش بالغ بر 1.4 میلیارد پوند تسلیحات به عربستان را صادر کرده است.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن به عنوان فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

جنگ علیه یمن همچنین میلیون ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را بزرگ ترین فاجعه انسانی نامید، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4259

به "رایزنی ولیعهد سعودی با نماینده وِیژه نخست وزیر انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی ولیعهد سعودی با نماینده وِیژه نخست وزیر انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید