رایزنان فرهنگی نماینده وزارت میراث فرهنگی در خارج از کشور هستند

به گزارش دور زمین، ایسنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، رایزنان فرهنگی نماینده وزارت میراث فرهنگی در خارج از کشور هستند.

رایزنان فرهنگی نماینده وزارت میراث فرهنگی در خارج از کشور هستند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توئیتر نوشت: با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ملاقات داشتم. در 80 نقطه دنیا رایزان فرهنگی حضور دارند. از امروز همه آنان نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خارج از کشور هستند. جذب گردشگر خارجی هم اولویت اول آنان است.

سازمان وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سال 1394 تا 1398 نمایندگی هایی را با عنوان دفتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در تعدادی از کشورهای اروپایی و آسیایی راه اندازی کرد که پس از آن به بهانه اصلاح دستورالعمل و ضوابط نمایندگی های گردشگری در خارج از کشور اعتبار این نمایندگی ها را منقضی کرد و دستور تعطیلی آنها را داد.

این دفاتر از طریق بخش خصوصی و بدون بودجه و اعتبارات دولتی با هدف جذب گردشگر اداره میشد که بعدها به نحوه عمکرد آنها با این عنوان که جنبه شخصی پیدا کرده بود، اعتراض هایی شد. سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری پس از آن بارها با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد مذاکره شد تا از ظرفیت رایزنان فرهنگی در بخش گردشگری نیز استفاده کند که تا به امروز استفاده از ظرفیت رایزنان فرهنگی در گردشگری موفقیت آمیز نبوده و جذب گردشگر در ماموریت آنها رسما تعریف نشده است. همچنین، پیشنهادهایی درباره ایجاد رایزنی گردشگری در سفارتخانه های ایران در خارج از کشور بارها مطرح شد، اما سازوکاری برای آن تعریف نشده است.

در دی 1400 نیز معاونت گردشگری در نشستی با حضور رایزنان اقتصادی درحال اعزام به کشورهای خارجی ماموریت های جدیدی را با توجه به تفاهم نامه ای با وزارت خارجه برای این دیپلمات ها ترسیم کرد که زمینه سازی برای حضور بخش خصوصی در ایران و انتقال نظرات فعالان گردشگری به ایران از آن جمله بود.

منبع: همگردی
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5254

به "رایزنان فرهنگی نماینده وزارت میراث فرهنگی در خارج از کشور هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنان فرهنگی نماینده وزارت میراث فرهنگی در خارج از کشور هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید