دیوان عالی اسپانیا 9 رهبر جدایی طلب کاتالونیا را به زندان محکوم کرد

به گزارش دور زمین، دیوان عالی اسپانیا 9 نفر از 12 رهبر جدایی طلب کاتالونیا را به 9 تا 13 سال زندان محکوم کرد.

دیوان عالی اسپانیا 9 رهبر جدایی طلب کاتالونیا را به زندان محکوم کرد

به گزارش یورونیوز، بنا به حکم دیوان عالی اسپانیا این افراد به دلیل نقش خود در فتنه انگیزی و سوءاستفاده از اموال عمومی به حبس محکوم شده اند. سه نفر دیگر از متهمان نیز به دلیل نافرمانی به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند. اوریول جونکرس یکی از رهبران جدایی طلب کاتالونیا است که به 13 سال حبس محکوم شده است.

دادستانی اسپانیا برای شماری از محکومان درخواست 25 سال زندان نموده بود. حکم صادره با توجه به احتمال بروز خشونت در کاتالونیا برای این منطقه و اسپانیا اهمیت زیادی دارد. برگزاری همه پرسی جدایی کاتالونیا از اسپانیا در سال 2017 و به دنبال آن اعلام استقلال این منطقه خودمختار یکی از جدی ترین بحران های سیاسی اسپانیا را طی دهه های اخیر رقم زد.

جدایی طلبان اعلام نموده اند که در صورت عدم تبرئه 12 متهم این پرونده خواهان نافرمانی مدنی گسترده خواهند شد. جلسات محاکمه رائول روموا، سیاستمدار کاتالان و 11 تن دیگر از رهبران جدایی طلب کاتالونیا از ماه فوریه (بهمن) تا ژوئن (خرداد) برگزار گردید.

دیوان عالی اسپانیا در حالی متهمان را به دلیل فتنه انگیزی مجرم شناخت که رهبران جدایی طلب کاتالونیا به شورش نیز متهم شده بودند. اتهام شورش در اسپانیا اتهامی سنگین و خلاف قانون اساسی شناخته می گردد.

9 نفر از 12 متهم این پرونده نزدیک به دو سال است که بدون صدور قرار وثیقه در زندان به سر می برند.

طرفداران جدایی کاتالونیا از اسپانیا روز یکشنبه در آستانه اعلام رای دیوان عالی این کشور با حضور در جاده های این منطقه رفت و آمد خودروها را مختل کردند. جدایی طلبان همچنین از طرفداران خود خواسته اند که در اعتراض به محاکمه 12 رهبر استقلال طلب کاتالونیا تظاهرات نمایند.

حضور پلیس اسپانیا طی ساعت های اخیر در خیابان های منطقه کاتالونیا به شکل چشمگیری افزایش یافته است. هر 12 رهبر جدایی طلب اتهام های فتنه انگیزی و شورش را رد نموده بودند. متهمان با این حال اتهام نافرمانی را پذیرفته بودند.

درگیری بین جدایی طلبان کاتالونیا و پلیس اسپانیا دو سال پیش، پس از برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه صحنه هایی خشونت بار پدید آورد. دادگاه قانون اساسی اسپانیا این همه پرسی را غیرقانونی اعلام نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2022

به "دیوان عالی اسپانیا 9 رهبر جدایی طلب کاتالونیا را به زندان محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوان عالی اسپانیا 9 رهبر جدایی طلب کاتالونیا را به زندان محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید