خودرو باید در سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری گردد

به گزارش دور زمین، علی جدی در رادیو گفت وگو بیان نمود: خودرو نیز باید مانند کالاهای دیگر در سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت گذاری گردد.

خودرو باید در سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری گردد

برنامه صبح و مصاحبه رادیو مصاحبه در مورد قیمت گذاری خودرو با دکتر علی جدی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مهندس ساسان قربانی، فعال حوزه قطعه سازی خودرو به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، علی جدی عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قیمت گذاری خودرو قبلا در شورای رقابت انجام می شد، گفت: اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغی اعلام نموده است قیمت گذاری به وزارت صمت باز می گردد، اما حقیقت این است خودرو نیز باید مانند کالا های دیگر در سازمان حمایت از مصرف نماینده و فراوری نماینده قیمت گذاری گردد.

وی توضیح داد: خیلی زودتر از این، قصد انجام این کار وجود داشت، اما زور تصمیم گیران به شورای رقابت نمی رسید و عملا به نتیجه نمی رسیدند. البته هنوز هم مشخص نیست این اتفاق بیافتد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه وظیفه سازمان حمایت از مصرف نماینده و فراوری نماینده، قیمت گذاری منصفانه است، اظهار کرد: سازمان حمایت، آئین نامه ای برای مشخص قیمت دارد و نحوه قیمت گذاری در آن کاملا مشخص است که توسط چهار وزیر صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: بنابراین حداقل در شرایط فعلی، چون در سازمان حمایت روش و حساب و کتاب مشخصی دارد، قیمت گذاری خودرو در این سازمان صورت بگیرد بهتر است، اما در شورای رقابت مشخص نیست قیمت گذاری به چه صورت است.

*نداشتن برنامه و هدف، مشکل اصلی صنعت خودروسازی است

در ادامه ساسان قربانی فعال حوزه قطعه سازی خودر با تصریح بر اینکه مسئله قیمت گذاری خودرو پیچیده نیست، اما اجرا نمی گردد، گفت: قیمت تمام شده کالای به فروش رفته و حساب داری صنعتی از سال ها پیش وجود داشته است یعنی بر اساس هزینه فراوری، اقدام به قیمت گذاری می گردد. این هزینه فراوری شامل قیمت مواد اولیه، دستمزد و سود مورد انتظار است.

وی پیچیده شدن قیمت گذاری خودرو را بحث برانگیز خواند و اظهار کرد: هدف این است که محصولی که ارائه می گردد، با قیمت مطلوب به دست مردم برسد یعنی هم فراوری نماینده متضرر نگردد و هم مصرف نماینده قیمت غیر واقعی را برای خرید نپردازد.

این فعال حوزه قطعه سازی خودرو با بیان اینکه راه متعادل کردن قیمت و سوددهی برای فراوری، افزایش فراوری است، بیان کرد: اگر عرضه و تقاضا یک منطقی پیدا کند، قیمت ها متعادل می گردد، اما متاسفانه در حال حاضر عرضه متناسب با احتیاج بازار نیست. اینکه گفته می گردد خودرو دپو می گردد و در انبار نگه داری شده است، تاثیری در قیمت خودرو ندارد.

وی اضافه نمود: وقتی افزایش فراوری صورت بگیرد، تفاوتی نمی کند شورای رقابت یا سازمان های ذیربط دیگر قیمت گذاری نمایند. برای افزایش فراوری احتیاج است قیمت مواد اولیه درست باشد در حالی که قیمت مواد اولیه در حال حاضر در برخی از بخش ها چندین برابر گران تر از حد معمول شده است.

قربانی، سود خودروسازان را نامشخص دانست و گفت: شاید خودروسازان در حال حاضر ضرر می نمایند یا اینکه ممکن است سود نمایند، اما حقیقت این است که جامعه قطعه سازی کشور واقعا تحت فشار است، زیرا نمی تواند مطالبات خود را دریافت کند و هم اینکه خرید مواد اولیه خیلی سخت است.

وی در عین حال توضیح داد: البته همه قطعه سازان چنین وضعیتی ندارند و تعداد اندکی هستند که صاحبان صنعت خودروسازی نیز هستند و در واقع از رانت خود استفاده می نمایند و شرایط متفاوتی در اختیار دارند. اما مشکل اصلی صنعت خودروسازی این است که برنامه و هدف ندارد.

منبع: رادیو مصاحبه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3764

به "خودرو باید در سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو باید در سازمان حمایت از مصرف کنندگان قیمت گذاری گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید