خودروسازان با واردات خودرو موافقند؟، توان رقابت دارند؟

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، دبیر انجمن خودروسازان در گفتگویی گفت: خودروسازان هیچ وقت مخالف واردات خودرو نبوده اند. تمام کالای تولید کشور باید 5 درصد وارد شود. چرا که واردات حس رقابت را بین تولیدکنندگان داخلی بیشتر می کند.

خودروسازان با واردات خودرو موافقند؟، توان رقابت دارند؟

او البته افزود: اگر قرار بر آزادسازی واردات است اجازه دهند کسری قطعات کارخانه تامین شود تا خط تولید متوقف نشود و اشتغال ایجاد کنیم. تمام کالای تولید کشور باید پنج درصد وارد شود (خبرنگاران).

خودروسازان در گذشته نیز در نامه ای خواستار آزاد شدن واردات خودرو به کشور شده بودند. اما حال صحبت خودروسازان بر سر واردات قطعاتی است که موجب ناقص ماندن خودروهای پارکینگی شده.

در این میان مجلس نیز بر ورود 50 هزار خودرو در سال آینده تاکید می کند.

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو، در پاسخ به این پرسش که واردات 50 هزار دستگاه خودرو چه تاثیری بر شرایط اقتصادی می گذارد گفت: این موضوع بیشترین تاثیر را بر درآمد دولت دارد. مردم فکر می کنند دولت به دلیل حمایت از صنعت خودرو جلوی واردات را گرفته است در صورتی که دولت برای مدیریت مصرف ارز واردات بسیاری از محصولات را از جمله خودروهای خارجی، متوقف کرد.

کاظم محمدی نیک خواه، کارشناس خودرو نیز در مصاحبه با خبرنگاران گفت: واردات خودرو به کشور زمان بر است، اما در هر شرایطی باید صورت بگیرد. کسانی که ادعا می کنند خودروساز هستند نباید با این موضوع مخالفت کنند.

او افزود: به نظر نمی رسد این حمایت خودروسازان نمایشی باشد و با آزاد شدن واردات رقابت به طور جدی شکل می گیرد.

آیا خودروسازان توان رقابت دارند؟

فربد زاوه، کارشناس خودرو در مورد رقابت خودروهای داخلی با خودروهای وارداتی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: قطعا خودروساز داخلی در این شرایط توان رقابت را دارد.

او افزود: بیشترین تولید خودرو در کشور متعلق به زمانی است که واردات خودرو به کشور آزاد بود. در حد فاصل سال های 84 تا 87 تولید خودرو در کشور به یک میلیون و 600 هزار دستگاه رسید.

این کارشناس خودرو ادامه داد: واردات خودرو مانعی برای خودروسازان داخلی ایجاد نمی کند. زیرا مشتری های خودروهای وارداتی، خودروهای داخلی را مصرف نمی کنند.

زاوه توضیح داد: شرکت هایی که خودروهای چینی را در کشور مونتاژ می کنند باید نگران آزادسازی واردات باشند. هیچ تهدیدی برای خودروساز داخلی با تیراژ انبوه وجود ندارد. پس آنها مخالف آزادسازی واردات نیستند.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 خرداد 1401 بروزرسانی: 1 خرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5548

به "خودروسازان با واردات خودرو موافقند؟، توان رقابت دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروسازان با واردات خودرو موافقند؟، توان رقابت دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید