حجم آب مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان در شرایط بحرانی است

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، رضا چویلی عصر چهارشنبه در بازدید خبرنگاران از سد رئیسعلی دلواری گفت: استان بوشهر در یک منطقه خشک و کم بارش است و میانگین بارش 250 هزار میلیمتر در سال است و عمده بارش ها دقیق در دو فصل پاییز و زمستان رخ داده است.

حجم آب مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان در شرایط بحرانی است

وی افزود: امسال با توجه به بارندگی خوبی که داشتیم، 92 میلیون مترمکعب حجم آب پشت مخزن سد رئیسعلی دلواری ذخیره شد و این در حالی است که حداقل احتیاج یک سال 200 میلیون متر مکعب است و تا امروز 18 دی ماه 97 در کل 155 میلیون متر مکعب داریم و نسبت به آب مورد احتیاج حداقل 50 میلیون متر مکعب پایین تر هستیم و آب مخزن پشت سد کاهش یافته است و در شرایط بحرانی است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی استان بوشهر در پاسخ سوال خبرنگاران درباره سطح نخیلات منطقه آبپخش و میزان نوبت دهی و سهم آب به نخیلات آبپخش بیان نمود: حدود شش هزار و 500 هکتار نخیلات منطقه آبپخش است که به شیوه غرق آبی دارند آبیاری می شوند.

وی ادامه داد: سه ماه از سال نخل به دلیل برداشت و گرده افشانی و دیگر شرایط آب لازم ندارد و در 9ماه از سال سه نوبت آب دهی برای نخیلات منطقه آبپخش در نظر گرفته شده است و در طول یک دوره آبیاری نخیلات منطقه آبپخش، تقریبا 120 میلیون متر مکعب در شبکه آبیاری توزیع می گردد.

چویلی در مورد لایروبی کانال های آبیاری منطقه آبپخش بیان نمود: یک قرارداد داریم با شبکه بهره برداری که به نمایندگی آب منطقه ای مستقر است و هم کار توزیع آب را انجام می دهد و هم مدیریت شبکه را برعهده دارد و هم تعمیرات سامانه انتقال و کانال های اصلی و درجه یک، دو، سه را دارد و در برنامه های بلند مدت، میان مدت، سالانه به تفکیک کانال هایی که احتیاج به لایروبی دارد انجام می گردد.

چویلی اظهار کرد: در حال حاضر به جز سد رئیسعلی دلواری پنج سد دیگر شامل سد دالکی، سد دشت پلنگ، سد باغان، سد خاییز و سد باهوش در استان بوشهر دست ساخت است.

وی در مورد اولویت تأمین آب سد رئیسعلی دلواری بیان نمود: برنامه ریزی برای هر سد یا منابع آبی از پیش معین شده است که بر اساس آن اولویت با تامین آب محیط زیست، شرب، خدمات محیط زیست، حقابه بران و طرح های توسعه ای است.

چویلی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اینکه در این برنامه ریزی چه مقدار برای آب شرب در نظر گرفته شده است گفت: برای تامین آب آبشیرین کن های سعدآباد و آبپخش از سد رئیسعلی دلواری، چهار میلیون متر مکعب آب در نظر گرفته شده است و تامین آب برای شهرستان دشتستان در برنامه ریزی سد رئیسعلی دلواری نیست.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی استان بوشهر ادامه داد: آبشیرین کن آبپخش هنوز به بهره برداری نرسیده و سهم آبشیرین کن سعدآباد از سد رئیسعلی دلواری حدود یک تایک ونیم میلیون متر مکعب است.

وی همچنین درباره اینکه میزان حجم آبی که برنامه ریزی شده در شرایط بحرانی تغییر می نماید یا خیر، بیان نمود: در شرایط خشکسالی و کمبود آب اولویت های وزارت نیرو بر اساس تامین احتیاج زیست محیطی رودخانه، باغات و نخیلات و در نهایت حدود سه میلیون متر مکعب آب برای یک دوره کشت برای شبکه آبیاری شبانکاره در نظر گرفته شده است.

چویلی درباره افزایش سهمیه آبشیرین کن های سعدآباد و آبپخش گفت: برای این کار باید ظرفیت انتقال و ظرفیت تصفیه آب موجود باشد. در حال حاضر تصفیه کن ها و آبشیرین کن های بخش سعدآباد و آبپخش یک میزان تعیین آب می توانند تحویل بگیرند.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر ادامه داد: از آغاز بهره برداری سد رئیسعلی دلواری بیشترین حجم آب در پشت سد مربوط به سال 91 در حدود 355 میلیون مترمکعب آب و کمترین میزان آبگیری مربوط به سال آبی 96-97 است که مجموعا 85 میلیون متر مکعب تا به امروز است.

وی ادامه داد: شبکه آبیاری شبانکاره هشت هزار و 700 هزار هکتار است و در امسال سه میلیون متر مکعب سهمیه آب دارد و دولت برای آن هزینه نموده و نمی توان آن را به حال خود رها کرد.

چویلی با اشاره به اینکه همواره برای پرداخت آب بها با مقاومت هایی روبه رو می شویم گفت: هزینه تعمیر و نگهداری شبکه ها و تاسیساتی که داریم جوری است که اگر آب بها هم وصول گردد باید دولت مبلغی روی آن بگذارد و دوباره در شبکه هزینه کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص احداث سد در استان فارس و بالادست سد رئیسعلی دلوارای اظهار کرد: اگر قرار باشد مجوز سدی در بالا دست سد رئیسعلی دلواری بدهند حق و حقوق سد پایین دست رعایت می گردد.

مدیر ایمنی و پایداری سد رئیسعلی دلواری در مورد تعیینات سد رئیسعلی دلواری گفت: سد رئیسعلی دلواری یک سد بتنی دوقوسی است و ارتفاع از روی پی 102 متر و از روی پی سنگی 115 متر است.

سید کاظم موسوی حقیقی افزود: طول تاج سد حدود 240متر و حجم بتن ریزی حدود 220 هزار متر مربع که با احتیاجهای آن حدود 300 هزار متر مکعب بتن ریزی شده است که یک سد مخزنی عظیم و کل حجم مخزن 693 میلیون متر مکعب و طول دریاچه در رقوم نرمال هفت کیلومتر و حجم مفید مخزن 520 میلیون متر مکعب و ضخامت در پی 37 متر، طول تاج 240 متر و ضخامت در تاج چهار متر است.

وی با اشاره به کاهش قابل توجه حجم آب در پشت سد با توجه به بارش های خوبی که در پاییز و ابتدای زمستان امسال داشته ایم گفت: عمده باران های امسال نفوذی و به سمت دریا بوده است و برای بالا رفتن حجم آب سد باید باران ها سیلابی باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1480

به "حجم آب مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان در شرایط بحرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم آب مخزن سد رئیسعلی دلواری دشتستان در شرایط بحرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید