جوان ترین رئیس جمهور شیلی سوگند خورد

به گزارش دور زمین، گابریل بوریک چپ گرا در حالی روز آدینه به عنوان رئیس جمهور نو شیلی سوگند یاد کرد که متعهد شد که به حرف های همه طرف ها در این کشور گوش دهد و در عین حال همزمان با رقم خوردن چشمگیرترین تغییر سیاسی در شیلی از زمان بازگشت این کشور به دموکراسی در سه دهه پیش بعد از دیکتاتوری خونین آگوستو پینوشه، نسبت به چالش های پیش رو هشدار داد.

جوان ترین رئیس جمهور شیلی سوگند خورد

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، بوریک 36 ساله که رهبر سابق جنبش اعتراضی در شیلی و قانونگذاری با خالکوبی مشهورش است، در ساختمان کنگره در شهر بندری والپارایسو کرسی ریاست جمهوری را از سباستین پینرا، رئیس جمهور در حال کناره گیری و میلیاردر تحویل گرفت؛ اتفاقی که او را به جوان ترین رهبر منتخبی که تا کنون در این کشور روی کار آمده تبدیل کرد.

بوریک در اولین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهور شیلی از محل بالکن کاخ ریاست جمهوری موسوم به لاموندا در حالی که مشرف به جمعیتی اکثراً ماسک زده و پرچم به دست بود گفت: راه پیش رو طولانی و سخت خواهد بود.

بوریک در سخنرانی فراگیری که در آن به مسائل مربوط به اقتصاد، مهاجرت و تغییرات آب و هوایی پرداخت، با انرژی متعهد شد دولتی را رهبری کند که نماینده همه شهروندان باشد و تاکید نمود که دسترسی او فراتر از پایگاه حمایتی چپگرایش خواهد رفت.

او اظهار کرد: من همواره به پیشنهادات کسانی که متفاوت با ما فکر می نمایند گوش خواهم داد. من رئیس جمهور همه شیلیایی ها خواهم بود.

ظهور بوریک به ریاست جموری شیلی امید ترقی خواستار شیلی را که مدت ها پایگاه محافظه کاران حامی بازار های آزاد و احتیاط مالی در منطقه بی ثبات آمریکای جنوبی بوده تقویت نموده، اما بعلاوه این نگرانی را برانگیخته که دهه ها ثبات مالی این کشور ممکن است از بین برود.

بوریس به عنوان کسی که رهبر یک ائتلاف گسترده چپگرا شامل حزب کمونیست شیلی است، قول داده که مدل مالی مبتنی بر بازار را با هدف مبارزه با نابرابری که در پشت اعتراضات خشونت آمیز سال 2019 بود اصلاح کند، هرچند او در ماه های اخیر لفاظی های آتشین خود را تعدیل نموده است.

این کشور قطب فراوری مس بعلاوه در فرایند تدوین مجدد قانون اساسی خود که به دوران پینوشه باز می شود است؛ قانون اساسی که پشتوانه رشد بوده، اما بعلاوه مقصر دامن زدن به نابرابری شناخته شده است.

بوریک گفت: ما به قانون اساسی احتیاج داریم که ما را متحد کند. قانون اساسی متفاوت از قانون اساسی که با خون، آتش و تقلب دیکتاتوری را تحمیل کرد.

کابینه بوریچ که اکثریت اعضایش زن هستند، روز آدینه سوگند یاد کرد و هیات هایی از آمریکا، اسپانیا، آرژانتین، پرو و دیگران به این موضوع ناظر بر این مراسم بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5042

به "جوان ترین رئیس جمهور شیلی سوگند خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوان ترین رئیس جمهور شیلی سوگند خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید