جانوران بامزه ساکن هوکایدو را بشناسید

به گزارش دور زمین، ژاپن شاید مقصد چندان معروفی برای عاشقان سافاری نباشد، اما حیات وحش آن به حضور موجوداتی بامزه و دوست داشتنی می بالد که ارزش یک بار بازدید شدن را دارند.

جانوران بامزه ساکن هوکایدو را بشناسید

ژاپن سرزمین شگفت انگیزی است که به فرهنگ غنی، مردمان سخت کوش و خلاق و البته جاذبه های گردشگری قابل توجه خود می بالد. این کشور هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از اقصی نقاط دنیا است که هر یک هدفی متفاوت برای بازدید از این کشور دارند. اما آیا ژاپن می تواند مقصدی ایده آل برای علاقمندان دنیای سافاری و تجربه حیات وحش باشد؟

اگرچه سافاری به نوعی با نام آفریقا پیوندی عمیق برقرار نموده است، اما کشورهای دیگر نیز به فراخور موقعیت های جغرافیایی، اقلیمی و البته حیات وحش غنی و قابل توجه خود می توانند نقشی در این زمینه ایفا نموده و از این رهگذر به جذب گردشگران بپردازند. ژاپن از این نظر مستثنی نیست، هرچند شاید از نظر تنوع زیستی به پای کشوری همانند کاستاریکا نرسد، شاید موجودات شگفت انگیز آمازون را در اختیار نداشته باشد و در نهایت شاید فرصت تماشای پنج جانور بزرگ آفریقا را در اختیار علاقمندان قرار ندهد، اما در عوض زیستگاه شماری از موجودات بامزه و دوست داشتنی است که فقط و فقط در این نقطه از کره زمین قابل مشاهده هستند.

ژاپن را باید یک جزیره بزرگ دانست به طوری که خطوط ساحلی آن تقریبا 3 هزار کیلومتر امتداد یافته است. از سوی دیگر این کشور دارای اقلیم های متنوعی است، از نواحی سردسیر همانند هوکایدو در شمالی ترین نقطه این کشور گرفته تا منطقه ها گرمسیری همانند اوکیناوا که در بخش جنوبی واقع شده اند. هرکدام از این منطقه ها بسته به اقلیم و شرایط آب و هوایی خود، زیستگاه شماری از موجودات هستند که به نوعی بومی این کشور به حساب می آیند.

اما در این میان شاید جزیره هوکایدو از حال و هوایی متفاوت تر از دیگر بخش های ژاپن برخوردار باشد. زمستان های هوکایدو بسیار سرد و تابستان هایش معتدل است. این جزیره پهناور که در شمال ژاپن واقع شده است، زیستگاه جمعیت قابل توجهی از جانوران کوچک و بامزه است که شاید در همان نگاه اول شیفته شان شوید. اما این مخلوقات دوست داشتنی خیلی راحت خود را در معرض دید عموم قرار نمی دهند. واقعیت این است که علیرغم محبوبیت ژاپن در حوزه گردشگری، نواحی روستایی این کشور به ندرت مورد توجه گردشگران قرار دارند، همان جایی که زیستگاه شماری از موجودات منحصربفرد است. با این وجود حتی اگر ساکن این منطقه ها باشید هم شانس تماشا این جانوران بسیار اندک است. اما اگر حیات وحش دغدغه اصلی شما از سفر به سرزمین آفتاب تابان است، شاید بد نباشد کمی بیشتر در خصوص این جانوران بامزه اطلاعات کسب کنید.

هوکایدو را با ورزش های زمستانی، منطقه ها و چشم اندازهای تماشایی و فرهنگ منحصربفردش می شناسند، اما وجود این مخلوقات کوچک هم می تواند به دیگر مجذوب کنندهیت های آن افزوده و گردشگران را مجذوب خود کند. در ادامه همراه ما باشید تا کمی بیشتر با این حیوانات خاص آشنا شویم.

ایزو مومونگا (Ezo Momonga)

گونه ای سنجاب پرنده که در هوکایدو زندگی می نماید، مخلوقی به شدت بامزه و دوست داشتنی به نام ایزو مومونگا است. چشمان درشت و سیاه رنگ و پنجه های کوچک این موجود پشمالو به قدری بامزه و دوست داشتنی است که جایگاهی خاص در نزد ساکنان محلی پیدا نموده است. به طوری که از نظر عموم تبدیل به چیزی خوش یمن شده و تصویرش حتی روی بلیط های قابل تعویض قطار منطقه ای نیز ظاهر شده است.

طول بدن این سنجاب بین 14 الی 20 سانتیمتر و وزنش در حدود 150 تا 220 گرم است. در طول روز مومونگا معمولا خود را از نظر مخفی نموده و در میان شاخ و برگ یا حفره های درختان پنهان می نماید، اما با فرارسیدن شب از مخفی گاه خود خارج شده و از برگ، جوانه، میوه و دانه گیاهان تغذیه می نماید.

در زبان ژاپنی نام این جانور به معنی سنجاب پرنده کوتوله هوکایدو است. البته سنجاب های پرنده دیگری هم در این کشور زندگی می نمایند که شاید از نظر ظاهر به بامزگی این یکی نباشند. ایزو مومونگا را تقریبا می توان در همه بخش های این کشور مشاهده کرد.

شیما- ایناگا (Shima-Enaga)

شیما ایناگا پرنده ای بامزه و گونه ای از تیت دم بلند (long-tailed tit) است که فقط در هوکایدو زندگی می نماید. این گونه برخلاف تیت دم بلند شمالی که در بخش های مختلف ژاپن قابل مشاهده است، فاقد پرهای قهوه ای رنگ و ابرو مانند بوده و کل صورتش سفید رنگ است. این پرنده با پاره ای تغییرات، خود را به برترین وجه با زیستگاه خود تطبیق داده است.

روباه قرمز هوکایدو (Ezo red fox)

این گونه یکی از زیر گونه های روباه قرمز معمولی است، اما برای عاشقان واقعی این جانوران پشمالو، روباه ها همواره مخلوقاتی خاص و تماشای هستند. در ژاپن به صورت رسمی این نوع روباه را کیتاکیتسونه (Kitakitsune) می نامند. روباه های قرمز معمولا از موش، پرندگان، خرگوش کوهستانی و حشرات تغذیه می نمایند. در طول فصل زمستان آنها حتی به سراغ میوه و دانه ها هم می فرایند.

روباه های ساکن هوکایدو از سایر گونه های روباه قرمز ژاپنی که در هونشو یا کیوشو زندگی می نمایند، بزرگ تر هستند. روباه های قرمز گاهی در حاشیه خیابان ها نیز مشاهده شده و حتی مردم به آنها غذا می دهند.

سنجاب قرمز هوکایدو (Ezo Risu)

سنجاب قرمز اروپایی در بخش های مختلف آسیا و اروپا پراکنده شده است. اما در هوکایدو زیرگونه ای خاص از آنها زندگی می نماید که مختص این منطقه بوده و تنها در ژاپن قابل مشاهده است.

خرگوش هوکایدو (Ezo Naki Usagi)

خرگوش هوکایدو ظاهری بسیار متفاوت تر از چیزی دارد که در فکر دارید. این خرگوش یک زیرگونه محلی از پیکا شمالی (Northern Pika) است، یک جانور بامزه که در شمال ژاپن و نیز درنواحی شمالی آسیا زندگی می نماید. گفته می گردد این جانور الهام بخش خلق شخصیت پیکاچو (Pikachu) در مجموعه پرطرفدار پوکمون بوده است. این خرگوش صدایی خاص فراوری می نماید و به همین دلیل از آن با عنوان crying rabbit نیز یاد می گردد.

جغد هوکایدو (Ezo Fukuro)

در فرهنگ ژاپن، جغدها نشان خوش شانسی هستند، در نتیجه جغدهای ساکن هوکایدو در میان مردمان این سرزمین بسیار معروف بوده و مورد توجه قرار دارند. لغت فوکورو در زبان ژاپنی به معنی جغد است، ایزو نیز به معنای هوکایدو است. البته فوکو به معنای بخت و اقبال نیز در نظر گرفته می گردد.

این جغد زیر گونه ای از جغدهای اورال (Ural Owl) است. صدای این گونه شبیه هو هو کردن است. اگرچه این جغد در معرض تهدید یا خطر انقراض قرار ندارد. با این حال پیدا کردن آنها کمی سخت است. به ویژه به علت رنگ پرهای شان که به خوبی با محیط جنگل های نواحی برفی سازگاری پیدا نموده است. متأسفانه شماری از مخلوقات بامزه این لیست در منوی غذایی این جغد قرار دارند.

راسو هوکایدو (Iizuna)

این راسوی بانمک و دوست داشتنی متعلق به زیرگونه ای از راسوها است که اقلیم نواحی شمالی همانند هوکایدو، سیبری و شمال اسکاندیناوری را برای سکونت ترجیح می دهد. برخلاف سایر راسوها، رنگ خز این گونه در طول زمستان سفید رنگ می گردد تا جانور به خوبی با پوشش برفی سازگاری پیدا نموده و از دید شکارچیان پنهان گردد.

در نهایت همه این جانوران به خوبی با محیط زیست خود تطبیق پیدا نموده و به نوعی شاید در هنر استتار به موفقیت رسیده اند، به همین دلیل شاید مشاهده آنها کار چندان ساده ای نباشد. اما آنها بخشی جدایی ناپذیر از گنجینه حیات وحش منحصربفرد و مجذوب کننده جزیره هوکایدو بوده و قطعا برای عاشقان تماشای حیوانات منحصربفرد این منطقه جالب توجه هستند.

شاید روزی در سفر به کشور آفتاب تابان، شانس به شما رو کرد و توانستید یکی از این مخلوقات دوست داشتنی را از نزدیک مشاهده کنید.

منبع: کجارو / jpninfo.com
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5118

به "جانوران بامزه ساکن هوکایدو را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانوران بامزه ساکن هوکایدو را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید