بازدید از جاذبه های گردشگری واتیکان در تور ایتالیا

به گزارش دور زمین، از سال 1929، طی توافق موسلینی با پاپ، واتیکان به عنوان کشوری مستقل و خودمختار شناخته شده و کوچکترین کشور جهان با وسعت 0.44 کیلومتر مربع میباشد. با این وجود در درون حریم واتیکان به اندازه روزها جذابیت برای مشغول نگه داشتن گردشگران تور ایتالیا وجود دارد. بنابراین الویت بندی در بازدید از مناظر اهمیت زیادی دارد. دو مکانی که در لیست بازدیدهای گردشگران در تور ایتالیا در صدر قرار میگیرد کلیسای سنت پیتر (St. Peter's Basilica) و عبادتگاه سیستین (Sistine Chapel) است، کاخ واتیکان در کنار چندین موزه با مجموعه‌های نفیس و بسیار با ارزش دارای اتاق‌های باشکوهی است که توسط بزرگترین هنرمندان آن دوران تزیین شده اند. در کنار بازدید از موزه‌های بزرگ در رم در مدت تور ایتالیا، مجموعه‌های کوچک برای سلیقه‌های خاص عبارتند از: کارگاه مجسمه سازی موزه هنر سکولار (the Museum of Secular Art's ancient sculpture)، موزه هنرهای مقدس که از یافته‌های آرامگاه‌ها و کلیساهای مسیحیان نخستین تشکیل شده است، گالری نقشه‌ها، گالری شمعدان‌ها و پرده‌های نقش‌دار و همچنین اشیا جمع‌آوری شده توسط مبلغین مذهبی، کالسکه‌های متعلق به پاپ‌ها، خودروهای قدیمی و مجموعه‌ای با بیش از 800 اثر هنری مذهبی خلق شده توسط ماتیس (Matisse)، دالی (Dali)، مونک (Munch)، روئو (Rouault) و سایر هنرمندان.

بازدید از جاذبه های گردشگری واتیکان در تور ایتالیا

1- بازدید از کلیسای سنت پیتر (St. Peter's Basilica) در تور ایتالیا

محور اصلی واتیکان، کلیسای باشکوه سنت پیتر، مابین قرن 16 الی 18 میلادی ساخته و جایگزین بنای قدیمی ساخته شده در سال 326 میلادی شد. گفته میشود بدن سنت پیتر در آن بنا دفن شده است. از قضا در آن ایام هزینه ساخت این قصر به عنوان افراط و زیاده‌روی تلقی شده و محرک اصلی مارتین لوتر برای آغاز جنبش اصلاحات پروتستان شد.

آثار هنری، قبل از ورود به کلیسا شروع میشوند. در ایوان کلیسا مجسمه کنستانتین سوار بر اسب اثر برنینی (Bernini) و قطعاتی از خاتم‌کاری جیتو (Giotto) در قسمت فوقانی درب ورودی دیده می‌شوند. همانند دربهای برنزی، این آثار نیز به‌جا مانده از کلیسای قدیمی است. تالار بزرگ کلیسا با طول 185 متر و ارتفاع 46 متر است در قسمت گنبد تا ارتفاع 119 متری سر به فلک کشیده است و گنجایش گردهمایی بیش از 60 هزار نفر را داراست. این اعداد را با ابعاد کلیساهای دیگر مقایسه کرده و به عظمت آن پی ببرید.

در سمت راست تالار مجسمه معروف مریم مقدس میکلانژ (Michelangelo's famous Pietà) در پشت شیشه‌ای تقویت شده دیده می‌شود. میکلانژ در زمان ساخت این مجسمه تنها 24 سال سن داشت. همچنین در سمت راست، تالار عبادتگاه سوگند که به طرز باشکوهی تزیین شده دیده میشود. عبادتگاه موقت برنینی و پنجره مشبک برنزی رقیبش برومینی (Borromini) نیز در سمت راست تالار قرار دارد. گنبد میکلانژ بر روی 4 ستون بسیار عظیم پنج وجهی قرار گرفته است و در پایین گنبد، محراب پاپی در زیر سایبان (baldacchino) به سبک باروک (ساخته برنینی) قرار دارد و در زیر آن مقبره سنت پیتر قرار گرفته است.

تخت برنزی در محراب کنار مقبره‌های پاپی نیز اثر برنینی است. در راهرو سمت راست مقبره‌های بیشتری از پاپ‌های فقید قرار گرفته است. راه‌پله‌ای در کنار مکان تعمیدگاه برای رسیدن به پشت بام وجود دارد (بالابری در بیرون و در کنار عبادتگاه گریگوریان (Gregorian Chapel) به همین منظور وجود دارد) که میتوانید با بالا رفتن از 330 پله در داخل گنبد به محل فانوس برسید. این صعود برای دیدن دقیق‌تر جزئیات و ساختار گنبد و همچنین میدان باشکوه سنت پیتر انجام میشود. در قسمت زیرین کلیسا، دخمه‌ای متشکل از مقبره‌های پاپ های فقید و همچنین قبرستانی باستانی کشف شده از طریق حفاری‌های باستان شناسی وجود دارد که 250 نفر از گردشگران تور ایتالیا در روز میتوانند توسط تورهای همراه با راهنما از آن بازدید نمایند.

2- بازدید از عبادتگاه سیستین (Sistine Chapel) در تور ایتالیا

این عبادتگاه توسط پاپ سیکستوس چهارم (Pope Sixtus IV) در سالهای 1473 تا 1484 میلادی ساخته شده است. این عبادتگاه که دارای تالاری مستطیل شکل می‌باشد به عنوان عبادتگاه شخصی پاپ و همچنین برای خدمات و برگزاری مناسبت‌های خاص استفاده می‌شده است. پس از مرگ پاپ، انجمن سری در این مکان برای انتخاب جانشین پاپ فقید تشکیل جلسه می‌دهد. نقاشی‌های دیواری میکلانژ و سایر هنرمندان، دیوارها و سقف این بنا را پوشانده است. می‌توان تصدیق کرد این اثرات هنری اوج نقاشی‌های دوره رنسانس هستند که به طور گسترده در سالهای 1980 الی 1994 گردآوری شده‌اند و با حذف لایه‌های دوده شمع، گرد و خاک، صیقل دادن و روغن کاری و حذف نوشته‌های اضافه باعث آشکار شدن رنگ‌های درخشان اصلی تابلوها شده‌اند.

دیوارهای جانبی پوشیده شده از نقاشی‌های دیواری بزرگ از صحنه‌های کتاب مقدس است که در مقابل پس‌زمینه‌ی مناظری به سبک آمبرین (Umbrian) و توسکان (Tuscan) قرار گرفته است. این نقاشی‌ها توسط بهترین نقاشان آن دوران برای پاپ سیکستوس چهارم کشیده شده است؛ هنرمندانی چون پروجینو (Perugino)، بوتیسلی (Botticelli)، روسلی (Rosselli)، پینتوریچیو (Pinturicchio)، سیگنورلی (Signorelli) و گیرلاندیو (Ghirlandaio). این نقاشی‌های خلق شده در اواخر قرن پانزدهم منعکس کننده تفکرات و ایده‌هایی از انسانیت و معرفی انسانهایی به عنوان افرادی تاثیرگذار در تاریخ است. دیوار سمت چپ صحنه‌هایی از کتاب عهد عتیق و دیوار سمت راست تصاویری از کتاب عهد جدید را به تصویر می‌کشد.

نقاشی‌های دیواری روی سقف توسط میکلانژ در دوران سلطنت پاپ جولیوس دوم (Pope Julius II) در سالهای 1508 و 1512 خلق شده‌اند. ایده جاه‌طلبانه میکلانژ به تصویر کشیدن خلقت به صورتی بود که در کتاب آفرینش (Genesis) توصیف شده است؛ با صحنه‌ای از خداوند در حال جدایی نور از تاریکی، آفرینش خورشید و ماه، جدا کردن زمین از دریا و خلقت آدم و حوا و در ادامه تصاویری از داستان حضرت نوح. در زیر گنبد پیکره‌های عظیم‌الجثه‌ای از پیامبران و ساحره‌ها قرار گرفته است. میکلانژ در سال 1534 نقاشی دیواری بزرگ دیگری را بر روی دیوار محراب با به تصویر کشیدن آخرین تصویر در داستان جهان یعنی روز آخرین داوری، آغاز کرد. نمایش دراماتیک و ظرافت هنری بکار رفته در خلق این اثر باعث تبدیل آن به یکی از ارزشمندترین موفقیت‌های نقاشی اروپا شد.

3- بازدید از گالری تصاویر (Pinacoteca) در مدت تور ایتالیا

اگر چه بسیاری از گنجینه‌های این گالری توسط ناپلئون به غارت رفته است اما این گالری شامل 16 اتاق حاوی آثار هنری بسیار با ارزش و نفیس از دوران قرون وسطی تا عصر معاصر است. مرتب شدن تابلوها براساس زمان خلق، روند پیشرفت نقاشی غربی را به خوبی نمایان میکند. هنر قرون وسطایی شامل نقاشی‌هایی به سبک بیزانت (Byzantine)، سینس (Sienese)، آمبرین (Umbrian)، توسکان (Tuscan) و همچنین تابلویی سه‌گانه از جوتو (Giotto) و نقاشی مریم مقدس و سنت نیکولاس اهل باری اثر فرا آنجلیکو (Fra Angelico) هستند. تابلو سه‌گانه دیگری از فیلیپو لیپی (Filippo Lippi) و تابلو تاج گذاری یک باکره اثر پینتوریچیو (Pinturicchio) و تصویر حضرت مریم اثر پروجینو (Perugino) نیز در این میان هستند. اتاقی به پرده های نقش‌داری از طرح های رافائل (Raphael) اختصاص یافته است که شامل اثر مدونای فولینو (Foligno) و آخرین نقاشی وی تابلو معروف تغییر شکل (Transfiguration) که در سال 1517 کشیده شده، می‌باشد. پرتره ها شامل تصویر ناتمام سنت جرمی (St. Jerome) اثر داوینچی و مریم مقدس تایتان و مراسم دفن کارواجو (Caravaggio) می‌شود.

4- بازدید از اتاق های رافائل (Raphael) در مدت تور ایتالیا

این اتاقها به دستور پاپ جولیوس دوم (Pope Julius II) که بسیار هنردوست بود و بعد از او به دستور پاپ لئو دهم (Pope Leo X) توسط رافائل با نقاشی‌های دیواری باشکوهی پوشیده شده‌اند. در بررسی سبک های مختلف نقاشی های تاریخی می‌توان به این نتیجه رسید که سبک رافائل در نقاشی های تاریخی قرنها توسط هنرمندان تقلید می‌شد. در هر تصویری که او خلق کرده با استفاده از تقارنی کلاسیک در ترکیب بندی اثر، شخصیت های خود را در پرسپکتیوی در اطراف نقطه کانونی مرکزی به تصویر کشیده است. دو تابلو با نام های اتاق علامت (Stanza dellaSegnatura) و اتاق هلیدروس (Stanza di Eliodoro) توسط خود او کشیده شده و تابلو اتاق آتش‌سوزی در بورگو (Stanza dell'Incendio di Borgo) توسط شاگردان وی تحت نظارت او و همچنین تصویر سقف توسط پروجینو (Perugino) تصویر شده است. نقاشی اتاق کنستانتین (Stanza di Constantino) پس از مرگ رافائل توسط خولیو رومانو (Giulio Romano) و جیان فرانچسکو پنی (GianfrancescoPenni) نقاشی شده است. نقاشی دیواری اتاق دوم با نام اتاق علامت (Stanza della Segnatura) توسط رافائل در سالهای 1508 تا 1511 همزمان با ساخت عبادتگاه سیستین کشیده شده است که نماینده دستاوردهای بینظیر نقاشی رنسانس است. این نقاشی ها، با شکوه و جلال تمام عیار خود نشان دهنده فرهنگ آن دوران شامل تم هایی از مسائل انسانی، علوم طبیعی در دسترس آن دوران بدون مکاشفه روحانی، فلسفه، تاریخ، ریاضیات، قانون مدنی و عدالت می‌باشد.

5- بازدید از میدان سنت پیتر (Piazza San Pietro) در مدت تور ایتالیا

میدان بزرگ سنت پیتر (The grand Piazza San Pietro) در مجاورت کلیسای سنت پیتر و توسط برنینی در سالهای 1656 الی 1667 ساخته شد تا محلی برای اجتماع جمعیت با ایمان از سراسر دنیا باشد. این میدان همچنان به طور قابل تحسینی به هدف خود وفادار بوده و در هر یکشنبه عید پاک و سایر مناسبت های مهم، مملو از جمعیت می‌شود. این منطقه بیضی شکل وسیع 372 متر طول دارد و از طرفین با ردیفی نیم دایره از ستون های سنگی و 140 مجسمه از قدیسین احاطه شده است. در هر دو سمت محیط بیضی شکل میدان، آبنماهایی ساخته شده و در قسمت مرکزی میدان ستون هرمی شکل سنگی (Egyptian obelisk) مصری به ارتفاع 5/25 متر نصب شده است. این ستون هرمی از هیلیوپلیس (Heliopolis) توسط کالیگولا (Caligula) در سال 39 میلادی آورده شده و در سیرک وی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این هرم در سال 1586 به میدان منتقل شد که در آن دوران با توجه به وزن 350 تنی هرم، این انتقال کار ساده‌ای نبوده است. نقطه کانونی میدان نمایی از کلیسای سنت پیتر است که از بالکن مشرف به میدان، پاپ با جمعیت حاضر ملاقات کرده و دعای خیر خود را نشان میدهد و سخنان خود در مورد سعادت جاودانی و تقدیس را اعلام میکند. همچنین عضو ارشد انجمن کاردینال‌ها ، پاپ جدید را که توسط انجمن سری انتخاب شده، از این بالکن اعلام میکند.

6- بازدید از موزه مصریان (Egyptian Museum) در تور ایتالیا

موزه مصریان در Cortile dellaPigna در سال 1839 توسط پاپ گریگوری شانزدهم بازسازی شده است. اولین مجموعه توسط پیوس هشتم (Pius VIII) قبل از بازسازی سال 1839 گرد آوری شده است. اکثر کلکسیون شامل آثاری از ویلا آدریانا از شهر تیولی است که توسط امپراطور آدرین (Emperor Hadrian) گردآوری شده بود. اشیاء هنری جمع آوری شده توسط مجموعه داران قرن نوزدهم میلادی، تکمیل کننده کلکسیون آدرین است. با اینکه این مجموعه بزرگ نیست ولی نه اتاق حاضر نمایش دهنده تعدادی از بهترین نمونه های هنر مصری از هزاره سوم تا قرن ششم قبل از میلاد است. آثار متمایز عبارتند از تابوت های سنگی از جنس بازالت و چوب، مجسمه های خدایان و فراعنه ، سرهای مومیایی شده و برنزی ، لوح های دست نویس به خط هیروگلیف ، مجسمه های حیوانات و الهه ها و پایپورس ها . در آخرین اتاقها آثار هنری از شهر باستانی Mesopotamia و کوزه ها و اشیاء برنزی از سوریه کنونی و آثاری برجسته از کاخ های آشوریان (Assyrian) برای نمایش عمومی وجود دارد.

7- بازدید از آپارتمان بورجیا (Appartamento Borgia) در تور ایتالیا

پاپ الکساندر ششم اهل بورجیا محل اقامتی شخصی برای خود و خانواده اش درون کاخ واتیکان ساخته بود و به دستور او پینتوریچیو مسئول تزیین دیوارها و سقف این مکان شد. در سالهای 1492 تا 1495 او و دستیارانش تصاویری سلسسه وار و تلفیقی از مفاهیم باستانی مسیحیت و تم‌هایی از مفاهیم انسانی عصر رنسانس خلق کردند. اتاق اول شامل تصاویری از پیامبران و زنان پیشگو است. اتاق دوم شامل تصاویر با مذمون عقیده و پیامبران و حواریون است. اتاق سوم از تصاویری تمثیلی از هفت هنر علوم انسانی پوشیده شده است و اتاق چهارم شامل تصاویری با عنوان افسانه های قدیسین مزین شده و در نهایت اتاق هفتم شامل نقاشی هایی از عهد جدید میباشد.

8- بازدید از Cappella Niccolina در تور ایتالیا

در هنگام ترک اتاق های رافائل و ورود به تالار نقاشی سیاه قلم (Saladei Chiaroscuro) بدلیل جلب توجه سقف چوبی آن ممکن است به راحتی از بازدید این جواهر کوچک و ارزشمند غافل شوید. در گوشه ای از اتاق، درب کوچکی به عبادتگاه نیکولاس پنجم وجود دارد که دیوارهای این مکان کاملا با نقاشی های دیواری پوشیده شده است. این نقاشی ها توسط کاهنی از فلورانس با نام فرا بیتو آنجلیکو (Fra Beato Angelico) که در اوایل رنسانس میزیسته، خلق شده است. موضوع این نقاشی های دیواری زندگی و شهادت سنت استفان و سنت لارنس بوده و همانند تمام آثار فرا آنجلیکو ، این آثار در حال نشان دادن مفاهیمی چون ساده زیستی ، ملایمت و از خود گذشتگی است که هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار میدهد.

9- بازدید از موزه اتروسکان (Etruscan Museum) در تور ایتالیا

این موزه توسط پاپ گریگوری شانزدهم و در اواسط قرن 19 میلادی ساخته شد که شامل 18 اتاق از اشیاء هنری است که تصویری جدید از زندگی اتروسک ها و اعتقاد آنها به زندگی پس از مرگ ارائه میدهد. در میان یافته های باستان‌شناسی از قبور اتروسک ها در منطقه توسکانی علاوه بر اشیاء مربوط به مراسم تشییع جنازه ، آثاری هنری مربوط به زندگی روزمره این مردمان مرموز نیز کشف شده است. به طور خاص اشیاء هنری بینظیر کشف شده از مقبره Regolini-Galassi در منطقه Cerveteri عبارتند از خدای جنگ تودی (the Mars of Todi)، مجسمه سر آتنا (head of Athena) و تعدادی کوزه بسیار ارزشمند اتروسکی.

10- بازدید از کتابخانه واتیکان (Vatican Library) در تور ایتالیا

ارزش محتویات این کتابخانه بزرگ در اروپا باعث شده تا این مکان غنی ترین و با ارزش‌ترین کتابخانه جهان لقب بگیرد: با بیش از 7000 کتاب قدیمی (که قبل از سال 1501 میلادی نوشته شده)، 25 هزار کتاب دست نویس دوران قرون وسطی و 80 هزار طومار دست‌نویس که از زمان تاسیس این کتابخانه در سال 1450 جمع آوری شده‌اند. این ارقام فقط شامل کتب قدیمی بوده و آمار کتب چاپ شده از پایان قرن پانزدهم به بعد لحاظ نشده است. در تالاری به طول 70 متر که توسط دومنیکو فونتانا (Domenico Fontana) ساخته شده است، میتوانید به تحسین و لذت بردن از با ارزش ترین گنجینه ها و اناجیل دست افشان زیبا، رموز کتب مقدس، اولین کتب چاپ شده، نسخه‌های خطی روی پوست، طومارهای باستانی و پاپیروس‌ها بپردازید. اخیراً بخشی تحت عنوان کلکسیون سکه های پاپی و مدال ها به بخش‌های کتابخانه اضافه شده است.

11- بازدید از موزه کلمنتینِ قدیس (Museo Pio Clementino) در مدت تور ایتالیا

موزه‌های واتیکان دارای بزرگترین مجموعه مجسمه‌های باستانی در جهان است که اکثرا از رم و مناطق اطراف جمع‌آوری شده‌اند. اکثر این مجسمه ها توسط پاپ کلمنت چهاردهم (Popes Clement XIV) و پاپ پیوس ششم (Pius VI) در سالهای 1769 الی 1799 به طور منظم جمع آوری و چیده شده است. این گالری‌ها شامل چنان ثروت و دارایی باشکوهی هستند که حتی لیست آثار برجسته نیز طولانی است. در بازدید از اتاق صلیب یونانی (Sala a Croce Greca) تماشای تابوت پورفری (porphyry sarcophagi) دختر کنستانتین به نام کنستانتیا (Constantia) و مادرش سنت هلن (St. Helen) که به طرز باشکوهی توسط اشکال و سمبل‌ها تزیین شده، را از دست ندهید. در تور ایتالیا در سالن الهه شعر و موسیقی (Saladelle Muse) بازدید از مجسمه نیم تنه کوشک (Belvedere Torso) که ساخته آپولونیوس (Apollonius) اهل آتن در قرن اول قبل از میلاد بوده و مورد تحسین میکلانژ قرار داشت را از دست ندهید. مجموعه ای از ماسک های نمایشی در اتاقی پازل وار اثری از ویلا آدریانا از شهر تیولی با نام Gabinettodelle Maschere قرار گرفته است. در داخل کوشک کورتیل (Cortile del Belvedere) یکی از معروفترین مجسمه های واتیکان با نام نیمه تنه آپولو (Apollo Belvedere) قرار دارد. در قسمت گالری مجسمه ها (Galleria delle Statue) بازدید از یکی از بهترین شمعدان های باستانی شناخته شده با نام شمعدان باربرینی (CandelabriBarberini) که ساخته ویلا آدریانا شهر تیولی است را از دست ندهید. در گالری Galleria deiBusti همراه با نقاشی دیواری اثر پینتوریچیو (Pinturicchio) مجسمه شاهکاری به سبک هلنی با نام the celebrated Laocoön group در حال نشان دادن راهب لاکن (Laocoön) تروایی و پسرانش در حال مبارزه با دو مار غول‌پیکر است.

12- بازدید از Museo Chiaramonti در تور ایتالیا

این موزه در رم ایتالیا توسط پاپ پیوس هفتم (Pope Pius VII) در اوایل قرن 19 میلادی تاسیس شده که واقع در گالری طویلی در مسیر کاخ پاپی است. این موزه که بر آثار هنری یونان و رم باستان تمرکز دارد، دارای تعدادی از کپی‌های رومی از مجسمه‌های مشهور یونانی است. در میان هزاران اثر برجسته و مجسمه های عجیب و گچ‌بری‌ها، مجسمه امپراطور با نام Augustus of Prima Porta که در ویلای همسرش لیویا (Livia) پیدا شده و مجسمه خدای رود نیل و حمل کننده نیزه و یک کپی از اثر هنری پلیکلتوس (Polycletus) قابل ذکر هستند. در سالن بزرگ (Saladella Biga) در کنار درب ورودی شاهد دو پرتاب کننده دیسک هستیم که مجسمه هایی کپی شده از آثار قرن پنجم قبل از میلاد می‌باشد. بنای یادبود آسیاب از قرن اول میلادی که در منطقه اُستیا (Ostia) کشف شده و دو مجسمه نفیس طاووس از جنس برنز که طلاکاری شده و این آثار گفته میشود از مقبره آدرین (Hadrian) به این موزه منتقل شده است.

انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2847

به "بازدید از جاذبه های گردشگری واتیکان در تور ایتالیا" امتیاز دهید

1 کاربر به "بازدید از جاذبه های گردشگری واتیکان در تور ایتالیا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید از جاذبه های گردشگری واتیکان در تور ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید