تولید ماهی تیلاپیا در تایلند

به گزارش دور زمین، به دلیل تقاضای بالای ماهی تیلاپیا در کشور تایلند، 300 هزار تولید کننده ماهی تیلاپیا 220 هزار تن ماهی تیلاپیا را با فناوری جدید تولید می‌کنند. این ماهی در آب های شور و لب شور در آبهای شیرین این کشور پرورش داده می شود.

تولید ماهی تیلاپیا در تایلند

 براساس گزارش وزارت شیلات کشور تایلند، تیلاپیا یکی از ماهیانی است که هم می‌توان آن را در آب‌های شیرین و هم در آب‌های شیرین پرورش داد. مصرف ماهی تیلاپیا به طور منظم در برنامه غذایی خانوار و رستوران‌های تایلندی گنجانده شده و این ماهی حدود 7 دهه پیش به روستائیان تایلندی کمک کرده تا از گرسنگی و سوء تغذیه رهایی پیدا کنند، امروزه نیز به کشاورزان و آبزی پروران کمک کرده تا زندگی خود را بگذرانند. زاد و ولد تیلاپیا هر سه ماه یکبار است.

چرا پرورش ماهی تیلاپیا در تایلند محبوب شد ؟

در سال 1966 بومیپول آدولیاده پادشاه پیشین تایلند با امید به ارائه مواد مغذی و سرشار از پروتئین به روستائیان، ماهی تیلاپیا را به آنها معرفی و عرضه کرد. با این حال مسئولین تایلندی از سال 1951 تحقیق و آزمایش بر روی زیست شناسی و عادت های پرورشی دو گونه تیلاپیای موزامبیکو و تاهی را آغاز کردند. 

در این باره سوپاوات کامولمرل، رئیس بخش سلطنتی شیلات تایلند گفته است: از آنجا که ماهیان محلی همچون کپور محلی و پلان تیپین در سال فقط یکبار پرورش پیدا می‌کنند، تصمیم به تولید ماهی تیلاپیا گرفته شد.

وی همچنین افزود: ماهی تیلاپیا این قابلیت را دارد که هر سه ماه یکبار زاده شود و تولید آن بسیار آسان می‌باشد همچون زمانی که تخم ماهی تیلاپیا به ماهی جوانی تبدیل شود و به شش ماه باید بگذرد تا تولید کنندگان این ماهی اجازه داده شود آن را مصرف و یا برای بازارهای داخلی و خارجی به فروش برسانند. تولید آسان ماهی تیلاپیا دلیل اصلی توسعه این ماهی در تایلند می‌باشد. 

در تور تایلند به شما توصیه می‌کنیم، در ستوران‌های دریایی که در کنار سواحل زیبای این کشور قرار دارند، طعم این غذای خوشمزه را بچشید.

سوپاوات همچنین گفت: ماهی تیلاپیا در استخرهای آبزی پروری و مزارع برنج نیز پرورش داده می‌شود به همین دلیل پادشاه وقت تایلند به منظور تامین کامل مواد مغذی کشاورزان و خانواده‌های خود ایده تولید و پرورش ماهی تیلاپیا را در فصل برداشت برنج در این مزارع به روستاییان داد. اداره شیلات تایلند از ماهیگیران محلی نیز مقداری مالیات برای ماهیگیری دریافت می‌کند.

وی همچنین افزود: در سال 1956 ولیعهد ژاپن 50 گونه تیلاپیا به پادشاه تایلند اهدا نمود که پادشاه بعدها به منظور گسترش و توزیع مصرف ماهی تیلاپیا در سراسر تایلند 10 هزار ماهی تیلاپیا به بخش شیلات این کشور هدیه کرد.

سوپاوات گفت: با فشار فراوان پادشاه بر بخش شیلات این کشور  باعث پیشرفت فناوری‌های تولید ماهی تیلاپیا شد و گونه تیلاپیای نیل برای تولید انبوه به آبزی پروران این کشور معرفی گردید. به همین دلیل و به لطف این فناوری امروزه 300 هزار آبزی پرور تایلندی در سراسر این کشور چیزی حدود 220 هزار تن ماهی تیلاپیا تولید و به بازار عرضه می کنند.

در همین خصوص یکی از آبزی پروران تایلندی اعلام کرد: ما در کنار تولید تیلاپیا در استخرها همزمان نیز به پرورش میگو روی آورده ایم که این کار سبب شده است که سود زیادی نصیب ما شود.

در تور تایلند اگر طعم ایت ماهی را در رستوران‌های دریایی این کشور بچشید، متوجه خواهید شد که چرا این ماهی اینقدر در کشور تایلند محبوب است.

وی افزود: آبزی پروران زیادی مثل من این کار را انجام می دهند و صنعت تیلاپیا به شدت گسترش یافته است به طوری که خیلی ها آن را تولید می کنند، بعضی آن را می فروشند، برخی به تولید غذا و خوراک تیلاپیا می پردازند و برخی نیز از صنایع تبدیلی آن به فعالیت می‌پردازند.

انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3003

به "تولید ماهی تیلاپیا در تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید ماهی تیلاپیا در تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید