10 تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای نگهداری در حمام

به گزارش دور زمین، خبرنگارانـ گیاهان آپارتمانی با افزودن رنگ سبز به محیط و بهبود کیفیت هوا می توانند حمام ها را به مکان دلپذیرتری تبدیل نمایند. حمام معمولا یک فضای گرم و مرطوب است که می تواند برای نگهداری از بعضی گیاهان آپارتمانی مناسب باشد. اگر حمام خانه شما نورگیر است، دست به کار شوید و آن را به فضای مملو از آرامش و زیبایی تبدیل کنید. پرورش گیاهان در حمام های تاریک نیز با لامپ های فلورسنت شدنی است. ما در این مطلب به گیاهانی می پردازیم که با شرایط محیطی درون حمام و سرویس های بهداشتی سازگار هستند.

10 تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای نگهداری در حمام

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی در حمام

به گزارش خبرنگاران، نور، رطوبت هوا، خاک مناسب، دما و آبیاری منظم از اصول نگهداری هرگونه گیاه در خانه است. برای پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی در حمام باید به نور، دما و مقدار رطوبت محیط بیش از موارد دیگر توجه کرد. اگرچه حمام هوای گرم و مرطوب زیادی را در طول زمان دوش گرفتن فراهم می نماید، در صورت استفاده نکردن از حمام به خصوص در شب حمام خنک تر و دارای رطوبت کم تری می گردد. این نوسانات شدید دمایی و رطوبتی ممکن است برای بسیاری از گیاهان ایده آل نباشد.

تعدادی از گیاهان با رطوبت زیاد هوا سازگاری ندارند. به طور مثال انواع ساکولنت و کاکتوس هوای خشک را ترجیح می دهند و در محیط مرطوب از بین می فرایند. اغلب حمام های ایرانی کم نور یا فاقد نور هستند؛ اما نگران نباشید، گیاهان آپارتمانی بسیاری وجود دارند که در شرایط کم نور به خوبی رشد می نمایند. تاریکی برای هیچ گیاهی مناسب نیست. لامپ های فلورسنت این امکان را فراهم می نمایند که در حمام های تاریک نیز به پرورش و نگهداری گیاهان بپردازید. پس هنگام انتخاب گیاهان آپارتمانی برای حمام باید این سه عامل را در نظر بگیرید: نور کم، رطوبت بالا و نوسانات دما.

در این مطلب گیاهانی را به شما معرفی خواهیم کرد که در شرایط حمام و سروریس های بهداشتی سازگاری بالایی دارند.

1. گیاه بامبو خوش قدم یا بامبو خوش شانس (Lucky bamboo)

شاید بار ها ساقه های درهم تنیده و پیچ خورده سبز رنگ گیاه بامبو را در ادارات، هتل ها و خانه ها دیده باشید. این گیاه زیبا که به اعتقاد بعضی خوش شانسی می آورد، در گروه دراسنا ها قرار گرفته است و از خانواده Asparagaceae است. بامبو خوش قدم هیچ ارتباطی با گیاه نی خیزران یا بامبو بومی جنوب شرق آسیا ندارد. بامبو خوش شانس علاوه بر این که در خاک کاشته و پرورش داده می گردد، در آب نیز قابل نگهداری است. این گیاه زیبا نسبت به تغییرات محیطی بسیار مقاوم است.

گیاه بامبو به نور میانه احتیاج دارد؛ در نتیجه آن را نزدیک به پنجره نورگیر حمام قرار بدهید. اگر گیاه بامبو را در خاک کاشته اید، خاک گیاه باید همیشه کمی مرطوب (نه خیس و باتلاقی) باقی بماند. سعی کنید گیاه را با آب جوشیده سرد شده و فاقد کلر آبیاری کنید. در صورتی که قلمه های این گیاه را در ظرف آب قرار دادید، برای جلوگیری از هرگونه بیماری آب آن را هر هفته عوض کنید. گیاه بامبو خوش شانس رطوبت بالای هوا را دوست دارد و به سرمای هوا حساس است. این گیاه زیبا و مدرن برای سبز کردن حمام نورگیر خانه بسیار مناسب است.

2. گیاه پوتوس (Devils ivy)

از آن جایی که پوتوس نور میانه تا کم و غیرمستقیم را دوست دارد، گیاه مناسبی برای قرار دادن آن در طاقچه یا قفسه ها در حمام است. این گیاه آپارتمانی زیبا و بسیار مقاوم از خانواده Araceae و بومی منطقه ها معتدل تا گرمسیری آفریقا و جنوب شرق آسیاست. پوتوس گیاهی آویزی یا فراینده است که می توان آن را از سقف آویزان کرد. تکثیر این گیاه راحت و به روش قلمه است. این گیاه آپارتمانی گونه های مختلفی دارد که بیش تر آن ها در بازار گل و گیاه قابل تهیه هستند.

پوتوس در طیف وسیعی از شرایط نوری رشد می نماید؛ اما به محیط روشن برای رشد و سبز ماندن احتیاج دارد. این گیاه گرما و رطوبت را به سرما و خشکی هوا ترجیح می دهد. آبیاری گیاه باید منظم انجام بگیرد، به این صورت که پس از خشک شدن سطح خاک به گیاه آب بدهید. گیاه پوتوس خاک سبک، غنی و کمی اسیدی را دوست دارد. اگر مقدار نور در محیط حمام به مقدار باشد، گیاه به سرعت رشد می نماید.

3. گیاه چمچمه ای یا زنبق صلح (Spathiphyllum)

گیاه اسپاتی فیلوم که به نام های دیگری مثل زنبق صلح و گل چمچمه ای معروف است، گیاهی گلدار و از خانواده Araceae است. این گیاه زیبا بومی منطقه ها مرطوب و گرمسیری جنوب شرق آسیا و آمریکای مرکزی و جنوبی است. سازگاری گیاه اسپاتی فیلوم با محیط آپارتمان و ظاهر بی نظیر آن موجب شده است تا گیاهی محبوب و پرطرفدار باشد. چمچمه ای گیاهی است که می توان آن را به راحتی در محیط حمام نورگیر نگهداری کرد. جالب است بدانید که این گیاه مانند گیاه پوتوس، گیاه سانسوریا، گیاه گندمی، گیاه پاپیتال و... هوای محیط را از آلاینده های مضر پاک می نماید.

نور فراوان و غیرمستقیم یکی از مهم ترین احتیاج های گیاه اسپاتی فیلوم است. پس اگر قصد دارید از این گیاه در حمام نگهداری کنید، آن را در کنار پنجره نورگیری قرار بدهید. برترین خاک برای کاشت گیاه چمچمه ای ترکیبی از خاک برگ، پرلیت، کوکوپیت یا پیت ماس است. این گیاه آپارتمانی خاک همیشه مرطوب را می پسندد؛ اما آبیاری زیاد را دوست ندارد. رطوبت بالای هوا مهم ترین اصل برای نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم است. به همین علت فضای حمام این شرایط را برای گیاه فراهم می نماید. سعی کنید درجه دما را از 15 درجه سانتی گراد پایین تر و از 30 درجه سانتی گراد بالاتر تغییر ندهید.

4. گیاه گندمی یا عنکبوتی (spider plant)

گیاه گندمی با نام علمی comosu chlorophytum و نام انگلیسی spider plant جزء گیاهان پایا محسوب می گردد. این گیاه بومی منطقه ها استوایی و جنوب آفریقاست؛ ولی امروز در سراسر دنیا پرورش داده می گردد. گیاه گندمی از مقاوم ترین و مقرون به صرفه ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه عناصر مضر در هوا را مانند زایلن، فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن حذف می نماید. گیاه گندمی علاوه بر این که گیاه گلخانه محسوب می گردد، با محیط های باز و فضای سبز شهری نیز سازگار است.

به علت مقاوم بودن گیاه به تغییرات دمایی و نور کم می توان آن را در حمام پرورش داد. هوای گرم و مرطوب حمام با تابش نور فیلتر شده ضعیفی از پنجره برای رشد و سرسبزی گیاه گندمی کافی است. گیاه گندمی به تغییرات دمایی مقاوم است و در هر خاکی زنده می ماند. گندمی به آبیاری منظم برای رشد بهتر احتیاج دارد. ضروری است همیشه خاک گیاه مرطوب باشد. این گیاه زیبا گونه های مختلفی دارد که گونه برگ سبز و برگ ابلق آن را می توانید از گلفروشی ها یا گلخانه ها تهیه کنید.

5. گیاه سانسوریا یا شمشیری (Sansevieria)

شمشیری یا سانسوریا گیاهی گلدار، بومی آفریقا و ماداگاسکار و از خانواده Asparagaceae است. سانسوریا گیاهی مجلل، مقاوم، مقرون به صرفه و متنوع است که می توان آن را در هر محیطی پرورش داد. این گیاه سرسخت خلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی عمری طولانی دارد. سانسوریا سمومی مانند فرمالدئید، زایلن و تولوئن را از هوا جذب می نماید و موجب بهبود کیفیت هوای خانه شما می گردد. شما می توانید این گیاه زیبا را در حیاط، اتاق خواب، حتی حمام و سرویس بهداشتی پرورش بدهید.

برای پرورش گیاه سانسوریا ضروری است به آبیاری گیاه و نوع خاک آن توجه کنید. این گیاه آبیاری زیاد را نمی پسندد و در خاک های سنگین و زهکش دار بهتر رشد می نماید. برای گیاه سانسوریا رطوبت یا خشکی هوا اصلا مهم نیست. گیاه سانسوریا در شرایط نور میانه برترین رشد را دارد؛ اما می تواند محیط پرنور، کم نور و سایه را تحمل کند. برترین گونه سانسوریا برای نگهداری در حمام و سرویس بهداشتی سانسوریا بلند یا پا کوتاه سبز رنگ است؛ زیرا گونه های برگ ابلق به نور بیش تری احتیاج دارند.

6. گیاه هوازی / تیلاندسیا (Tillandsia)

تیلاندسیا یک جنس از حدود 650 گونه از گیاهان گلدار، همیشه سبز و اپی فیت است که در خانواده Bromeliaceae جای می گیرد. این گروه بومی کوه ها، جنگل ها و بیابان های شمال مکزیک، جنوب شرق آمریکا، آرژانتین و دریای کارائیب هستند. برگ های آن ها کم و بیش نقره ای رنگ و با سلول هایی به نام تریکوم پوشیده شده اند که قادر به جذب رطوبتی هستند که در هوا وجود دارد. این گیاهان زیبا در هر جایی که آب به مدت زیادی باقی نماند، مانند روی کابل های برق، تنه درختان، صخره ها یا حتی شن های بیابان زندگی می نمایند. این گیاه مقاوم با ظاهری مدرن به تنهایی یک دکور عالی را خلق می نماید. برای نگهداری از گیاه تیلاندسیا ضروری است به نکاتی توجه کنید. این گیاهان به محیط روشن با نور میانه غیر مستقیم احتیاج دارند.

گیاه تیلاندسیا را معمولا در خاک نگهداری نمی نمایند؛ بلکه آن را به تنه درخت، یک سنگ کوچک یا قیم های سیمی متصل می نمایند. برای آبیاری گیاه هوازی تیلاندسیا دو راه متفاوت وجود دارد. یکی این که هر 2 یا 3 روز گیاه را با اسپری آب غبارپاشی کنید و روش دیگر این که هفته ای یک مرتبه گیاه را به مدت 15 دقیقه درون ظرف آب بگذارید. اگر تیلاندسیا را در حمام نگهداری کنید، دیگر احتیاجی به اسپری کردن مداوم آب روی برگ ها و یا قرار دادن آن در آب نیست. برترین دما برای نگهداری از این گیاه 15 تا 30 درجه سانتی گراد است.

7. گیاه سرخس برگ شمشیری یا سرخس بوستون (Nephrolepis exaltata)

سرخس شمشیری یا سرخس بوستون که به اسامی دیگری مثل سرخس نردبانی و سرخس استخوان ماهی نیز مشهور است، از خانواده Nephrolepidaceae و بومی منطقه ها گرم و مرطوب شمال آمریکای جنوبی، مکزیک، بخش هایی از آفریقا و پلینزی است. این گیاهان بیش تر در مکان های مرطوب و سایه دار رشد می نمایند، به همین علت آن را در فهرست گیاهان آپارتمانی مخصوص نگهداری در حمام آورده ایم. جالب است بدانید که این گیاه زیبا نقش مهمی در تصفیه هوای خانه دارد.

نگهداری از سرخس به نسبت آسان است؛ اما ضروری است به چند نکته کلیدی برای پرورش گیاه در حمام توجه کنید. سرخس به ریختن آب روی برگ هایش حساس است؛ پس تا جای ممکن آن را از دوش حمام دور نگه دارید. برای جلوگیری از پاشیدن آب روی برگ های گیاه می توان آن را از سقف آویزان کرد. گیاه سرخس بوستون به نور میانه، آبیاری میانه تا زیاد، رطوبت فراوان هوا و خاک غنی و زهکش دار احتیاج دارد. این گیاه در شرایط نور کم نیز به خوبی رشد می نماید.

8. گیاه برگ انجیری یا مونسترا (Monstera deliciosa)

گیاه برگ انجیری یا مونسترا یکی از زیباترین و مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است که در محیط پرنور، گرم و مرطوب به سرعت رشد می نماید. اگر حمام خانه شما از نور کافی برخوردار است، با نگهداری این گیاه در حمام منظره استوایی بی نظیری خلق کنید. برگ انجیری از خانواده Araceae و بومی جنگل های گرم و مرطوب و بارانی جنوب مکزیک و پاناماست. محیط گرم و مرطوب حمام اگر پر نور باشد، هوایی شبیه به زیستگاه اصلی گیاه را فراهم می نماید. برای نگهداری از این گیاه زیبا کافی است نور غیر مستقیم و فراوان خورشید، خاک زهکشی و غنی، گرما و رطوبت هوا را مهیا کنید. گیاه مونسترا به آبیاری منظم و میانه احتیاج دارد و با خشک بودن خاک به مدت طولانی حساس است.

9. گیاه آگلونما یا نخشید (Aglaonema)

گیاه آپارتمانی نخشید یا آگلونما که به گیاه همیشه سبز چینی معروف است، در برابر کم آبی و محیط تاریک بسیار گیاه مقاومی است. این گیاه زیبا از خانواده Araceae و بومی منطقه ها مرطوب و پرباران جنوب شرق آسیا است. گیاه نخشید نیز مانند اغلب گیاهان آپارتمانی خاصیت تصفیه نمایندگی هوا را دارد؛ اما به علت سمی بودن آن ممکن است برای کودک یا حیوانات خانگی خطرناک باشد. گیاه آگلونما به علت تنوع در شکل و رنگ برگ ها و سازگاری بالا به تغییرات محیطی یکی از پرطرفدارترین گیاهان خانگی است.

احتیاج گیاه به نور و آب کم و رطوبت هوای بالا موجب شده است تا گیاهی مناسب برای پرورش در حمام شناخته گردد. خاک غنی و سبک و گرمای هوا برای رشد و سرسبزی گیاه آگلونما ضروری است. قیمت این گیاه مناسب است و به راختی به روش قلمه و تقسیم پاجوش تکثیر می گردد.

10. سرخس شاخ گوزنی بیفورکاتوم (Platycerium bifurcatum)

گیاه سرخس شاخ گوزنی یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که با انواع سرخس ها نسبت فامیلی دارد. این گیاه از خانواده Polypodiaceae و بومی جنوب شرق آسیا و بخش های شمالی استرالیاست. گیاه سرخس شاخ گوزنی نیز مانند گیاه تیلاندسیا گیاهی هوازی یا اپی فیت محسوب می گردد. شاید یکی از برترین فضا ها برای نگهداری از این گیاه رطوبت دوست، محیط گرم و مرطوب حمام باشد. البته این گیاه برای رشد و بقا به بستر مناسبی از خاک سبک احتیاج دارد که همیشه باید مرطوب بماند.

سرخس شاخ گوزنی به محیط روشن احتیاج دارد؛ اما باید آن را از نور مستقیم و سوزان خورشید دور نگه دارید. برترین دما برای نگهداری از این گیاه 20 تا 27 درجه سانتی گراد است. ضروری است با گرم تر شدن هوا رطوبت محیط را افزایش بدهید. این نوع سرخس رشد به نسبت سریعی دارد و طی مدت کوتاهی منظره زیبایی را خلق می نماید. این گیاه آپارتمانی نسبت به سایر گیاهان کم یاب گیاه گران قیمتی محسوب می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1401 بروزرسانی: 2 خرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5709

به "10 تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای نگهداری در حمام" امتیاز دهید

1 کاربر به "10 تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای نگهداری در حمام" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 تا از زیباترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای نگهداری در حمام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید