تماس های تبلیغاتی دست بردار نیستند!

به گزارش دور زمین، اگرچه علی رغم کاهش پیامک های تبلیغاتی هنوز هم این شیوه تبلیغات برای کسب وکارها کاملا از بین نرفته، اکنون تماس های تبلیغاتی هم به آن ها اضافه شده و به اذعان مشترکان، طی چند ماه گذشته نیز افزایش یافته اند.

تماس های تبلیغاتی دست بردار نیستند!

به گزارش خبرنگاران، مدت زیادی است که از پیغامک برای معرفی کسب وکارها استفاده می گردد و کمتر کسی است که از پیغامک های تبلیغاتی شاکی نشده نباشد. البته با افزایش اعتراض ها، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، سامانه 195 و روش های گوناگون مسدودیت را برای رسیدگی به این پیغامک ها راه اندازی کرد و با آگاهی افراد نسبت به چگونگی غیرفعال کردن اینگونه پیغامک ها، از تعداد آن ها کاسته شد. اما پس از آن کسب وکارها شیوه تماس های تبلیغاتی را جایگزین کردند که شاید از پیغامک های تبلیغاتی هم مزاحمت بیش تری داشته باشد.

محمود واعظی - وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره پیغامک های تبلیغاتی گفته بود:این پیغامک ها وقت و ذهن مردم را درگیر می نماید و بر همین اساس ما هم با آن ها موافق نیستیم چراکه این روند جالبی نیست که یک مشترک برای رسیدن به پیغامک های شخصی چندین پیغامک را بگردد تا به پیغامک های خود برسد.

در حالی که شاید مهم ترین موضوع درباره پیغامک های تبلیغاتی، مخدوش شدن حفظ حریم شخصی مشترکان، مزاحمت ها و صرف وقت برای مشاهده این پیغام هاست، تماس های تبلیغاتی هم به همین ترتیب برای مشترک مزاحمت ایجاد می نماید و این که تلفن شما زنگ بخورد، گوشی را بردارید و با تعجب به جای شنیدن صدایی آشنا و یا فردی حقیقی، یک پیغام گویای ضبط شده به تبلیغ محصول و خدمات یک شرکت بپردازد، بیش تر ناقض حریم شخصی است.

البته محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - با تاکید بر گسترش تلفن همراه میان مردم به عنوان راهی برای تبلیغات بیان نموده است: برای این موضوع باید راه چارههای قانونی و مشروع با رضایت مشترک ایجاد کرد. به همین علت ما مصوبه ای را مبنی بر این که مشترک قبل از دریافت پیغامک خودش آن را انتخاب کند، داشته ایم؛ لیستی از موضوعات پیغامکی در اختیار مشترک قرار می گیرد که باید نسبت به آن تمایل خود را به دریافت پیغامک هایی که احتیاج دارد، اعلام کند.

وی با بیان این که باید برخورد با کسانی که راه چارههای قانونی پیغامک های تبلیغاتی را دور می زنند، تشدید کرد، درباره تماس های تبلیغاتی نیز شرح داد: با این کار، کسب وکارها به سمت تماس های تبلیغاتی رفتند. بنابراین وقتی ما راه پیغامک را می بندیم، آن ها به سمت صوت می روند، باید نظام صحیح ایجاد کرد. امروز کسب وکارها می توانند با مصوبه ای که سازمان تنظیم مقررات ابلاغ می نماید، از اپراتورها خدمات بگیرند.

هم چنین حسین فلاح جوشقانی - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- با بیان این که این کار اساسا خلاف است، چون به نوعی مزاحمت تلفنی محسوب می گردد و مزاحت تلفنی هم سال هاست که خلاف است و قانون دارد، گفته بود: دستور داده شده همه مزاحمت های تلفنی تبلیغاتی که توسط برخی از شهروندان گزارش شده، مورد پیگیری قرار بگیرند. هیچ گونه مزاحمت های تبلیغاتی برای شهروندان چه در قالب پیغامک و یا تلفنی و این که روی نوار پاسخگو، اینترنت را تبلیغ نمایند، به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست.

درنهایت، اگرچه به اذعان جوشقانی، با وجود عواملی از جمله راه اندازی سامانه برای اعلام شکایت و انتخاب پیغامک های تبلیغاتی توسط مشترکان و مدیریت و کنترل، ممکن است هنوز به وضعیت ایده آل نرسیده باشیم و یا جلوگیری از این تماس ها احتیاج به مصوبه جداگانه ای نداشته باشد، در شرایطی که این تماس ها هم چنان ادامه دارند، شاید ضروری است پیش از فراگیری تماس های تبلیغاتی مانند پیغامک ها، راه چاره دیگری در نظر گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1200

به "تماس های تبلیغاتی دست بردار نیستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس های تبلیغاتی دست بردار نیستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید