کوشش برای پیاده سازی طرح ژنوم ایرانیان، لزوم ورود خیرین به حوزه پژوهش

به گزارش دور زمین، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سرعت پیشرفت علوم مربوط به ژن درمانی در کشورهای پیشرفته بسیار بالا است، گفت: در کشور نیز در حال پیاده سازی پروژه ژنوم ایرانیان هستیم تا نقشه خاصی از ژن ایرانیان به دست آوریم.

کوشش برای پیاده سازی طرح ژنوم ایرانیان، لزوم ورود خیرین به حوزه پژوهش

به گزارش خبرنگاران، دکتر افشین زرقی در نخستین گردهمایی عمومی برنامه ملی ثبت بیماران مبتلا به تحلیل رفتگی های ارثی شبکیه چشم در کشور که به همت مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف اطلاع رسانی به بیماران و جلب حمایت های مردمی برگزار گردید، اظهار کرد: ما اعتقاد داریم مسائل نظام سلامت از راستا پژوهش حل می گردد.

زرقی با بیان اینکه دانشگاه پژوهش هایش را در راستا حل مسائل جامعه دنبال می نماید، یادآور شد: مهم ترین رکن پژوهش، داده است و هرچقدر این داده ها افزایش یابد، نتایج تحقیقات و راهکارهای استخراج شده، معتبرتر خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه سیستم ثبت بیماری ها را به دانشگاه های بزرگ کشور محول نموده است، گفت: هدف از برنامه سیستم ثبت این است که داده های هر دانشگاه با دانشگاه های دیگر تجمیع گردد تا به صورت جامع راهکاری برای بیماری ها یافت گردد.

زرقی با بیان اینکه مرکز تحقیقات چشم علوم پزشکی شهید بهشتی معتبرترین مرکز تحقیقاتی چشم است، یادآور شد: از بیماران انتظار داریم در پژوهش مشارکت نمایند تا داده های کامل تری جمع آوری گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دانشگاه های بزرگ با زیرساخت های پژوهشی مانند بیوبانک ها ارزیابی می شوند، گفت: ما در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر روی جمع آوری داده در چهار بیماری سرطان، دیابت، بیماری های ارثی شبکه چشم و غذای سالم تمرکز نموده ایم.

وی با تأکید بر اهمیت ارتباط داده های ملی با داده های بین المللی، اضافه نمود: نتایج تحقیقات باید در نهایت با زبان ساده ترجمه گردد.

زرقی با اشاره به اهمیت آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج، تأکید کرد: بسیار مهم است که از ازدواج افراد ناقل ژن های معیوب با یکدیگر جلوگیری گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: هرچقدر افراد بتوانند وزن داده ها را زیاد نمایند و مشارکت بیشتری در پژوهش ها داشته باشند، نتایج پژوهشی مناسب تری خواهیم داشت و در نهایت ثمره آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

زرقی با بیان اینکه وظیفه دانشگاه راهنمایی، حمایت و نظارت بر پژوهش ها است، توضیح داد: پژوهشی که نتواند مسئله ای از جامعه را حل نماید، ابتر است.

وی با اشاره به اینکه خیرین کمتر در کارهای پژوهشی وارد می شوند، گفت: خیرین اغلب ترجیح می دهند ابنیه بسازند، اما در حال حاضر مشارکت در کارهای پژوهشی نتایج عمیق تری نسبت به ساخت بناهای درمانی دارد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بودجه دانشگاه ها برای انجام کارهای پژوهشی مانند بررسی ژنتیکی محدود است، به ضرورت حمایت و مشارکت سازمان های مردم نهاد و خیرین در این زمینه تأکید کرد.

در بخش دیگری از این برنامه دکتر محمود خدادوست، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه موضوع سلامت علاوه بر بحث های فنی و تخصصی ابعاد پیچیده ای دارد، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون، بحث سلامت در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از سایر دوره ها در اولویت قرارگرفته است.

وی در ادامه اضافه نمود: منابع کشور برای تأمین سلامت مردم در دو بعد روانی و جسمانی نیز با محدودیت هایی روبه رو است، این در حالی است که علاوه بر این دو بعد، شاخص های دیگری نیز برای سلامت مطرح است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: به همین خاطر باید از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و خیرین نیز در حوزه سلامت استفاده گردد.

خدادوست با بیان اینکه برگزاری چنین نشست هایی باعث معرفی توانایی های علمی و تخصصی جامعه سلامت می گردد، یادآور شد: علاوه بر این، بیان نیازمندی ها در حوزه سلامت، باعث جلب مشارکت افراد خیر در حوزه های موردنیاز می گردد.

وی در ادامه بر اهمیت ارتقای آگاهی و سواد سلامت مردم تأکید کرد و گفت: مردم می توانند با مشارکت در ثبت داده های بیماری های مختلف در ارتقای سطح سلامت جامعه سهیم باشند.

بیماری های غیر واگیر بلای قرن جدید است

در بخش دیگری از این نشست، دکتر حسینعلی شهریاری، دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه در حال حاضر بیماری های غیر واگیر بیشترین سو تأثیر را در سلامت جامعه دارد، گفت: خوشبختانه از چند سال پیش، انجام تست ژنتیک پیش از ازدواج اجباری شد که این امر، نقش بسزایی در جلوگیری از بروز بیماری های ژنتیکی در افراد دارد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیشتر فعالیت های خیرین سلامت در حوزه هایی مانند ساختن درمانگاه و بیمارستان بوده است، یادآور شد: در مجمع خیرین سلامت در حال تلاشیم تا فعالیت خیرین را بیشتر به سمت حوزه های پژوهش و پیشگیری از بروز بیماری ها راهنمایی کنیم.

در بخش دیگری از این مراسم دکتر حسین نحوی نژاد، معاون توان بخشی سازمان بهزیستی کشور بر لزوم افزایش همکاری بخش های مختلف دولتی در حوزه سلامت اشاره نمود و گفت: بیماری های غیر واگیر بلای قرن جدید است و با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور، تحقق سه فاز پیشگیری، مداخله به هنگام و توان بخشی در حوزه سلامت اهمیت زیادی دارد.

وی پیامدهای اجباری شدن تست ژنتیک قبل از ازدواج را مثبت بیان کرد و گفت: پس از غربالگری، باید مداخله بهنگام در درمان صورت گیرد و مراکزی مانند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این حوزه آغاز به انجام اقدامات مطلوبی نموده اند.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، معاون توان بخشی سازمان بهزیستی کشور در خاتمه بر ضرورت ارتباط سیستم درمان با سیستم غربالگری تأکید کرد و یادآور شد: سازمان های بیمه میلیاردها تومان برای بیماری هایی همچون سرطان هزینه می نمایند، اما هزینه های تست های پیشگیری را پوشش نمی دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1510

به "کوشش برای پیاده سازی طرح ژنوم ایرانیان، لزوم ورود خیرین به حوزه پژوهش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای پیاده سازی طرح ژنوم ایرانیان، لزوم ورود خیرین به حوزه پژوهش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید