تابستان نشده استارت خاموشی ها زده شد؟، تابستان 1401 قطع برق داریم؟

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از آغاز برنامه ریزی برای پیک سال آینده خبر داده بود. حائری به ایسنا گفته بود با توجه به تجربیات سال های گذشته به نظر می رسد خطر تکرار خاموشی ها در تابستان وجود دارد. حائری در اظهاراتی کاملا متفاوت در جمع خبرنگاران استان اردبیل گفته بود: تمهیدات لازم برای جلوگیری از قطعی برق برای تابستان سال آینده رقم خورده است.

تابستان نشده استارت خاموشی ها زده شد؟، تابستان 1401 قطع برق داریم؟

این اظهارات در حالی مطرح می شود که تنها دو ماه به خاتمه زمستان مانده است. اسفند ماه 99، رضا اردکانیان، وزیر وقت نیرو وعده داده بود که تا تابستان واحد هایی تازه به مدار می آیند و قرار نیست در تابستان 1400 خاموشی داشته باشیم. این در حالی است که جریان گسترده خاموشی و قطع برق سال 1400 از خرداد ماه 1400 آغاز شد.

دلیل خاموشی ها چیست؟

با توسعه اعتراضات مردم، وزارت نیرو گفت که سال 1400، خشک ترین سال آبی در 50 سال اخیر است. نیروگاه های کشور توان تامین همه تقاضای برقی را ندارند و کمبود نزولات جوی، باعث مشکلاتی در نیروگاه های برق آبی شده است. مسولان اداره برق و وزارت نیرو یکی دیگر از دلایل کمبود برق را استخراج غیرمجاز رمزارزها اعلام کرده بود.

برخی کارشناسان بسیار پیش تر از این و در سال 97 مشکل تامین برق در ایران را پیش بینی کرده بودند. کارشناسان در آن سال می گفتند ایران به دلیل تحریم ها از برنامه توسعه خود عقب مانده و تحریم ها، بخشی از قراردادهای نیروگاهی را لغو کرده است به همین دلیل هم احتمالا ایران در سال های بعدی به مشکلاتی برخورد.

به جز این، وزارت نیرو در برنامه ششم توسعه وزارت نیرو مکلف شده بود سالی 5 هزار مگاوات برق وارد مدار کند اما این برنامه عملی نشده است.

کمبود نیروگاه به معنای کمبود تولید برق و کمبود تولید برق به معنای ناتوانی در تامین برق و خاموشی است.

ناتوانی در تامین برق شبکه خانگی و خاموشی های گسترده، موجب اعتراضات گسترده مردم شد و در نهاین وزارت نیرو تصمیم گرفت برق صنایع را قطع و سهمیه بندی کند. قطعی گسترده برق در تابستان سال 1400 موجب شد فولاد و زنجیره فولادی و سیمان گران شود. سیمان در سال 1400 چندبار افزایش قیمت داشت و یک بار در مهر و یک بار دیگر در زمستان گران شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 31 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5520

به "تابستان نشده استارت خاموشی ها زده شد؟، تابستان 1401 قطع برق داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستان نشده استارت خاموشی ها زده شد؟، تابستان 1401 قطع برق داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید