برترین جاها برای سفر یک روزه در بهار که کمتر می شناسیم

به گزارش دور زمین، گاهی دلمان نمی خواهد سفرمان طولانی باشد، دلمان می خواهد یک روز برویم و برگردیم و فقط آب وهوایی عوض کنیم. در این حالت دنبال جاهایی مناسب برای سفر یک روزه در بهار هستیم، جاهایی که مشقت راه زیاد نیست و گردش کنان می رویم و برمی گردیم.

برترین جاها برای سفر یک روزه در بهار که کمتر می شناسیم

دریاچه عروس

رودبار برای خیلی از ما با زیتون فروشی هایش معنا پیدا می نماید. ولی در رودبار روستاها و جاهایی هست که وقتی با آنها آشنا می شویم از زیباییشان انگشت حیرت به دهان می گیریم و یکی از این جاها دریاچه عروس در روستای حلیمه جان است.

دریاچه تا پیش از این همنام روستا بوده، ولی با گذشت زمان اسمش به عروس تغییر نموده است و بعضی علتش را تغییر رنگ آب آن می دانند. جلبک ها موقع صبح سطح دریاچه را می پوشانند و دریاچه به رنگ جنگل سبز می گردد. و موقع وزش باد جلبک ها از سطح دریاچه کنار می فرایند و دریاچه به رنگ آبی آسمان درمی آید. دورتا دور دریاچه را جنگل فراگرفته و خود حلیمه جان هم تماشایی ست.

راستا دسترسی دریاچه عروس: از تهران تا این دریاچه 3 ساعت و نیم راه است. برترین راه دسترسی به روستای حلیمه جان، آزاده راه تهران-قزوین است. آزاد راه را به سمت منجیل و رودبار طی می کنیم تا به توتکابن برسیم و بعد از آن تابلوی روستای حلیمه جان را می بینیم. باید وارد خروجی روستای حلمیه جان بشویم و از روستا تا دریاچه عروس کمی پیاده روی کنیم.

آبشار درازکش

از تهران تا بابل 3 ساعت و نیم راه است. و اگر راستا را به سمت پندپی شرقی برویم، از وسط جنگل می گذریم و به آبشار درازکش می رسیم که هنوز بکر و دست نخورده است. درازکش در فصل بهار به پرآب ترین حالت خودش درمی آید. آب آبشار اول به حوضچه می ریزد و بعد به سمت شمال ادامه راستا می دهد.

راستا دسترسی آبشار درازکش: برای رسیدن به این منطقه باید از بابل به سمت بند پی شرقی حدود 25 کیلومتر برویم. و بعد از رسیدن به گلوگاه مرکز بند پی شرقی، از سمت چپ خیابان و به وسیله پل به سمت منطقه فیروزجاه یا جاده موسوم به شیخ موسی حدود 6-7 کیلومتری را طی کنیم.

بعد از رسیدن به روستا و گذشتن از راستا جنگلی و طی مسافتی حدود 2 کیلومتر، به یک دو راهی می رسیم که راهش مستقیم و شیب دار است و به سمت گلوگاه می رود. راه سمت راست که شیبی به سمت پایین دارد سمت آبشار می رود. بعد از حدود 50 متر به تابلویی که نشانگر آبشار است می رسیم.

ییلاق سلانسر

سرتاسر گیلان و رودبار را ییلاق های سرسبز و تماشایی در برگرفته. و یکی از این ییلاق ها، ییلاق سلانسر است که در 15 کیلومتری رودبار به آن می رسیم. سلانسر، در ارتفاع قرار گرفته و برای همین در بهار و تابستان خنک تر از جاهای دیگر است و یکی از مناسب ترین جاها برای سفر یک روزه در بهار. دشت های سرسبز و پرگل و طبیعت مه گرفته ای که در دیگر ییلاق های این منطقه می بینیم در این ییلاق هم به چشم می خورد.

راستا دسترسی ییلاق سلانسر: برای رسیدن به این ییلاق باید از جاده قزوین-رشت به سمت رودبار و بعد رستم آباد برویم و بعد از خیابان امیرالمؤمنین در سمت غربی بلوار اصلی شهر، به سمت این ییلاق حرکت کنیم. کمی بالاتر در پیچی از جاده، نمای رستم آباد و جلگه رود سپیدرود و کوه درفک نمایان می گردد. در راستا مراتع سرسبز و گله های گوسفند، گندم زار ها و کوه های سرسبز ما را به وجد خواهد آورد. بعد از چند دقیقه از جاده آسفالته وارد جاده خاکی می شویم.

منطقه ها پرگل ایران کجاست؟

ییلاق سی دشت

اگر نزدیک به همین منطقه بخواهیم به ییلاق دیگری برویم، ییلاق سی دشت، یکی از روستاهای توتکابن است و با رودبار 15 کیلومتر فاصله دارد. از رودبار که گذشتیم باید وارد ورودی روستای رستم آباد بشویم و تابلوهای راهنما را دنبال کنیم تا به راستا برسیم. سی دشت، جایی ست که تا چشم کار می نماید دشت سرسبز دارد، هوای تازه و سکوتی که فقط صدای گاو و زنگوله های گوسفند برهم اش می زند. در همین منطقه توتکابن، جنگل نورچشمه و غار دیورش از دیگر جاهای خیلی تماشای ست.

راستا دسترسی: بعد از رودبار به سمت رستم آباد می رویم و ارتفاعات این روستا را بالا می رویم تا به توتکابن و سی دشت برسیم.

روستاهای توریستی تهران کدامند؟

پلنگ دره

اگر دلمان هم جایی برای سفر یک روزه در بهار بخواهد، و هم بخواهیم کمی آب تنی کنیم، پلنگ دره هم می تواند انتخاب مان باشد. پلنگ دره رودخانه و آبشاری ست که در شیرگاه در استان مازندران قرار گرفته. شیرگاه، یکی از شهرهای سوادکوه است که در فاصله 3 ساعته از تهران قرار گرفته. این منطقه به خصوص جان می دهد برای آب تنی در رودخانه و پیاده روی در جنگل.

راستادسترسی پلنگ دره: از جاده فیروزکوه راه بیفتید تا به شیرگاه برسید. چند کیلومتر بعد از ورودی شیرگاه و بعد از یک پل آهنی از جاده اصلی خارج می شویم.

در ادامه از تابلوی سرمحیط بانی شیرگاه و از روستای نفار می گذریم. راستا از اینجا خاکی می گردد و به خصوص اگر نم بارانی هم زده باشد، احتمال گیر کردن ماشین وجود دارد. با فرض این که جاده خشک است و ماشین هم برای این راستا مناسب است، 13 کیلومتر دیگر رانندگی کنیم.

حدود یک ساعت طول می کشد تا به اول راستا پیاده روی برسیم. ماشین را باید پارک کنیم و بقیه راستا را از دل جنگل برویم. رودخانه را دنبال کنیم تا به آبشار و حوضچه اش برسیم.

دریاچه بره سر

از تهران که 4 ساعت و نیم برویم، در جایی نزدیک داماش، دریاچه بره سر را پیدا می کنیم. دریاچه بره سر در دل جنگل قرار گرفته و همین باعث می گردد بیشتر دلمان بخواهد که به تماشاش برویم. البته تماشا این دریاچه به این آسانی ها هم نیست، قسمتی از راستا سنگلاخی ست و چون تابلوی راهنما ندارد باید از محلی ها آدرس بپرسیم. تپه های سرسبز اطراف دریاچه و مزارع، تصویری مثل تابلوهای نقاشی را پیش چشممان به وجود می آورند.

راستا دسترسی دریاچه بره سر: راستا رسیدن به این مقصد تماشایی، اتوبان قزوین - رشت است. بعد از رسیدن به لوشان، راستامان را باید تغییر دهیم و تابلوی داماش را دنبال کنیم. از لوشان تا جیرنده 42 کیلومتر و تا روستای داماش 40 کیلومتر است.

از داماش تا بره سر، 8 کیلومتر راه در پیش داریم. درست وقتی به اول بره سر رسیدیم باید به سمت چپ بپیچیم. با پشت سر گذاشتن جاده فرعی به طول 2 کیلومتر در کنار دریاچه هستیم. البته به همین سادگی هم نیست. این جاده فرعی شیب تندی دارد و سنگلاخی ست.

شهرستانک

در جایی در 79 کیلومتری کرج به روستای شهرستانک می رسیم. شهرستانک، جاده ای کوهستانی، دره ای سرسبز، پر از باغ های میوه و کوچه باغی ست و رودخانه هم دارد. و یکی از برترین گزینه هاست برای سفر یک روزه در بهار.

راستا دسترسی شهرستانک: برای رسیدن به شهرستانک، باید از تهران به سمت کرج رانندگی کنید. بعد از کرج به سمت جاده چالوس بروید. بعد از گذشتن از آسارا و ماهان و درده، به دوراهی ای می رسید و تابلوی راهنما شما را به سمت شهرستانک راهنمایی می نماید.

4 پیشنهاد برای جنگل نوردی در بهار

عکس: خبرگزاری ایسنا

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 28 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5248

به "برترین جاها برای سفر یک روزه در بهار که کمتر می شناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین جاها برای سفر یک روزه در بهار که کمتر می شناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید