بزرگ ترین ریسک بورس در سال 1400 چیست؟

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، قیمت دلار، قیمت های جهانی، انتخابات ریاست جمهوری، احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا و بازگشت اعتماد سهامدارن حقیقی عواملی هستند که می تواند روی فرایند بازار سهام سال 1400 تاثیر زیادی داشته باشند. همچنین از طرفی شیوع بیماری کرونا باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی در جهان شده که از نظر کارشناسان این موضوع نیز می تواند از رشد شارپی دلار جلوگیری کند.

بزرگ ترین ریسک بورس در سال 1400 چیست؟

محمدمهدی عشریه، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران در رابطه با بازار سهام در سال 1400 گفت: از لحاظ بنیادین قیمت سهم ها به کف معقولی رسیده و به نظر می رسد بازار سرمایه در اکثریت سهم ها برای دید بلندمدت ارزش سرمایه گذاری دارد.

این کارشناس در رابطه با کاهش قیمت دلار گفت: با شرایط حال حاضر کشور و تورم پیش بینی شده برای سال آینده کاهش قیمت دلار محتمل نیست. با توجه به افزایش حجم نقدینگی و تورم انتظاری قیمت تعادلی دلار حدود 20 هزار تومان است و افت کوچک قیمت دلار با افزایش قیمت های جهانی جبران خواهد شد.

این کارشناس در رابطه با احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا گفت: در سال 1400 احتمال مذاکرات وجود دارد و اگر مذاکراتی اتفاق بیفتد اما به نظرم روی بازار سهام در کوتاه مدت تاثیر زیادی ندارد. بازار سهام وابسته به افزایش تولید و افزایش فروش رشد می کند و با توجه به نرخ های بهره بانکی که توسط بانک مرکزی تایین می شود و شرایط فروش شرکت ها بازار سهام حالتی تعادلی دارد و به نظرم مذاکرات تاثیر جدی روی سودآوری شرکت ها داشته باشد.

اما شرکت های ارزمحور می توانند از مذاکرات منتفع شوند اما عموم این شرکت ها به دلیل رشدهای زیادی که داشتند هنوز فرایند نزولی دارند و به تعادل نرسیدند و شاید مذاکرات بتواند کمک کند این شرکت ها زودتر به تعادل برسند. اما من در شرایط کلی مذاکرات را عامل چندان اثرگذاری برای بازار سرمایه نمی دانم.

عشریه در رابطه با انتخابات 1400 گفت: انتخابات ریسک سال 1400 است و تحویل دولت به گروه پیروز می تواند جو بازار را با تلاطم همراه کند. شرایط انتخابات می تواند چالش های زیادی برای نوسان بیشتر بازار سهام داشته باشد اما این ریسک ها زودگذر است و بازار سهام واکنشی مقطعی دارد.

عشریه در رابطه با نیاز های بازار سرمایه در سال 1400 گفت: بازار سرمایه به دانش زیاد، نگاه بنیادین و بلندمدت، حمایت ارگان های مختلف و عدم تصمیم گیری های شبانه نیاز دارد. بازار سهام باید به درجه ای برسد که سرمایه گذار با ترس و لرز در بازار سرمایه گذاری نکند و این موضوع نیازمند این است که مقامات مسئول تصمیم غیرکارشناسانه اتخاذ نکنند زیرا اینگونه تصمیمات که مانند آن در سال 1399 کم نبود تاثیر زیادی بر سرمایه گذار خرد می گذارد.

در بازارهای مدرن اگر می خواهند نرخ بهره را تغییر دهند چندین ماه بررسی می کنند و بعد تصمیم می گیرند اما در بازار بورس ما تصمیمات شبانه گرفته می شود و مشورت نیز عملا معنا ندارد. به نظرم بزرگترین ریسک بازار سهام تصمیمات شبانه و عدم وجود قانونی مدون است.

این کارشناس عقیده دارد بازار سهام از لحاظ بنیادین ارزنده است و باید مسائل قوانین حل شود. همچنین خوش بینی نسبت به بورس 1400 وجود دارد. هر چند که بازار دیگر رشد شارپی ندارد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4205

به "بزرگ ترین ریسک بورس در سال 1400 چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین ریسک بورس در سال 1400 چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید