بزرگترین اسرار سفرهای هوایی که نمی دانید (قسمت دوم)

به گزارش دور زمین، روزانه هزاران نفر با هواپیما به سفر می فرایند. البته اسراری در سفرهای هوایی وجود دارند که مسافران حتما از شنیدن بعضی از آن ها حیرت زده خواهند شد.

بزرگترین اسرار سفرهای هوایی که نمی دانید (قسمت دوم)

سفر با هواپیما راحت ترین و برترین گزینه برای رفتن به مسافت های دور و طولانی است. مسافران وقتی با هواپیما به سفر می فرایند، در واقع جهت خود را کوتاه تر نموده و وقت خود را خرج مسافت بین جهت مبدا تا مقصد نمی نمایند. روزانه نزدیک به هزاران نفر با هواپیما به مسافرت می فرایند. در سفرهای هوایی اسراری وجود دارند که مسافران از آن ها خبر ندارند و حتما با شنیدن آن ها حیرت زده خواهند شد.

برای خرید بلیط هواپیما همواره می توانید از طریق موتور جستجوی پرواز خبرنگاران، بلیط مقرون به صرفه هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده های معتبر بخرید.

باز کردن درب های هواپیما در حین پرواز غیرممکن است

فشار کابین هواپیما اجازه این کار را به شما نمی دهد. درهای هواپیما را یک پلاگین تخلیه در نظر بگیرید که از طریق فشار داخلی ثابت شده است. تقریبا تمام خروجی های هواپیماها به داخل باز می شوند. بعضی ها به سمت سقف به صورت کشویی به سمت بالا و بعضی دیگر با چرخش به سمت بیرون، ولی اول از داخل باز می شوند.

احتمالا هیچگاه نخواهید شنید که هواپیما خراب شده است

خلبانان تنها چیزهایی را که برای مسافران احتیاج است، به آن ها می گویند. آن ها هیچ وقت چیزهایی که ممکن است مسافران را بترساند، به آن ها نمی گویند. مثلا هیچ گاه از زبان خلبانی نخواهید شنید که مسافران موتور هواپیما خراب شده است.

غذاهای هواپیما به علت خاصی بدمزه هستند

در ارتفاعات زیاد حس چشایی ما به درستی کار نمی نماید. رطوبت پایین، بینی ما را خشک می نماید و فشار هوا حس چشایی ما را ضعیف می نماید. به همین علت شرکت های هواپیمایی بیشتر غذاهای نمکی یا تند را انتخاب می نمایند. این شرکت ها قبل از اینکه منوی جدیدی ارائه دهند، اول در ارتفاع زیاد آن را امتحان می نمایند و بعد آن را در اختیار مسافران قرار می دهند. بعضی از هواپیماها اتاقی خاص در آشپزخانه خود گنجانده اند تا در آنجا بتوانند طعم غذاها را امتحان نمایند.

شاید مسافری که در فرست کلاس خوابیده، مرده باشد

نمی توان یک مسافر مُرده را در توالت قرار داد، زیرا این حرکت هم بی احترامی به آن مرده است، هم اینکه ممکن است با تکان های هواپیما جسد به بیرون پرت گردد. اگر مسافری در حین پرواز فوت کند، خدمه هواپیما آن مسافر را به قسمت فرست کلاس هواپیما منتقل می نمایند و مسافران اطراف را نیز از وجود آن جسد آگاه می سازند.

نزدیک به 1 0 0 هواپیما بدون هیچ رد یا اثری مفقود شده اند

بین سال های 1 3 6 3 تا 1 3 9 3 نزدیک به 8 5 هواپیما بدون هیچ ردی مفقود شده اند. بین این هواپیماها 2 6 هواپیمای مسافربری، 5 9 هواپیمای مفقودی در دریا و 26 عدد گمشده در خشکی وجود دارند.

هواپیمای شماره 37 0 مالزی نمونه ای از این هواپیماهای مفقودی در سال های اخیر است که پایان پس از سه سال جستجوی بی نتیجه، در ژانویه سال 2 0 1 7 از جستجوی آن بازایستادند.

پنجره های هواپیما فقط به خاطر مسافران وجود ندارند

خدمه نیز به این پنجره ها احتیاج دارند. اگر خدمه حس نمایند که مسئله ای برای بال ها یا حتی موتورها به وجود آمده است، نگاه کردن از پنجره برترین راه برای از بین بردن نگرانی آن ها است. برای انجام این کار آن ها معمولا بالای دیوار کنار برترین جایگاه کابین را که به بال ها و موتورها دید کافی دارد، با مثلثی سیاه علامتگذاری می نمایند.

بچه هایی که در هواپیما متولد می شوند، ملیت متفاوت و منحصر به فردی دارند

هنگامی که کودکی در یک پرواز متولد می گردد، عوامل متعددی وجود دارند که باید همه آن ها را در نظر گرفت. اول از همه اگر آن هواپیما پایبند کنوانسیون کاهش بی تابعیتی باشد، آن کودک، ملیت جایی را که هواپیما در آن ثبت شده یا تعلق دارد، می گیرد.

اگر آن کشور پایبند این کنوانسیون نباشد، سپس موقعیت هواپیما در داخل فضای هوایی بین المللی، ملیت آن کودک خواهد بود. برای مثال، اگر کودکی در فضای هوایی ایالات متحده متولد گردد، آن کودک ملیت آمریکایی می گیرد. با این حال اگر آن کشور به کودک اجازه شهفرایندی ندهد، آن کودک ملیت مادر یا پدر خود را می گیرد.

پنجره های هواپیما دارای حفره های کوچکی هستند، تا بتوانند مسافران را در امنیت نگه دارند

این حفره ها که تنها در لایه میانی پنجره سه لایه هواپیما قرار دارند، در واقع برای امن نگه داشتن مسافران ایجاد شده اند. بدون این حفره ها، ممکن است برای مسافران مشکل ایجاد گردد.

در ارتفاعات زیاد فشار هوا و اکسیژن کم است، در ارتفاع فشار هوا و اکسیژن حتی کمتر است. برای اینکه کسانی که در هواپیما حضور دارند از هوش نفرایند، فشار هوای داخل کابین بیشتر می گردد که این امر فشار زیادی به پنجره ها وارد می نماید. لایه داخلی شیشه، همانی که شما به آن ممکن است تکیه داده باشید و به خواب رفته باشید، عمدتا سطحی است، بدین معنا که لایه میانی و خروجی بیشتر فشار وارده را تحمل می نمایند. بنابراین، این حفره ها فشار وارده بر این لایه ها را کمتر می نمایند.

چه علتی برای کم کردن نور در هواپیما وجود دارد؟

علتی اصلی کم کردن نور هواپیما این است که اگر اتفاق ناخواسته ای افتاد، مسافران در امنیت باشند. کم کردن نور هواپیما چشمان مسافران را به تاریکی عادت می دهد، ازاین رو، اگر ناگهان برق هواپیما قطع گردد، مسافران به راحتی می توانند اطراف خود را تشخیص دهند. این گونه راحت تر می توانند جهت روشنایی اضطراری را نیز تشخیص دهند.

دکمه ای مخفی که فضای بیشتری در هواپیما به شما می دهد

این دکمه در زیر دستگیره ها به سمت عقب جایگاه واقع شده است و به مسافرانی که در جایگاه های راهرو نشسته اند، اجازه می دهد که جایگاه خود را تنظیم نمایند.

خلبان ها در ارتفاع زیر 3 0 4 8 متر حق صحبت کردن ندارند

اگر هواپیما در ارتفاع زیر 3 0 4 8 متر باشد، خلبانان حق صحبت کردن با یکدیگر را ندارند؛ به این معنی که در زمان تیک آف و فرود، قبل از اینکه هواپیما به ارتفاع 3 0 4 8 متر برسد، خلبانان باید تمام تمرکز خود را روی عملیات ضروری پرواز بگذارند و از کارهای غیرضروری پرهیز نمایند.

روشن نگه داشتن تلفن های همراه در طول پرواز، به آن مقدار که فکر می کنید خطرناک نیست

فرضیه کلی این است که ما باید تلفن های همراه خود را خاموش کنیم، زیرا سیگنال آن ها باعث اختلال در سیستم جهت یابی هواپیما می گردد یا حتی ممکن است موجب وقوع سانحه گردد. ولی آیا این گفته واقعا صحت دارد؟

از لحاظ فنی این گفته صحت دارد و از قدیم گفته اند احتیاط شرط عقل است. این امر بعلاوه بستگی به نحوه و زمان استفاده از آن دستگاه را دارد. به عنوان مثال، لپ تاپ های قدیمی می توانند انرژی مضری از خود ساطع نمایند.

ولی آیا واقعا ارتباطات سلولی باعث مختل شدن تجهیزات کابین خلبان می شوند؟ پاسخ این سوال به طور بالقوه مثبت است، اما تا به حال هیچ گزارشی مبنی بر اینکه تلفن های همراه یا لپ تاپ ها روی تجهیزات هواپیما اثر بد یا مضری داشته اند، نشده است. به طور کلی الکترونیک هواپیماها به گونه ای طراحی شده است که از خود در برابر این اختلالات محافظت می نمایند.

مقرون به صرفه ترین بلیط هوایپما به مقصد خارجی یا داخلی خود را در کمترین زمان به یاری خبرنگاران تهیه کنید. ما با همکاری آژانس های هواپیمایی این امکان را برای شما فراهم نموده ایم تا با جستجوی ساده و مقایسه قیمت ها، بلیط هواپیما موردنظرتان را به سادگی بخرید.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 29 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5295

به "بزرگترین اسرار سفرهای هوایی که نمی دانید (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین اسرار سفرهای هوایی که نمی دانید (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید