برگزاری طرح همه پرسی دوم برگزیت آخرین تیر ترکش ترزا می برای غلبه بر بن بست فعلی

به گزارش دور زمین، نخست وزیر انگلیس به منظور نجات توافق برگزیت مدنظر خود اعلام نموده که می خواهد طرح برگزاری همه پرسی دومی را در صورت موافقت مجلس با توافق برگزیت به مجلس بیاورد.

برگزاری طرح همه پرسی دوم برگزیت آخرین تیر ترکش ترزا می برای غلبه بر بن بست فعلی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه تاگس اشپیگل آلمان، ترزا می، نخست وزیر انگلیس می خواهد طرح برگزاری همه پرسی دومی برای برگزیت را به منظور رای گیری به مجلس انگلیس بیاورد، البته این در صورتی است که نمایندگان مجلس با توافق برگزیت ترزا می با اتحادیه اروپا موافقت نمایند.

ترزا می، این تصمیم خود را روز گذشته در یک سخنرانی در لندن بیان کرد. وی تاکید نمود که می خواهد در اوایل ماه ژوئن در چارچوب یک روند قانونی یک توافق برگزیت جدید را ارائه دهد.

توافق برگزیت ترزا می با بروکسل تا به حال سه بار در مجلس انگلیس شکست خورده است. مذاکرات درباره یک توافق در این باره با حزب کارگر انگلیس روز آدینه بدون نتیجه به سرانجام رسید. بلافاصله بعد از آن ترزا می یک پیشنهاد جسورانه را ارئه داده و گفت: این آخرین شانس برای توقف بن بست ایجاد شده در روند برگزیت است.

ترزا می اخیرا اعلام نموده است که بعد از رای گیری مجلس انگلیس درباره توافق برگزیت در ماه ژوئن یک جدول زمانی برای کناره گیری خود را اعلام می نماید. اینکه آیا به این ترتیب شانس موفقیت توافق برگزیت ترزا می در مجلس افزایش می یابد همچنان جای تردید دارد.

انگلیس قرار بود در 29 ماه مارس اتحادیه اروپا را ترک کند، اما به دلیل به وجود آمدن هرج و مرج زیاد و برای جلوگیری از یک خروج نامنظم این تاریخ به 31 اکتبر موکول شده است.

تصمیمات جدید ترزا می برای یک برگزیت منظم در آلمان با دیده تردید نگریسته می گردد.

نوربرت روتگن، رئیس کمیسیون سیاست خارجی آلمان از حزب دموکرات مسیحی در این باره گفته است که متاسفانه من نگرانم که این پیشنهاد جدید تغییرات اساسی در شرایط موجود ایجاد نکند. ترزا می به الگوهای خود در این باره پایبند است و دوباره آن را به صورت پیشنهادات جدید ارائه می دهد.

ترزا می قرار است امروز (چهارشنبه) نمایندگان مجلس انگلیس را در جریان طرح جدید خود درباره برگزیت قرار دهد.

نیلز اشمید، از سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات آلمان هم در این باره ابراز تردید کرد که آیا ترزا می در حزب خود همچنان اقتدار لازم برای اینکه جدیدترین تصمیمات خود را به مجلس بیاورد دارا است.

وی در این باره گفت که برگزاری یک همه پرسی دوم مدتهاست که در انگلیس به تعویق افتاده بعد از اینکه ماه ها دولت و مجلس راه همدیگر را در راستا برگزیت سد می کردند.

الکساندر گراف لامبسدورف، از سیاستمداران بلند پایه حزب لیبرال دموکرات آلمان هم در باره این تصمیم ترزا می و امکان موفقیت آن ابراز تردید نموده است.

وی هچنین توضیح داد ک اگر ترزا می، تمدید مجدد تاریخ برگزیت را پیشنهاد دهد اتحادیه اروپا نباید با این مسئله که به نهادهای اروپایی آسیب بیشتری وارد می نماید موافقت کند. وی مشارکت فعلی انگلیس در انتخابات مجلسی اروپا را اقدامی عجیب که هم به شهرت و هم عملکرد اتحادیه اروپا آسیب می رساند دانست.

اپوزیسیون انگلیس واکنش سردی به پیشنهاد جدید ترزا می درباره برگزیت نشان داده و جرمی کوربین، رئیس حزب کارگر در این باره گفته است که آنچه که نخست وزیر انگلیس ارائه داده همان توافق بد سابق در پوسته ای جدید است. وی بیان کرد که حزبش از این طرح حمایت نمی نماید. همچنین بسیاری هم حزبی های ترزا می هم با این طرح مخالفت نموده اند.

در این شرایط حالا انگلیس باید در 23 ماه می در انتخابات مجلسی اروپا مشارکت کند. مناقشات درباره برگزیت به نظر می رسد در آستانه این انتخابات بخصوص به حزب حاکم محافظه کار آسیب رسانده است. اگر محافظه کاران در این انتخابات نتیجه بدی را بدست آورند روند کناره گیری نخست وزیر تسریع می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1818

به "برگزاری طرح همه پرسی دوم برگزیت آخرین تیر ترکش ترزا می برای غلبه بر بن بست فعلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری طرح همه پرسی دوم برگزیت آخرین تیر ترکش ترزا می برای غلبه بر بن بست فعلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید