این بار جمهوری خواستار درصف استیضاح کنندگان ترامپ

به گزارش دور زمین، جیمز جورج جترس روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی باخبرنگاران اضافه کرد: بسیاری از یاران سابق رییس جمهوری آمریکا به دنبال انتقام گیری از وی هستند و اشخاصی از دورن جمهوریخواهان چون جان بولتون مشاور اخراجی امنیت ملی کاخ سفید ممکن است در پس افشای مکالمه تلفنی دردسرساز ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین باشند.

این بار جمهوری خواستار درصف استیضاح کنندگان ترامپ

مشاور سابق حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا گفت: دونالد ترامپ با دردسر بزرگی در کنگره روبرو شده است و اگر فشار دموکرات ها و موج سازی رسانه ای آنها کارساز گردد، بسیاری از چهره های جمهوریخواه در داخل و خارج از کنگره آماده هستند که به صف استیضاح نمایندگان بپیوندند.

وی ادامه داد: جایگزین ترامپ، معاون اول وی مایک پنس خواهد بود که از نظر بسیاری از سران جمهوریخواه و دموکرات، رئیس جمهوری نرمال محسوب می گردد.

احتمال انتقام گیری بولتون

این فعال سیاسی جمهوریخواه با اشاره به فرد افشاگری که یک مامور سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) است و شکایت او باعث به جریان افتادن طرح استیضاح ترامپ شده است، اظهار کرد: این حدس مطرح است که بخشی از اطلاعاتی که به شخص به اصطلاح افشاگر از سازمان سیا داده شده است، از سوی جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید بوده است.

جترس ادامه داد: بولتون از سیاست ترامپ درباره کره شمالی و ایران عصبانی بود. با توجه به منش ترامپ در اداره دولتش و روابطی که با مقام هایش داشته است، شگفت انگیز نیست که بعضی از آنها به دنبال انتقام باشند.

وی افزود: انگشت اتهام همچنین به سوی اشخاصی در داخل دولت ترامپ نشانه رفته است که ترامپ و سیاست هایش را دوست ندارند. آنها می خواهند با دشمنانش کار نموده تا به وی ضربه جدی بزنند. از جمله نماینده ویژه اوکراین که برکنار شده، ممکن است در پس نشت اطلاعات تماس تلفنی جنجالی ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین باشد.

قطعیت استیضاح ترامپ

این صاحبنظر سیاسی توضیح داد: با توجه به آخرین اخبار و موضع گیری نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، استیضاح ترامپ قطعی است. از نظر آنها، دست ترامپ در دسیسه چینی با یک طرف خارجی علیه رقیب انتخاباتیش رو شده است. با اینکه اتهام درباره همکاری با اوکراینی ها علیه جو بایدن عجیب است اما خط دموکرات ها و توپخانه رسانه ای آنها به شکل گسترده ای در حال دامن زدن به آن است.

جترس با اشاره به سیاسی کاری رسانه های دموکرات علیه ترامپ، گفت: جز شبکه فاکس نیوز، هیچ کسی درباره نقش اوکراینی ها در جاسوسی از کارزار انتخاباتی ترامپ سخن نمی گوید. هیچ کسی نمی گوید که پسر بایدن، در اوکراین برای نفوذ در انتخابات آمریکا سخن نمی گوید. رسانه های دموکرات مدعی هستند که اینها همه توهم هستند.

وی گفت: پرسش های مشروعی درباره همکاری اوکراینی ها با بعضی عناصر اطلاعاتی و امنیتی آمریکایی برای جاسوسی از کارزار انتخاباتی ترامپ وجود دارد که کسی درباره آنها سخن نمی گوید. می دانید که اوکراینی ها نزدیک به کلینتون و علیه ترامپ بودند. فضا در واشنگتن به گونه ای است که طرح پرسش هایی در این زمینه، سرکوب می گردد.

چرخش احتمالی سنای جمهوریخواه

جترس که به مدت سه دهه مشاور نمایندگان جمهوریخواه در کنگره بوده است، اظهار کرد بر اساس شناخت وی از فضای سیاسی و فکری حزب جمهوریخواه، احتمال شورش بعضی سناتورهای جمهوریخواه علیه ترامپ وجود دارد.

وی که این موضوع را در پاسخ به پرسش ایرنا درباره امکان موفقیت استیضاح برای برکناری ترامپ از ریاست جمهوری بیان کرد، اضافه نمود: هنوز بعید است که دموکرات ها بتوانند به اندازه کافی رای از سناتورهای جمهوریخواه به دست آورند تا سنا رای کافی برای برکناری داشته باشد.

مشاور سابق حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا توضیح داد: اما اگر دموکرات ها موج تبلیغاتی مناسبی ایجاد نمایند می توانند بر رای جمهوریخواهان سنا تاثیر گذار باشند.

جترس گفت: اشخاصی چون میت رامنی آماده هستند تا به ترامپ پشت نمایند. سوال اینجاست که نمایندگان جمهوریخواه سنا چرخشی در هفته های آینده خواهند داشت. آیا ما شاهد تکرار سناریوی استیضاح ناموفق بیل کلینتون یا داستان استیضاح و برکناری ریچارد نیکسون خواهیم بود؟،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2071

به "این بار جمهوری خواستار درصف استیضاح کنندگان ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بار جمهوری خواستار درصف استیضاح کنندگان ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید