انتقاد چین از یکجانبه گرایی آمریکا در نشست سازمان همکاری شانگهای

به گزارش دور زمین، متاسفانه کاخ سفید سرسختانه به سیاست اول آمریکا تاکید می ورزد و با عمل به یک جانبه گرایی، بارها و بارها از سازمان ها و معاهدات بین المللی خارج شده و تعهدات بین المللی خود را رها نموده است.

انتقاد چین از یکجانبه گرایی آمریکا در نشست سازمان همکاری شانگهای

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، وانگ یی در نشست سازمان همکاری شانگهای گفت که در حال حاضر، شیوع بیماری کووید-19 عمیقا جهان را تغییر داده است. اقتصاد جهانی رکود بی سابقه ای را تجربه می نماید، قلدری های یک جانبه گرایی شدت می یابد و سازوکار حاکمیت جهانی با مشکل رو به رو شده است. در عین حال، ما همچنین باید بدانیم که صلح، توسعه، همکاری و پیروزی مشترک هنوز روندهای برگشت ناپذیر روزگار است.

وی اضافه نمود: عملیات پر جنب و جوش برای مبارزه با همه گیری با همکاری همه طرف ها قدرت چند جانبه گرایی را نشان می دهد و ایجاد یک جامعه با آینده مشترک برای بشر به طور فزاینده ای به انتخاب بیشتر کشورها تبدیل شده است. سال آینده بیستمین سالگرد تاسیس سازمان همکاری شانگهای است. چین مایل است از نزدیک با طرف ها همکاری کند و سازمان همکاری شانگهای را در واکنش موثرتر نسبت به خطرات و چالش ها راهنمایی کند و برای یاری به امنیت، ثبات، توسعه و رفاه منطقه ای و جهانی یاری شایانی داشته باشد.

وزیر خارجه چین ادامه داد: متاسفانه آمریکا به عنوان یک ابرقدرت، سرسختانه به سیاست اول آمریکا تاکید می ورزد و با عمل به یک جانبه گرایی، بارها و بارها از سازمان ها و معاهدات بین المللی خارج شده و تعهدات بین المللی خود را رها نموده است و این باعث هزینه برای کشورهای دیگر جهان شده است.

وانگ گفت که سازمان همکاری شانگهای باید همیشه با پایبندی به چند جانبه گرایی، انصاف و عدالت در جهت تاریخی صحیح حرکت کند. سازمان باید قاطعانه از مواضع اصولی سازمان ملل متحد دفاع و از اقتدار قوانین بین المللی محافظت کند و اجازه ندهد سیاست های سلطه گرایانه آمریکا آن را به قانون جنگل تبدیل کند و سازمان همکاری شانگهای باید در مقابل قلدری یکجانبه که مانع دمکراسی در روابط بین المللی است، بایستد.

وانگ یی پنج پیشنهاد چین را در خصوص تقویت همکاری سازمان همکاری شانگهای مطرح نمود:

نخست، قاطعانه از یکدیگر حمایت نموده و از منافع اصلی یکدیگر محافظت نمایند. دوم، با پایبندی بر وحدت و همکاری به طور مشترک با شیوع کروناویروس جدید مبارزه نمایند. سوم، در به اشتراک گذاشتن مسائل برای حل اختلاف پافشاری و شادی ها را باهم تقسیم نمایند. چهارم، به توسعه هماهنگ پایبند باشند و بهبود مالی همه کشورها را تقویت بخشند. پنجم، با حمایت از چند جانبه گرایی حاکمیت جهانی را تکمیل و پیش برند.

وزرای امور خارجه سایر کشورها نیز در سخنان خود نقش مثبت سازمان همکاری شانگهای در حفظ امنیت منطقه ای، ارتقای توسعه و مبارزه با بیماری همه گیر را مورد تایید قرار داده و ابراز تمایل کردند که همبستگی بین المللی در مبارزه با اپیدمی را تقویت بخشند و در تحقیق و توسعه واکسن و دارو فعالانه همکاری نمایند. همه طرف ها از تقویت هماهنگی سیاست ها و بهبود مالی و توسعه پایدار در دوران پساکرونا پشتیبانی کردند.

سازمان همکاری شانگهای در سال 2001 توسط روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، چین، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد و در سال 2017 پاکستان و هند به آن پیوستند و جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، بلاروس و مغولستان هم به عنوان عضو ناظر در آن حضور دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 3330

به "انتقاد چین از یکجانبه گرایی آمریکا در نشست سازمان همکاری شانگهای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد چین از یکجانبه گرایی آمریکا در نشست سازمان همکاری شانگهای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید