انتشار 8000 سند در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

به گزارش دور زمین، از شروع راه اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در خرداد 96 تا به امروز بیش از 1000 دستگاه و موسسه مشمولِ قانون در سامانه فعال شده و علاوه بر انتشار 8083 سند از مجرای این سامانه، جوابگوی نیازهای اطلاعاتیِ مردم بوده اند.

انتشار 8000 سند در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تا به امروز نهادها و دستگاه های زیرمجموعه قوه مجریه با انتشار 7659 سند بیشترین مشارکت را در اجرایی کردن این قانون داشته است؛ در این میان وزارت نفت با انتشار 1903 سند، سازمان برنامه وبودجه 1669 سند، وزارت جهاد کشاورزی با 1389 سند و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با انتشار 1084 سند، از حیث میزان مشارکت در صدر دیگر دستگاه ها قرار گرفته اند.

بنابراین گزارش، استانداری ها با انتشار 99 سند در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات فعال هستند که بیشترین همکاری مربوط به استانداری های گلستان با 23، سمنان با 22 و خراسان شمالی و آذربایجان غربی هرکدام با 6 سند بوده است؛ قوه مقننه نیز تا کنون 9 سند که به مجلس شورای اسلامی مربوط است را منتشر نموده است.

همچنین شهرداری ها نیز مجموعا 281 سند را از مجرای این سامانه در اختیار مردم قرار داده اند که در این میان شهرداری مشهد با انتشار 161 سند و پس از آن شهرداری تهران با 43 سند و شهرداری گیلان با 17 سند اهتمام بیشتری را به نسبت دیگر شهرداری ها در انتشار اسناد خود داشته اند.

مؤسسات خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی نیز 6 سند را منتشر نموده اند که 5 سند آن مربوط به کانون سردفترداران و دفترداران قوه قضائیه است.

بنابراین و با احتساب سایر اسناد، در مجموع 8083 سند بر روی سامانه برای دسترسی عمومی توسط دستگاه ها و موسسات فعال در بخش اسناد منتشر شده است.

یکی از اهداف مهمی که برای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصور است انتشار اطلاعات کلیدی است که صرف نظر از هرگونه تقاضا، نفع عمومی قابل ملاحظه ای دارند و در قانون مقرر است این اطلاعات به صورت ابتکاری منتشر شوند؛ موضوعی که با ترویج و تکلیف علاوه بر این قانون در قوانین متعددی دیگری نظیر قانون بورس اوراق بهادار، قانون اجرای سیاست های کلی اصل44، قانون ثبت اختراعات، طرح ها و علائم تجاری و قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد وجود دارند که موسسات عمومی را ملزم به انتشار اطلاعات کلیدی نموده اند که در راستای نفع عمومی و حقوق شهروندی و افزایش اعتمادسازی و دسترسی عمومی باید صورت پذیرد.

به عنوان نمونه با توجه به شیوع بیماری کرونا و احتیاج به اطلاع رسانی به هنگام و مستند برای آگاهی بخشی و ارتقای سلامت عمومی جامعه، کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در یک هم افزایی ملی و همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا به امروز بیش از 300 سند مرتبط با مقابله عمومی با شیوع ویروس کرونا را به صورت متمرکز در سامانه foia.iran.gov.ir منتشر نموده است.

بنابر اعلام دبیرخانه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مردم می توانند برای اطلاع از آخرین مصوبات و دستورالعمل های دستگاه های مختلف کشور در رابطه با بیماری کرونا به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به نشانی الکترونیکی foia.iran.gov.ir : مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 2562

به "انتشار 8000 سند در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار 8000 سند در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید