امیرعبداللهیان: آمریکا با برخی زیاده خواهی ها، مسؤول مستقیم تطویل مذاکرات است

به گزارش دور زمین، امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی همتای عمانی با انتقاد از تحریم های جدید آمریکا گفت: ایران آماده یک توافق خوب و پایدار است، اما طرف آمریکایی با برخی زیاده خواهی ها، مسؤول مستقیم تطویل مذاکرات تاکنون بوده است.

امیرعبداللهیان: آمریکا با برخی زیاده خواهی ها، مسؤول مستقیم تطویل مذاکرات است

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، بدر بن حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان امشب در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، در مورد برخی مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد اهتمام مشترک از جمله برقراری آتش بس در یمن و همچنین مذاکرات وین گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه عمان در این تماس تلفنی ضمن تبریک فرار رسیدن ماه مبارک رمضان به دولت و ملت ایران، از برقراری آتش بس در یمن استقبال و با قدردانی از نقش و تلاش های ایران در این زمینه، ابراز امیدواری کرد که این موضوع باعث فراهم شدن بستر لازم برای گفت و گوها بین همه طرف های یمنی و بازگشایی مرزهای این کشور شود.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک متقابل ماه مبارک رمضان به همتای عمانی و دولت و ملت عمان و همچنین ابراز امیدواری نسبت به پایدار ماندن آتش بس در یمن، از نقش سازنده عمان در این راستا قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان در این باره خاطرنشان کرد: اکنون آنچه مهم است لغو کامل محاصره انسانی به موازات استمرار آتش بس است. همچنین در حال حاضر ارسال کمک های انسان دوستانه برای مردم یمن بسیار مهم است.

گفتنی است سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از ابتکار نماینده سازمان ملل برای توقف 2 ماهه عملیات نظامی در یمن، اجازه ورود کشتی های حامل مواد غذایی و سوخت و بازگشایی نسبی فرودگاه صنعاء استقبال کرده بود. هانس گروندبرگ نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن شامگاه جمعه گفت: دو طرف (صنعاء و دولت مستعفی و ائتلاف متجاوز) درباره توقف همه عملیات نظامی هوایی، زمینی، دریایی در داخل یمن و عملیات های برون مرزی توافق کردند. وی افزود: دو طرف درباره ورود کشتی های سوخت به بنادر الحدیده و پروازهای تجاری به و از فرودگاه صنعاء به مقاصدی معین در منطقه توافق کردند. با موافقت دو طرف امکان تمدید مهلت دو ماه آتش بس وجود دارد.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز امروز درباره یمن و مذاکرات وین تلفنی گفتگو کردند.

آمریکا مسؤول تطویل مذاکرات

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی همتای عمانی همچنین در خصوص مذاکرات وین، از اعمال تحریم های مجدد از سوی آمریکا در مورد برخی از اشخاص و شرکت های ایرانی انتقاد و عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده یک توافق خوب و پایدار است، اما طرف آمریکایی با برخی زیاده خواهی ها، مسؤول مستقیم تطویل مذاکرات تاکنون بوده است.

وزیر امور خارجه همچنین در گفت وگوی تلفنی دبیرکل سازمان ملل گفت: در مذاکرات به توافق نزدیک هستیم و پیشنهادات مان را در مورد موضوعات باقیمانده از طریق مذاکره کننده اتحادیه اروپا به طرف آمریکایی منتقل کرده ایم و اکنون توپ در زمین آمریکاست.

گفتنی است وزرای امور خارجه ایران و عمان در خصوص تداوم مشورت و رایزنی مستمر در خصوص موضوعات در دستور کار دو کشور توافق کردند.

به گزارش فارس،حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران 28 اسفند ماه 1400 نیز با بدر بن حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان تلفنی گفت وگو کرد.دو وزیر خارجه در این گفت وگو طرفین درباره توسعه روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی به بحث و تبادل نظر پرداختند. وزیر خارجه عمان در آن گفت وگوی تلفنی ابراز امیدواری کرد گام های نهایی در خصوص مذاکرات وین هر چه زودتر برداشته شود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 5733

به "امیرعبداللهیان: آمریکا با برخی زیاده خواهی ها، مسؤول مستقیم تطویل مذاکرات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیرعبداللهیان: آمریکا با برخی زیاده خواهی ها، مسؤول مستقیم تطویل مذاکرات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید