امضای سند توسعه همکاری جدید گمرکی ایران و چین

به گزارش دور زمین، تهران (پانا) - طی نشستی با حضور رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر گمرک و تجارت جمهوری چین، سند همکاری توسعه خدمات گمرکی فعالان مجاز مالی دو کشور امضا و راه های توسعه همکاری های گمرکی دو کشور آنالیز شد.

امضای سند توسعه همکاری جدید گمرکی ایران و چین

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، در پنجاهمین سال روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری خلق چین و در نشست مجازی مهدی میراشرفی و دانگ لینگ جون با امضای تفاهم نامه ای بر ایجاد تسهیلات و فراهم آوردن امکانات مناسب در شناسایی متقابل برنامه فعالان مالی مجاز مورد تأیید گمرک ایران و برنامه مدیریت اعتباربخشی شرکت های مورد تأیید جمهوری خلق چین تاکید شد.

دو طرف به صورت رسمی پس از بیان راه های ارتقای خدمات گمرکی دو کشور برای افزایش مناسبات تجاری از سوی دو کشور این تفاهم نامه را امضا کردند.

میراشرفی با بیان اینکه دو کشور دارای فرهنگی غنی و تمدن ساز هستند، اظهار کرد : ایجاد روابط تجاری مستحکم و توسعه همکاری های گمرکی به منظور تسهیل تجارت می تواند به برقراری صلح و فراهم کردن رفاه برای دو ملت یاری بسزایی کند و همچنین توسعه همکاری های گمرکی و تجاری بین دو کشور، یک جانبه گرایی و آثار تحریم های ظالمانه را کم رنگ خواهد نمود.

وی اضافه کرد: عزم و اراده مسئولان دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه ها از جمله تجارت می تواند از میزان خسارت ها و زیان های بیماری کووید-19 بر تجارت بکاهد و سند جدید همکاری های گمرکی دو کشور آغاز خوبی برای این منظور خواهد بود.

رییس کل گمرک ایران نیز با ارائه پیشنهادهایی، بر آمادگی کامل گمرک ایران برای اجرایی کردن سند جدید همکاری های گمرکی دو کشور تأکید کرد و گفت: با استقبال از پیشنهادهای طرف چینی، از جمله در زمینه مبارزه با قاچاق، پیشنهاد می کنیم که موضوع ایجاد دروازه های مشترک مجازی بین گمرکات ایران و چین که می تواند در کاهش تخلفات مؤثر باشد، مورد آنالیز و سپس اجرا قرار گیرد.

وی اضافه کرد: پیشنهاد این است که گمرکات دو طرف از تجربیات عینی در بحث مبارزه با قاچاق و گونه های در معرض خطر و انقراض استفاده نمایند و هیات هایی از سوی دو گمرک در این زمینه با یکدیگر همکاری نمایند.

معاون وزیر اقتصاد ایران همچنین از برگزاری دوره های آموزشی و تبادل تجربیات دو گمرک در زمینه مبارزه با تخلفات، تشکیل یک کمیته کاری مشترک برای نظارت بر اجرای سند همکاری های تازه گمرکی و کوشش برای افزایش ظرفیت سازی گمرکی به عنوان بخش دیگری از پیشنهادهای گمرکی ایران نام برد.

میراشرفی همچنین بر این نکته تأکید کرد: گمرکات ایران و چین می توانند همکاری های خود را در سازمان های بین المللی از جمله سازمان جهانی گمرک افزایش دهند.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست توضیح داد: ایران و چین دو کشور با روابط در حال توسعه هستند که طی پنجاه سال گذشته همکاری و تعامل نزدیکی با یکدیگر داشته اند.

وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت های مالی و فرهنگی موجود برای تسهیل و توسعه تجارت می تواند آثار منفی کووید-19 را که زیان های زیادی برای همه انسان ها در جهان داشته است کاهش دهد و مایلیم که از این ظرفیت ها در ارتباط با توسعه تجارت با ایران به نحو مطلوب استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: ایران و چین در سال های اخیر روابط گمرکی و تجاری خوبی با یکدیگر داشته اند و امضای سند جدید همکاری گمرکی دو کشور می تواند نقش مثبتی در تسهیل و تأمین امنیت تجارت فی مابین ایفا نماید.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین اظهار کرد: برای توسعه و تسهیل تجارت با ایران آمادگی داریم و مطمئن هستیم که افزایش همکاری های دوجانبه منافع بیشتری برای هر دو طرف به دنبال خواهد داشت.

وی پیشنهادهایی برای توسعه و تسهیل تجارت با ایران ارائه کرد و گفت: با امضای تفاهم نامه جدید همکاری بین دو کشور امیدواریم بتوانیم آن را به خوبی اجرا کنیم و فاز بعدی را عملیاتی کنیم.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین ابراز امیدواری کرد که امضای تفاهم نامه مربوط به فعالان مالی مجاز، منافع خوبی برای شرکت های چینی در زمینه صادرات و واردات به دنبال داشته باشد.

وی همچنین پیشنهاد کرد که در راستای مبارزه با قاچاق کالا، گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض، اشیای فرهنگی و فریب کاری تجاری اطلاعات بیشتری بین گمرکات ایران و چین مبادله گردد و ادارات مسئول در گمرک دو کشور مدارک و اطلاعات لازم را به صورت الکترونیکی رد و بدل نمایند.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین آمادگی خود را برای تبادل الکترونیکی تصاویر ایکس ری و اعزام متخصصان چینی به ایران برای همکاری در زمینه تجهیزات الکترونیکی چینی در گمرکات ایران اظهار داشت که رئیس کل گمرک ایران نیز با استقبال از این پیشنهاد، گفت: خوشبختانه ایران در ساخت ایکس ری به خودکفایی رسیده است و در حال حاضر هم از تجهیزات کنترلی ساخت چین و هم ساخت کشور خودمان در گمرکات استفاده می کنیم.

در این نشست که به صورت آنلاین برگزار گردید، حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک و سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک نیز حضور داشتند.

حجم تجارت ایران و چین در سال 99 برخلاف محدودیت های ناشی از بیماری کووید-19 و تحریم ها، بالغ بر 18 میلیارد و 700 میلیون دلار بود که هم در بخش صادرات و هم واردات چین شریک اول تجاری ایران است.

بر اساس اعلام گمرک، در 12 ماهه سال 99 در مجموع 145 میلیون و 700 هزار تن کالا به ارزش 73 میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات 112 میلیون تن به ارزش 34 میلیارد و 256 میلیون دلار و سهم واردات 34 میلیون و 400 هزار تن به ارزش 38 میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است.

در فروردین ماه امسال 10 میلیون و 343 هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و 762 میلیون دلار بین ایران و شرکای تجاری مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزن 32 درصد و ارزش 62.5 درصد افزایش داشت و مقایسه حجم صادرات و واردات کشور در فروردین ماه امسال حاکی از تراز مثبت 174 میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4376

به "امضای سند توسعه همکاری جدید گمرکی ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای سند توسعه همکاری جدید گمرکی ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید