الزامات تحقق رشد 8.6 درصدی بخش کشاورزی

به گزارش دور زمین، چهل چهارمین نشست هیات نمایندگان با موضوع بررسی رشد 8.6 درصدی بخش کشاورزی برگزار گشت. علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق سمنان در این نشست گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی رشد 8.6 درصدی را در برنامه قرار داده است، فرآیند مذکور با مشارکت بخش خصوصی صورت خواهد پذیرفت، اما در نگاهی اجمالی به برنامه سایر استان ها متوجه خواهیم شد درصد رشد برخی از استان های بزرگ کمتر از 8 درصد در نظر گرفته شده است.

الزامات تحقق رشد 8.6 درصدی بخش کشاورزی

وی ادامه داد: برای رشد هشت درصد اتاق سمنان مذاکراتی با متولیان برگزار کرده الزامات و خواسته های بخش خصوصی تبیین شده است تحقق این امر منوط به عزم همگانی و ملی است.

جمعه ای اظهار داشت: نقش تشکل ها و صنوف کشاورزی در رشد مالی بسیار مهم است لازم است خواسته های این بخش با توجه به سند آمایش در نظر گرفته شود.

ترکمان دهنوی عضو هیات نمایندگان اتاق سمنان گفت: تا به امروز حوزه کشاورزی به صورت اعاده بخش مدیریت شده است برای رسیدن به این هدف واحدهای که در این شرایط مشغول به کار می باشند باید موردحمایت علمی، فنی و مالی قرار بگیرند.

وی گفت: با توجه به تغییرات اقلیم نیاز پوشش بیمه ای در این بخش یک ضرورت است وزارت جهاد باید هر چه سریع تر فرهنگ بیمه محصولات، ادوات و زمین را اجباری کند.

عرب، معاون مدیرکل جهاد کشاورزی در چهل چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق سمنان گفت: تولید انگور در شرق استان 134 هزار تن است که 80 درصد این محصول فاقد نیاز است که به استان های دیگر و بخشی هم به کشورهای هدف صادرات شده است.

وی ادامه داد: دو جهت افزایش فرصت های سرمایه گذاری و بهره وری کلیدواژه رشد مالی در نظر گرفته شده است لذا شناخت داده های کشاورزی الزام رشد این بخش است.

نماینده سازمان جهاد شرح داد: در نظر گرفتن منابع آب همواره خواسته اول سرمایه گذار است لذا پیشنهاد سازمان جهاد پروژه های است که محدودیت آب را در نظر گرفته باشند و در بخش بعدی حداقل 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند.

چالش های همانند حذف ارز ترجیحی، اختصاص مالی از سامانه بهین یاب، جذب مالی پروژه های موجود، تأسیس اعتبارات بند خ برنامه ششم، استمهال بدهی کشاورزانی که دچار خسارات شده اند، تورم و توزیع نهاده ها و دستورالعمل های مخل کسب کار مواردی بود که به عنوان دغدغه از آن یاد شد.

نماینده سازمان جهاد یادآور شد: اگر مقررات و دستورات بانکی همانند گذشته باشد شرایط برای بهره برداران کشاورزی بسیار سخت خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 4899

به "الزامات تحقق رشد 8.6 درصدی بخش کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزامات تحقق رشد 8.6 درصدی بخش کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید