افزایش بی سابقه قیمت پروازهای خارجی

به گزارش دور زمین، به گزارش خبرنگاران، با آنکه دولت نرخ ارز بازار ثانویه را اعلام کرده است اما اکنون شرکتهای هواپیمایی نرخ بلیت های خود را با ارز آزاد حساب کرده و آن را به ایرانی ها می فروشند این اقدام ایرلاین های خارجی باعث شده تا نرخ بلیت هواپیما برای ایرانی ها بسیار گران تمام شود اگر ایرلاین خارجی نرخ بلیت هواپیما را در برخی از مسیرهای پر رفت و آمد ایرانی ها تا سه برابر هم افزایش داده اما این اقدام روی ایرلاین ایرانی هم تاثیر گذاشته و آن را تا دو برابر بالا برده است.

افزایش بی سابقه قیمت پروازهای خارجی

پرواز تهران به مالزی در نیمه دوم شهریورماه با ایرلاین ایرانی سه میلیون تومان و با پرواز خارجی 8 میلیون و نیم نرخ گذاشته شده است پروازهای خارجی تهران به رم نیز از چهار و نیم تا پنج و نیم میلیون تومان نرخ دارند.

برای سفر به استانبول از شهر تهران نیز پروازهای خارجی دو میلیون و 700 هزار تومان و پروازهای ایرانی چیزی حدود یک میلیون و 500 هزار تومان نرخ تعیین کرده اند. سفر ایرانی ها به پاریس با پروازهای خارجی نیز که تا کنون حدود دو میلیون تومان بود اکنون به بیش از سه و نیم میلیون تومان رسیده است.

تفلیس هم از جمله مقاصدی بود که ایرانی های زیادی پس از لغو ویزا به آنجا سفر کردند و معمولا تورهای گردشگری آن از سفر به خیلی از شهرهای ایران ارزان تر تمام می شد اما اکنون تنها نرخ پرواز تهران به تفلیس با پرواز خارجی سه میلیون و 470 هزار تومان نرخ گذاشته شده است و با ایرلاین ایرانی کمتر می توان صندلی خالی پیدا کرد.

پرواز از تهران به سمت بانکوک با پروازهای ایرانی دو و نیم میلیون تومان هزینه برمی دارد و با پروازهای خارجی 6 و نیم میلیون تومان. برای سفر به صربستان نیز با پرواز ایرانی سه میلیون و با پرواز خارجی هر مسافر باید 5 میلیون تومان به ایرلاین خارجی بپردازد. مسافرانی که قصد سفر به کیف پایتخت اکراین را نیز دارند برای سفر با ایرلاین همین کشور باید چهار میلیون و 500 هزار تومان بپردازند.

افزایش نرخ در بلیت ها تنها برای مقاصد نزدیک به ایران نیست. برای سفر ایرانی ها به کانادا هم ایرلاین های خارجی 12 میلیون تومان نرخ تعیین کرده اند. بلیت تهران به هیروشیما که تا کنون با سه میلیون و نیم می شد آن را خریداری کرد اکنون 15 میلیون تومان نرخ دارد. آن هم با دو ایرلاین خارجی متفاوت و با دو بار توقف که برای طی کردن هر کدام در مسیر رفت و یا برگشت باید دو روز زمان گذاشت.

تهران به فرانکفورت نیز برای روزهای نیمه مهر ماه با پرواز ایرانی اگر دو میلیون تومان نرخ داشت اکنون صندلی خالی برای آن پیدا نمی شود و پرواز با ایرلاین خارجی نیز سه و نیم میلیون تومان نرخ دارد. تمامی نرخ های اعلام شده در این گزارش اکونومی محاسبه شده و هر کدام دارای یک یا چند توقف در مسیر رفت و یا برگشت هستند بنابراین اگر کسی بخواهد زمان کمتری را در ترانزیت بگذراند و یا مسیر مستقیم را انتخاب کند به طور حتم این نرخ افزایش چشمگیرتری خواهد داشت.

اکنون پرداخت این مبالغ به صورت ریالی امکان پذیر است اما ایرلاین ها گویا پس از ارائه بسته جدید ارزی و اعلام نرخ 8 هزار تومانی دلار در بازار ثانویه نرخ پروازهای خود را دو تا سه برابر افزایش داده اند.

از سوی دیگر غیر از اینکه پروازهای خارجی به بالاترین نرخ خود برای گردشگر ایرانی فروخته می شوند، در بسیاری از مسیرها این پروازهای مستقیم نایاب شده اند.

در این باره، حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به خبرنگاران گفت: برخی از افراد سودجو زمانی که ارز مسافرتی داده می شد، پروازها را خریداری کردند و اگر می خواستید در روزهای اول شهریورماه به سفر خارجی بروید باید پروازی می گرفتید که یک یا دو توقف داشت. چون برخی از افراد از رانت استفاده می کردند. بنابراین پرواز مستقیم به دست نمی آوردید اما اکنون علاوه بر این مشکل، نرخ بلیت ها نیز به شدت افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: اکنون اگر کسی با ایرلاین خارجی تماس بگیرد و بلیت بخواهد حتما اول می شنود که می گویند سیستم باز نیست و یا اگر بلیتی بفروشند چند برابر قیمت است.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 21 مرداد 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 69

به "افزایش بی سابقه قیمت پروازهای خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش بی سابقه قیمت پروازهای خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید