اروپا باز هم پشت ایران درآمد

به گزارش دور زمین، اتحادیه اروپا با تاسف بار خواندن اقدام سوئیفت که دسترسی برخی بانک های ایرانی به این سامانه را تعلیق نموده است، به ایجاد سازوکار جدید مالی برای تجارت با ایران سرعت بیشتری بخشید.

اروپا باز هم پشت ایران درآمد

به گزارش خبرنگاران، با شروع دور دوم تحریم های یکجانبه و غیرمشروع آمریکا علیه ایران، سامانه خدمات پیغام رسان مالی سوئیفت دسترسی برخی از بانک های ایرانی به این سامانه را تعلیق و در عین حال از ذکر نام این بانک ها خودداری کرد.

سوئیفت خودش نیز در بیانیه ای اعلام نموده بود که تعلیق بانک های ایرانی از دسترسی به این سیستم مالی قابل تاسف است، اما این اقدام را جهت ثبات و تمامیت سیستم مالی جهانی انجام داده است.

حال با این تصمیم سوئیفت، رویترز اعلام نموده است که کمیسیون اروپا به موضوع ورود نموده و تعلیق دسترسی برخی بانک های نامشخص ایرانی به این سامانه را تاسف بار خوانده است.

این اقدام سوئیفت که مقر اصلی آن در بلژیک مستقر است، در حالی انجام می گردد که بر اساس سیاست ها و قوانین این سامانه، باید به طور کاملا جداگانه از سیاست های کشورها رفتار کند که تاکنون چندین بار خلاف آن را عمل نموده است.

اما از دیگر سو، این اقدام سوئیفت اروپا را برای ایجاد سیستم مالی مستقل از سوئیفت بیش از پیش مصمم نموده است؛ موضوعی که مدتی است قدرت های اصلی اروپا به دنبال آن هستند و کوشش می نمایند با ایجاد یک صندوق بین المللی اروپایی علاوه بر تسهیل تجارت با ایران، خود را از زیر فشار آمریکا بیرون بکشند و کوشش نمایند تا با افزایش معاملات در این صندوق، به سلطه دلار بر اقتصاد جهانی خاتمه دهند.

این اقدام قرار است در مرحله اول با ایجاد یک سازوکار ویژه مالی به نام وسیله هدف ویژه، تحریم های آمریکا علیه ایران را دور بزند و تجارت با ایران را برای همه کشورهای جهان تسهیل کند تا این کشورها بتوانند بدون نگرانی از جریمه های آمریکا، به مبادلات تجاری خود با ایران ادامه دهند که این مبادلات به احتمال قوی بیشتر بر پایه یورو، یوآن یا روبل خواهد بود.

خبرگزاری اسپوتنیک، به نقل از منابع مطلع اعلام نموده است که فرانسه یا آلمان به عنوان کشور میزبان برای انجام تسویه حساب های مالی میان ایران و اتحادیه اروپا عمل خواهند کرد.

به این ترتیب به نظر می رسد که در آینده نزدیک این سازوکار مالی جدید برای تجارت ایران با اروپا ایجاد شده که در این صورت این اقدام را می توان نخستین حرکت عملی اروپا برای پایبندی به برجام و ادامه ارتباط با ایران دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 1186

به "اروپا باز هم پشت ایران درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا باز هم پشت ایران درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید