اجرای پروژه های پایلوت گردشگری در اردبیل

به گزارش دور زمین، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: این آمادگی را داریم که با کمک مجمع نمایندگان استان اردبیل و استاندار، در یک برنامه دو ساله، پروژه‌های حوزه گردشگری در این استان به‌صورت پایلوت اجرا شود، تا شاهد اتفاقات بسیار خوبی در استان اردبیل باشیم.

اجرای پروژه های پایلوت گردشگری در اردبیل

به‌گزارش خبرنگار خبرنگاران، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، امروز چهارشنبه 3 مرداد در سفر به استان اردبیل و در نشست با استاندار و مجمع نمایندگان استان اردبیل که در محل مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار شد، افزود: مطمئن هستم که با کمک نمایندگان مجلس می‌توانیم اقدامات خوبی را انجام دهیم، ضمن این‌که استاندار اردبیل نیز به حوزه گردشگری علاقه‌مند است و پیگیری‌های خوبی در این حوزه دارد، این آمادگی را داریم که اردبیل به‌عنوان یک پایلوت برای اجرای پروژه‌های گردشگری انتخاب شود.

او گفت: گردشگری این‌قدر داشته دارد که باور کردنش خیلی سخت است و به هر شهری که می‌رویم شاهد داشته‌ها و ظرفیت‌های فراوانی است، بااین‌حال اعتبارات ما کم است درحالی‌که اگر اعتباراتی به این حوزه تخصیص یابد می‌توان به رونق این صنعت بیشتر ادامه داد؛ اما متوقف نشدیم و برای رونق این صنعت از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم. در حال حاضر با دو بانک صحبت کرده‌ایم که یک بانک به‌عنوان حامی مالی گردشگری و دیگری به‌عنوان حامی صنایع‌دستی مشارکت کنند.

مونسان ادامه داد: در برگزاری نمایشگاه لوور در محل موزه ملی ایران نیز توانستیم با انتخاب حامی مالی، این نمایشگاه را به بهترین شکل در تهران برگزار کنیم.

حمایت‌های دولت از حوزه گردشگری

مونسان گفت: البته دولت حمایت‌های بسیار خوبی از حوزه گردشگری دارد، اعتبارات خوبی از محل صندوق توسعه ملی به این حوزه اختصاص یافته است و مجموعه دولت تدبیر و امید از این صنعت حمایت می‌کند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت: یکی از ظرفیت‌هایی که در استان اردبیل وجود دارد، ایجاد هتل مدرسه است که اولین هتل مدرسه در استان اردبیل به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد.

تقویت سرمایه‌گذاری در اردبیل

او در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به بازدید امروز خود از منطقه نمونه گردشگری شورابیل گفت: یکی از موضوعاتی که در استان اردبیل دنبال خواهیم کرد، تقویت سرمایه‌گذاری است.

مونسان خاطرنشان کرد: بازارچه و نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی استان اردبیل نیز در اولویت برنامه‌های ماست و این بازارچه و نمایشگاه دائمی به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

او ادامه داد: در طرح اشتغال روستایی از مجموع 12هزارمیلیارد تومان اعتبار یک سهم 10درصدی در حوزه گردشگری و یک سهم 10درصدی به حوزه صنایع‌دستی اختصاص یافته است که با کارمزد 6درصد از محل این سهم تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

مونسان در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های استان اردبیل برای ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی گفت: محدودیتی برای توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان اردبیل نداریم، منابع آن آماده است، فضا در استان برای این کار وجود دارد و استقبال نیز از این حوزه از سوی گردشگران می‌شود.

انتخاب سرعین به‌عنوان شهر گردشگر

مونسان در ادامه با اشاره به اهمیت برند شهر گردشگر گفت: نمایشگاه شهر گردشگر شهریور امسال در تهران برگزار می‌شود و به دنبال این هستیم که اگر به اجماع برسیم، شهر سرعین به‌عنوان شهر گردشگر از استان اردبیل انتخاب شود که انتخاب این شهر به‌عنوان شهر گردشگر می‌تواند اقتصاد شب را فعال کند و به رونق اقتصادی در شهر کمک می‌کند.

همکاری استانداری اردبیل برای توسعه گردشگری

اکبر بهنام جو استاندار اردبیل نیز در این نشست ضمن قدردانی از حضور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در اردبیل گفت: استان اردبیل در حوزه گردشگری دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی است و این استان باید در حوزه گردشگری بدرخشد.

او گفت: آماده همکاری با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و مجمع نمایندگان استان برای توسعه صنعت گردشگری در استان اردبیل هستیم.

تمام استان اردبیل، کارگاه گردشگری خواهد شد

استاندار اردبیل افزود: تمام استان اردبیل از چند ماه دیگر تبدیل به کارگاه گردشگری خواهد شد. برنامه‌های خوبی در این حوزه داریم و امیدواریم با همکاری شما بتوانیم شاهد رونق صنعت گردشگری در این استان باشیم.

بهنام جو در ادامه گفت: دورنمای خوبی برای استان اردبیل پیش‌بینی می‌کنیم، خوشبختانه ظرفیت‌های بسیار خوبی در این استان وجود دارد که از آن جمله می‌توان به آب گرم در استان اردبیل اشاره کرد.

او خاطرنشان کرد: آماده همکاری با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای توسعه و رونق صنعت گردشگری هستیم.

محمد فیضی نماینده اردبیل، نیر و نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در این نشست با ابراز خرسندی از حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان اردبیل از شما این است که توجه ویژه‌ای به حوزه گردشگری این استان شود.

او افزود: تهیه طرح جامع برای هر سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یکی از مهم‌ترین انتظاراتی است که از شما داریم و درخواست ما این است که بودجه‌ای برای مطالعه تهیه این بسته در نظر گرفته شود.

فیضی به بازار سنتی اردبیل و خطر تخریب این بازار اشاره کرد و افزود: برای نجات این بازار از شما تقاضای کمک داریم. انتظاری که داریم این است که این بازار را به‌صورت ویژه ببینید.

این نماینده مجلس به سرعین اشاره کرد و ادامه داد: سرعین 5 هزار نفر ساکن دارد اما سالانه 7 میلیون نفر گردشگر دارد، زیرساخت‌هایی که در حوزه‌های مختلف در این شهر ایجاد شده برای 5 هزار نفر است که تأمین این زیرساخت‌ها می‌تواند به افزایش ماندگاری گردشگران در این منطقه کمک کند.

او ادامه داد: برای توسعه گردشگری از محل صندوق توسعه ملی می‌توانیم کمک بگیریم اما این کمک باید همراه با توازن باشد و به همراه برش استانی باشد.

توجه به ظرفیت‌های اردبیل به رونق استان کمک می‌کند

رضا کریمی یکی دیگر از نمایندگان استان اردبیل در این نشست گفت: جای‌جای استان اردبیل دارای ظرفیت‌های فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است که توجه به آن‌ها می‌تواند به توسعه استان کمک کند که مهم‌ترین انتظار برای این توسعه، تهیه یک نقشه راه است.

او با اشاره به بررسی طرح‌های گردشگری استان اردبیل افزود: درخواست ما از آقای مونسان این است که با تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها برای بررسی این طرح‌ها، گره‌های پیش روی صنعت گردشگری در استان باز شود.

او گفت: 37 منطقه نمونه گردشگری در استان اردبیل داریم و 12 روستای هدف گردشگری نیز در استان وجود دارد، انتظاری که داریم این است که معاونت گردشگری در ایجاد زیرساخت‌ها در روستاهای هدف گردشگری و در مناطق نمونه گردشگری کمک کند.

صدیف بدری یکی دیگر از نمایندگان استان اردبیل نیز در این نشست خطاب به رئیس سازمان میراث‌فرهنگی گفت: سفر شما به اردبیل مصادف شده با روز اردبیل که این نام‌گذاری‌ها هرکدام دلایل خاص خودش را دارد و خوشحالیم که در روز اردبیل میزبان شما هستیم.

او با اشاره به حضور استاندار در این نشست گفت: مردم از استاندار دو انتظار دارند که یکی از آن‌ها فعالیت عمرانی و دیگری حوزه گردشگری است.

او ادامه داد: سرعین و نیر و نمیر سه شهرستانی هستند که دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی هستند، به‌عنوان‌مثال سرعین شهر چشمه‌های آب گرم معدنی است و در کنار این‌ها اردبیل در بعد تاریخی و بناهای تاریخی نیز دارای اهمیت است.

بدری در ادامه گفت: بهسازی بقعه شیخ کلخوران، بهسازی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بهسازی بازار تاریخی اردبیل و... از مهم‌ترین انتظاراتی است که از شما داریم.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: صنایع‌دستی استان اردبیل نیز دارای اهمیت بالایی است و صنایع‌دستی به نامی در این استان وجود دارد که بین‌المللی است و درخواست ما از شما این است که با تخصیص اعتبار مناسب به این رونق این حوزه در استان اردبیل کمک کنید.

او در ادامه به مناطق نمونه گردشگری هیر اشاره کرد و افزود: این منطقه یک منطقه بکر گردشگری است که یک پتانسیل گردشگری مناسبی در استان است که در حال حاضر یک پل معلق در آن منطقه در حال اجرا است و می‌تواند به رونق گردشگری کمک کند.

ولی ملکی نماینده مردم مشگین شهر نیز در این نشست با اشاره به اهمیت آثار فرهنگی تاریخی استان اردبیل افزود: بسیاری از شهرهای استان اردبیل ازجمله مشگین شهر دارای آثار فرهنگی تاریخی ارزشمندی هستند که باید موردتوجه قرار گیرد.

او افزود: نزدیکی مشگین شهر و راه ارتباطی خوبی که وجود دارد باعث شده تا این شهر در حوزه گردشگری دارای اهمیت باشد، در نوروز امسال این شهر میزبان تعداد بسیار زیادی گردشگر بود.

ملکی افزود: قلعه قهقهه یکی از آثار باستانی ارزشمند مشگین شهر است و کهنه قلعه این شهر نیز دیگر اثر باستانی مشگین شهر است و خوشحالم که این آثار دارد حفظ می‌شود.

نماینده مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جنگل حاتم یکی دیگر از ظرفیت‌های این شهر است که توجه به این جنگل می‌تواند به رونق گردشگری این شهر کمک کند، ضمن این‌که یکی از انتظاری که از شما داریم پیگیری ثبت جهانی منظر سبلان است.

انتشار: 14 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.com شناسه مطلب: 525

به "اجرای پروژه های پایلوت گردشگری در اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای پروژه های پایلوت گردشگری در اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید